Follow Us On
Competition Reports
Competition Reports

Written by Amanda Turner    Friday, 11 February 2011 18:12    PDF Print
Likhovitsky Wins Koshel Cup Under Belarus Flag
(6 votes, average 5.00 out of 5)

The 2011 international season officially began this week at the Antonina Koshel Tournament in Minsk, Belarus, where the host nation won all four all-around titles. Pictured: Kazakhstan's Moldir Azimbay picked up a silver and a bronze in Minsk.

Olga Mokhovtsova and Andrei Likhovitsky won the all-around and two events each at the Antonina Koshel Tournament, held Wednesday and Thursday in Minsk.

The competition, which included guest competitors from Kazakhstan and Lithuania, served as the unofficial start of the international season. The tournament is named after 1972 Olympic gold medalist Antonina Koshel, national coach of Belarus.

The 24-year-old Likhovitsky, the 2010 Russian champion on parallel bars, easily won his first competition under the Belarusian flag. His margin of victory in the all-around was more than 7 points, and he picked up event titles on floor exercise and pommel horse.

Likhovitsky is finalizing his change of citizenship to help Belarus at this year's world championships. At the 2010 World Championships, the men's team finished a worst-ever 16th.

"Andrei is practically a citizen now," Andrei Federov, general secretary of the Belarusian Gymnastics Association (BGA), told IG on Friday.

Belarus swept the women's titles. Youth Olympian Moldir Azimbay of Kazakhstan took third all-around and second on floor exercise.

On Feb. 3, Vladimir Karpovich was re-elected as chairman of the BGA. Karpovich, general director of company Mobile TeleSystems, ran unopposed. Six vice presidents also retained their posts: Koshel (artistic gymnastics), Irina Leparskaya (rhythmic gymnastics), Valery Vagel (trampoline), Mikhail Kobrinsky (sport acrobatics), Valery Mironov (sport aerobics) and Nellie Kim (international relations).

"We must make every effort to improve the positions we are in now," Karpovich said following his re-election.

International competition continues Saturday at the Nadia Comaneci International Invitational in Oklahoma City. IG will blog live on Facebook beginning at 7 p.m.!

External Link: Belarusian Gymnastics Association

2011 Antonina Koshel Tournament
Feb. 9-10, Minsk

Senior Women's All-AroundVTUBBBFXTotal
1.Olga Mokhovtsova5.013.5505.012.0005.113.0005.012.80051.350
2.Yevgenia Zaitseva4.813.8003.810.3004.912.7004.712.95049.750
3.Moldir Azimbay4.413.4005.310.3005.512.4004.913.40049.500
4.Anastasia Velesyuk4.012.5004.711.9004.111.9004.712.90049.200
5.Alina Sotnikova5.013.6504.512.1504.59.3505.113.70048.850
6.Galina Zemlyuk4.212.9002.810.0504.511.0504.011.70045.700
7.Tanya Yurkovets4.212.3001.79.6504.311.2504.211.65044.850
8.Lena Makarevich4.413.4002.57.2004.411.7004.512.55044.850
9.Maria Lebedeva4.012.4504.49.9004.19.2504.811.45043.050
10.Greta Nevedomskaite4.212.7501.59.5003.09.0003.711.15042.400
11.Liza Parfyonova4.012.1003.28.1004.49.5504.412.40042.150
12.Alina Kaminskaya0.0004.812.8004.413.1004.513.00038.900
13.Nastia Marachkovskaya5.013.6500.0003.210.8504.211.70036.200
14.Lilia Khoang4.611.6004.911.3500.0000.00022.950
15.Melita Chesnavechute0.0000.0000.0000.0000.000

Senior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1.Andrei Likhovitsky5.714.3006.514.7005.713.7006.615.3005.714.8006.214.90087.700
2.Artyom Bykov5.213.4005.311.7005.413.7006.214.7005.614.2004.712.70080.400
3.Alexander Doronin5.112.9005.311.5004.713.0006.614.1005.013.0003.811.40075.900
4.Alexander Demchikhin5.614.0005.112.5005.513.2006.214.1000.0000.00053.800
5.Pavel Bulavsky5.912.6005.012.5005.513.0007.015.5000.0000.00053.600
6.Vladimir Verbovitsky4.812.1000.0000.0005.814.6004.913.4004.813.30053.400
7.Artur Kuzmin0.0005.712.5005.514.0000.0005.713.8004.811.80052.100
8.Dmitry Savitsky0.0005.513.2006.214.4000.0005.812.8005.111.10051.500
9.Alexander Carevich0.0005.914.1000.0000.0006.615.4006.715.50045.000
10.Vladimir Ryabinko0.0004.910.3003.510.2004.613.1004.111.1000.00044.700
11.Dima Fedko0.0000.0004.512.5004.213.5000.0002.311.10037.100
12.Vladislav Yesaulov0.0000.0000.0003.811.6000.0000.00011.600
13.Yevgeny Izmodyonov0.0000.0000.0000.0000.0000.0000.000

Junior Women's All-aroundVTUBBBFXTotal
1.Dayana Grigoryeva4.613.3504.513.1505.011.5004.712.60050.600
2.Anastasia Miklashevich4.413.3504.911.1004.713.2004.812.70050.350
3.Yekaterina Fedutik4.413.1004.112.0004.111.2504.612.40048.750
4.Polina Karkanitsa4.412.5003.710.8504.911.9004.812.80048.050
5.Glafira Kazimirskaya4.413.0003.39.8504.511.7504.512.85047.450
6.Valeria Sukhoverkhaya5.013.1502.19.2505.111.8504.512.70046.950
7.Aida Bauyrzhanova4.212.9504.09.4505.211.6003.912.40046.400
8.Gabriela Blazhite4.212.5502.910.7004.310.4504.412.55046.250
9.Anastasia Yekimenko4.411.6003.58.7004.812.8004.512.95046.050
10.Nastia Burmistrova4.212.4503.210.1004.410.7504.012.35045.650
11.Kristina Gusakova4.212.6002.010.1003.610.5003.511.85045.050
12.Anna Konyukhovaite4.212.5503.910.4004.910.0503.611.15044.150
13.Nadezhda Mushinskaya4.212.1504.110.3004.011.5502.610.05044.050
14.Karolina Arutyunyan4.212.6504.611.1004.07.9003.511.60043.250
15.Ira Solomonova4.211.1001.19.3503.710.8002.711.30042.550
16.Diana Rubilova4.212.2501.94.9003.711.8003.211.75040.700
17.Alisa Zuyeva4.011.9002.49.0003.38.0503.19.70038.650
18.Vika Mikhalchenko4.211.5000.0003.610.3503.910.35032.200
19.Ksenia Pinchuk0.0000.0004.011.1500.00011.150

Junior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1.Alexei Kushnerik4.912.9004.912.4003.812.3005.414.4004.913.0004.311.70076.700
2.Robert Tvorogal4.912.4005.913.4004.910.4005.813.4005.614.1005.212.50076.200
3.Artyom Tereshko4.512.0005.013.3004.311.7004.813.6004.212.0003.510.90073.500
4.Stanislav Yezhov4.712.2004.210.9004.012.2005.413.1005.111.9004.612.00072.300
5.Dmitry Zayats4.512.6004.110.9002.59.8005.414.2003.711.2003.011.20069.900
6.Vova Stepanov4.012.4003.811.0003.311.0004.613.2003.711.8002.89.60069.000
7.Alexei Kurets4.312.6002.98.7003.49.6004.012.8003.812.3002.29.80065.800
8.Nikita Dolgy4.012.5002.83.3004.610.8004.613.4004.012.8002.811.30064.100
9.Nikita Lukashkov3.910.9003.18.7002.49.5003.812.3003.711.8002.310.30063.500
10.Mikhail Abbasov4.411.0002.04.5003.29.2003.811.8004.511.5003.010.80058.800
11.Artyom Sorokin5.011.7003.410.4003.611.0005.013.5004.211.9000.00058.500
12.Denis Sanuvong4.712.8003.310.7003.111.1000.0004.512.0002.710.70057.300
13.Vyacheslav Khanin4.011.0002.04.0002.97.9004.613.1004.111.7003.09.00056.700
14.Maxim Brodov3.912.2003.47.9000.0004.012.9003.912.1002.410.70055.800
15.Vladislav Grib0.0005.111.8004.911.7004.613.3000.0003.611.20048.000
16.Artyom Gavrilik0.0003.510.1003.110.2000.0002.810.8002.38.30039.400
17.Alexei Fedorovich0.0004.89.3002.74.1000.0000.0000.00013.400

Women's Vault FinalScore
1.Olga Mokhovtsova13.350
2.Yevgenia Zaitseva13.325
3.Anastasia Marachkovskaya13.075
4.Dayana Grigoreva13.025
5.Valeria Sukhoverkhaya12.462
6.Lena Makarevich12.275
7.Yekaterina Fedutik12.062
8.Alina Sotnikova4.712

Uneven Bars FinalScore
1.Olga Mokhovtsova13.400
2.Dayana Grigoreva12.500
3.Yekaterina Fedutik11.925
4.Moldir Azimbay11.750
5.Anastasia Velesyuk11.550
6.Lilia Khoang10.925
7.Anna Konyukhovaite9.850
8.Aida Bauyrzhanova7.200

Balance Beam FinalScore
1.Anastasia Velesyuk12.900
2.Aida Bauyrzhanova12.625
3.Anastasia Miklashevich12.500
4.Moldir Azimbay12.400
5.Yevgenia Zaitseva12.050
6.Anastasia Yekimenko11.125
7.Anna Konyukhovaite11.050
8.Olga Mokhovtsova10.450

Women's Floor Exercise FinalScore
1.Alina Sotnikova13.550
2.Moldir Azimbay12.625
3.Anastasia Velesyuk12.475
4.Aida Bauyrzhanova12.000
5.Anastasia Yekimenko11.975
6.Olga Mokhovtsova11.925
7.Yevgenia Zaitseva11.825
8.Glafira Kazimirskaya11.725

Men's Floor Exercise FinalScore
1.Andrei Likhovitsky14.350
2.Alexander Demchikhin13.900
3.Artyom Bykov13.750
4.Alexander Doronin13.500
5.Denis Sanuvong12.800
6.Alexei Kushnerik12.300
7.Robert Tvorogal12.250
8.Mikhail Abbasov10.100

Pommel Horse FinalScore
1.Andrei Likhovitsky14.900
2.Alexander Tsarevich14.750
3.Alexander Demchikhin13.100
4.Pavel Bulavsky12.950
5.Dmitry Savitsky12.950
6.Artyom Tereshko12.300
7.Robert Tvorogal11.950
8.Artur Kuzmin11.600

Still Rings FinalScore
1.Dmitry Savitsky14.650
2.Artyom Bykov13.850
3.Alexander Demchikhin13.800
4.Pavel Bulavsky13.800
5.Artur Kuzmin13.450
6.Alexander Doronin13.100
7.Dima Fedko12.500
8.Robert Tvorogal11.700

Men's Vault FinalScore
1.Pavel Bulavsky15.450
2.Artyom Tereshko13.750
3.Artyom Sorokin13.525
4.Vladislav Yesaulov13.100
5.Vyacheslav Khanin12.900

Parallel Bars FinalScore
1.Robert Tvorogal14.050
2.Dmitry Savitsky13.900
3.Artur Kuzmin13.300
4.Alexander Doronin13.200
5.Artyom Bykov12.400
6.Vladimir Verbovitsky12.300
7.Alexei Kushnerik11.350
8.Maxim Brodov11.000

High Bar FinalScore
1.Robert Tvorogal13.100
2.Artyom Bykov12.850
3.Alexei Kushnerik12.450
4.Artur Kuzmin12.400
5.Stanislav Yezhov11.100
6.Mikhail Abbasov9.300
7.Maxim Brodov9.200
8.Vladimir Verbovitsky9.000
 
Written by Amanda Turner    Monday, 20 December 2010 16:24    PDF Print
Mustafina Closes 2010 With Voronin Cup Victory
(15 votes, average 4.67 out of 5)

A late entrant to the Voronin Cup, world champion Aliya Mustafina of Russia ended her year by winning the all-around, uneven bars and floor exercise titles in Moscow.

World champion Aliya Mustafina (Russia) wrapped up 2010 with another victory, winning the all-around and two events at the 17th Voronin Cup, held Friday and Saturday in Moscow.

Mustafina decided at the last minute to take part in the annual year-end competition, which honors the late Mikhail Voronin.

"Originally Aliya Mustafina did not plan to compete," Russian women's head coach Alexander Alexandrov said. "It was her decision. Apparently, she also considers this [meet] important."

Mustafina watered down on vault and fell on balance beam (new switch-half and switch-leap, back tuck), but still topped teammate Tatiana Nabiyeva for the title. Israel's Valeria Maksyuta won the all-around bronze over Russians Yulia Inshina and Anna Pavlova.

Russia swept Saturday's senior women's event finals, with Mustafina winning bars and floor exercise, Nabiyeva vault and Pavlova beam.

Gymnasts born in 1995, eligible for senior competition Jan. 1, got their chance to compete among the seniors here. Olympic Youth Games champion Viktoria Komova, who turns 16 in January, was forced to watch the competition in a cast, however, after recently spraining her foot tripping over a mat.

Russia's Anastasia Sidorova won the junior all-around title over Ukrainians Alyona Vasilyeva and Darina Lyubitskaya. Sidorova fell off uneven bars after her Pak salto, but took the top score on floor exercise (1 1/2 to triple; piked full-in; double tuck; double pike; 14.60)

Twelve-year-old Alyssa Baumann, representing U.S. club WOGA, took fifth, despite a last-minute arrival in Moscow due to inclement weather. Baumman, who competed as just a Level 9 in the spring, struggled on beam but impressed for 14.45 on floor exercise (triple twist; double pike; 1 1/2 to front full; 2 1/2).

Sidorova won three event finals, with Vasilyeva winning uneven bars.

Russia's Dmitry Barkalov won the senior men's all-around title over teammate Andrei Likhovitsky and Japan's Shogo Nonomura.

Japan's Kenta Chiba and Genichiro Kohzu went 1-2 in the junior men's all-around, with Russia's Ivan Stretovich winning the bronze.

The competition featured gymnasts from 23 nations from Europe, Asia, and North and South America. Two gymnasts came from Iraq, including junior female Fatimah Saadi Mohsin.

External Link: Russian Gymnastics Federation

17th Mikhail Voronin Cup
Dec. 17-18, 2010, Moscow

Senior Women's All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Aliya Mustafina 15.20 15.40 13.30 15.00 58.90
2. Tatiana Nabiyeva 15.05 15.55 13.20 13.95 57.75
3. Valeria Maksyuta 14.30 13.70 14.75 13.65 56.40
4. Yulia Inshina 13.60 13.70 14.50 13.95 55.75
5. Anna Pavlova 14.80 12.50 14.60 13.55 55.45
6. Yulia Belokobylskaya 13.70 12.85 14.15 14.30 55.00
7. Maria Chibiskova 13.50 12.50 13.25 13.80 53.05
8. Luiza Galiulina 12.85 13.05 13.10 13.50 52.50
9. Diana Sapronova 13.50 12.50 13.85 12.60 52.45
10. Daria Yelizarova 12.20 12.70 12.75 13.60 51.25
11. Yekaterina Skorodumova 13.25 12.30 12.00 13.55 51.10
12. Olga Bikmurzina 12.80 12.40 13.45 12.00 50.65
13. Maria Stepanova 12.70 10.70 13.55 13.15 50.10
14. Maria Smirnova 11.40 11.90 12.65 14.15 50.10
15. Azimbay Molder 12.20 11.85 13.45 11.90 49.40
16. Valeria Sviridova 12.40 12.70 12.70 11.10 48.90
17. Yekaterina Krylova 13.35 10.35 12.00 12.15 47.85
18. Helene Pacary 12.80 10.05 11.90 12.15 46.90
19. Anzhela Golovina 13.40 9.75 11.60 11.60 46.35
20. Paula Andrea Mejias 12.80 10.20 10.30 12.05 45.35
21. Tatiana Barkar 12.75 8.25 10.20 10.60 41.80
22. Irina Sazonova 12.75 0.00 14.05 14.15 40.95
23. Kristina Rehakova 11.30 9.35 9.75 10.25 40.65
24. Sophia Lee 13.80 14.20 12.05 0.00 40.05
25. Maria Dunayeva 13.25 0.00 11.85 13.80 38.90
26. Tatiana Katyn 11.65 5.85 9.95 10.80 38.25
27. Raisa Shapovalova 11.80 12.65 12.55 0.00 37.00
28. Yulia Lozhechko 0.00 0.00 13.50 12.40 25.90
29. Kristina Kruglikova 0.00 9.80 13.90 0.00 23.70
30. Daria Lavrushina 13.05 8.90 0.00 0.00 21.95
31. Oksana Chusovitina 14.55 0.00 0.00 0.00 14.55

Senior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1. Dmitry Barkalov 14.80 14.80 14.90 15.70 15.00 15.25 90.45
2. Andrei Likhovitsky 14.45 15.00 14.75 14.70 15.00 14.85 88.75
3. Shogo Nonomura 14.35 14.60 14.70 15.90 14.60 13.80 87.95
4. Kazuyuki Takeda 14.60 14.10 14.80 15.50 14.10 14.85 87.95
5. Sergei Khorokhordin 13.10 13.00 15.25 15.50 15.20 15.45 87.50
6. Emin Garibov 12.80 13.70 14.45 15.50 14.95 15.40 86.80
7. Pavel Russinyak 13.50 12.30 13.80 15.80 14.50 14.70 84.60
8. Nikita Ignatev 13.30 11.20 14.95 15.10 15.00 15.05 84.60
9. Artur Davtyan 14.00 14.35 13.95 15.70 13.80 12.55 84.35
10. Ildar Valeyev 14.40 13.90 14.50 16.00 14.20 11.10 84.10
11. Anton Lobachyov 14.10 13.60 13.10 15.50 13.60 12.60 82.50
12. Danil Kazachkov 14.55 12.50 13.70 15.90 12.90 12.70 82.25
13. Arutyun Merdenyan 13.05 15.20 13.20 14.40 13.75 12.50 82.10
14. Igor Pakhomenko 12.85 11.20 13.70 16.00 13.80 14.50 82.05
15. Roman Suetin 13.20 13.10 12.40 14.80 13.95 13.80 81.25
16. Vladislav Grib 13.10 13.45 13.30 13.40 13.90 13.35 80.50
17. Vyacheslav Veselov 13.25 12.50 12.70 15.10 13.50 11.85 78.90
18. Roman Salnikov 12.50 12.50 14.00 13.80 12.00 13.20 78.00
19. Nikita Ermak 13.65 11.00 12.90 13.70 13.70 12.80 77.75
20. Yernar Yerimbetov 13.50 11.00 13.30 13.80 14.00 11.90 77.50
21. Vilyam Katyn 12.35 12.80 12.10 14.10 12.70 12.40 76.45
22. Edward Jackson Mesa 13.40 10.00 13.50 14.70 12.90 10.80 75.30
23. Mikhail Vorobiev 12.20 10.80 11.90 14.10 12.70 11.40 73.10
24. Alexander Silenko 11.05 10.70 11.60 14.20 12.95 11.30 71.80
25. Amaury Coustance 12.90 8.80 11.70 14.20 12.20 11.80 71.60
26. Sergej Poznyakov 13.05 10.50 7.40 14.40 12.40 11.05 68.80
27. Alexei Zhilinsky 12.05 9.40 12.50 13.30 11.60 9.90 68.75
28. Nikita Lezhankin 13.35 12.00 13.60 15.10 11.40 0.00 65.45
29. Alexander Yakubovsky 14.70 0.00 0.00 15.80 14.75 11.90 57.15
30. Denis Ablyazin 15.55 0.00 15.60 16.70 0.00 0.00 47.85
31. Husam Uriok 0.00 12.40 10.90 0.00 11.90 10.80 46.00
32. Andrei Sovenko 14.45 0.00 14.60 15.40 0.00 0.00 44.45
33. Samer Raad Jasim 0.00 10.40 0.00 13.80 10.00 9.60 43.80
34. Igor Radivilov 12.80 0.00 14.80 15.40 0.00 0.00 43.00
35. Alexander Tsarevich 0.00 14.00 0.00 0.00 13.20 13.10 40.30
36. Konstantin Chalov 13.00 0.00 0.00 14.20 0.00 13.05 40.25
37. Anton Fokin 0.00 0.00 14.70 14.20 8.95 0.00 37.85
38. Mikhail Kudashov 13.30 0.00 0.00 15.90 0.00 0.00 29.20
39. Vladimir Olennikov 0.00 14.50 0.00 0.00 13.55 0.00 28.05
40. Andrei Perevoznikov 0.00 14.10 0.00 0.00 13.30 0.00 27.40
41. Alexei Cheban 12.90 0.00 0.00 14.50 0.00 0.00 27.40
42. Alexander Filippov 0.00 14.40 11.40 0.00 0.00 0.00 25.80
43. David Belyavsky 0.00 14.00 0.00 0.00 0.00 0.00 14.00
44. Jocelyn Touyon 0.00 0.00 12.50 0.00 0.00 0.00 12.50

Junior Women's All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Anastasia Sidorova 14.05 12.25 13.70 14.60 54.60
2. Alyona Vasilyeva 13.75 14.10 13.00 12.50 53.35
3. Darina Lyubitskaya 13.50 13.60 13.45 12.60 53.15
4. Kristina Sidorova 13.30 12.90 13.50 13.35 53.05
5. Alyssa Baumann 14.00 13.05 11.45 14.45 52.95
6. Maria Bondareva 12.75 13.80 12.40 13.25 52.20
7. Anna Radionova 12.65 13.60 12.70 13.05 52.00
8. Yana Vlasova 13.50 13.70 12.00 12.60 51.80
9. Kristina Sankova 13.90 12.25 10.70 14.15 51.00
10. Maria Mager 13.85 12.40 12.50 12.15 50.90
11. Yevgenia Shelgunova 13.10 12.15 13.50 12.00 50.75
12. Yulia Tipayeva 12.90 11.80 12.55 13.30 50.55
13. Diana Yelkina 12.70 12.40 13.30 12.00 50.40
14. Sofia Bramman 13.05 11.30 11.45 13.85 49.65
15. Alexandra Yazydzhyan 12.50 11.05 13.35 12.25 49.15
16. Julia Rumbutis 13.85 10.65 11.20 13.20 48.90
17. Daria Kloptsova 12.40 10.35 13.20 12.00 47.95
18. Aida Bauyrzhanova 12.75 9.75 13.20 11.80 47.50
19. Maria Razina 12.40 10.30 12.65 12.10 47.45
20. Yekaterina Fedutik 12.60 11.20 10.75 12.70 47.25
21. Anastasia Cheong 13.05 7.90 12.45 13.40 46.80
22. Anastasia Yekimenko 13.45 10.70 12.05 10.60 46.80
23. Anastasia Miklashevich 11.90 11.35 12.00 11.25 46.50
24. Valeria Grisane 12.95 7.10 12.55 12.75 45.35
25. Marina Gatinho 11.65 10.10 12.05 10.90 44.70
26. Yelena Timashova 12.30 10.35 8.95 11.60 43.20
27. Nicole Mandrini 12.50 5.10 13.00 9.25 39.85
28. Alina Circene 12.10 6.05 9.95 11.30 39.40
29. Fatimah Saadi Mohsin 10.65 0.00 11.00 10.70 32.35
30. Dzheren Ovezova 9.20 4.90 8.35 8.80 31.25
31. Anastasia Volkova 9.20 1.00 8.40 7.75 26.35
32. Viktoria Kuzmina 0.00 12.05 13.00 0.00 25.05
33. Irina Yashina 0.00 12.70 0.00 0.00 12.70

Junior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1. Kenta Chiba 13.60 14.00 12.30 14.10 13.85 14.00 81.85
2. Genichiro Kohzu 13.75 13.60 13.75 14.40 12.50 13.70 81.70
3. Ivan Stretovich 14.10 12.80 12.05 14.50 13.50 13.25 80.20
4. Sergei Stepanov 13.50 11.70 13.50 14.90 12.90 13.10 79.60
5. Alexander Ruzhitsky 12.70 12.00 13.30 14.40 13.65 13.30 79.35
6. Alexander Lazarev 13.85 11.10 12.90 14.70 13.10 13.65 79.30
7. Andrei Logutov 13.50 13.30 13.10 14.30 11.80 12.80 78.80
8. Artur Dalaloyan 14.10 13.25 13.05 12.60 12.45 13.30 78.75
9. Emmanuel Monroy 13.55 13.20 12.50 14.50 12.80 11.90 78.45
10. Tin Srbic 13.40 12.80 11.60 13.30 13.40 13.30 77.80
11. Aram Movsisyan 13.05 12.25 12.90 13.50 12.70 12.55 76.95
12. Dmitry Afonkin 13.10 12.40 12.80 13.20 12.65 12.25 76.40
13. Viktor Britan 13.95 10.50 12.55 14.40 12.40 12.45 76.25
14. Armen Petrosyan 12.80 13.80 12.30 12.40 12.50 12.20 76.00
15. Alexei Kushnerik 12.95 12.70 11.30 13.90 13.80 11.30 75.95
16. Dmitry Radionov 13.10 11.50 13.30 13.90 13.10 10.90 75.80
17. Gabriel Suski Dias 13.00 12.30 12.40 13.40 13.15 11.50 75.75
18. Boris Lozhkin 13.45 13.50 11.90 12.20 11.30 12.50 74.85
19. Ostap Malnev 12.90 10.90 11.90 12.40 12.60 12.85 73.55
21. Alexei Pajada 12.15 10.80 10.90 13.90 11.20 10.85 69.80
22. Abdulla Azimov 11.40 12.00 9.90 11.60 11.95 11.55 68.40
23. Marcos Gatinho 11.20 10.60 11.90 12.40 9.40 12.75 68.25
24. Magnus Dahl-Hansen 12.00 8.30 10.00 11.80 10.90 10.65 63.65
25. Yevgeny Vasilev 12.45 10.70 11.40 0.00 12.30 12.90 59.75
26. Alexander Gritsko 12.35 4.10 9.10 12.40 9.10 10.00 57.05
27. Vladimir Polyashov 0.00 11.20 13.20 0.00 12.95 12.25 49.60
28. Ihab Hadi Abboot 10.05 8.60 0.00 12.20 10.50 0.00 41.35
29. Erick Giovanni Tose 0.00 0.00 0.00 15.60 0.00 0.00 15.60


Senior Women's Vault FinalAverage
1. Tatiana Nabiyeva 14.800
2. Oksana Chusovitina 14.375
3. Anna Pavlova 14.250
4. Valeria Maksyuta 13.950
5. Paula Andrea Mejias 13.025
6. Tatiana Barkar 11.925

Senior Uneven Bars FinalScore
1. Aliya Mustafina 15.500
2. Tatiana Nabiyeva 14.750
3. Luiza Galiulina 13.150
4. Sophia Lee 12.950
5. Moldir Azimbay 12.550
6. Valeria Maksyuta 12.300
7. Raisa Shapovalova 12.100
8. Daria Yelizarova 11.550

Senior Balance Beam FinalScore
1. Anna Pavlova 14.500
2. Valeria Maksyuta 14.200
3. Luiza Galiulina 13.000
4. Daria Yelizarova 12.750
5. Yulia Inshina 12.700
6. Moldir Azimbay 12.500
7. Sophia Lee 12.100
8. Helene Pacary 11.650

Senior Women's Floor Exercise FinalScore
1. Aliya Mustafina 14.700
2. Yulia Belokobylskaya 14.400
3. Daria Yelizarova 13.850
4. Luiza Galiulina 13.500
5. Valeria Maksyuta 13.300
6. Helene Pacary 12.300
7. Paula Andrea Mejias 11.500
8. Moldir Azimbay 10.450

Junior Women's Vault FinalAverage
1. Anastasia Sidorova 14.000
2. Darina Lyubitskaya 13.850
3. Julia Rumbutis 13.700
4. Kristina Sankova 13.550
5. Maria Mager 13.250
6. Anastasia Yekimenko 12.800

Junior Uneven Bars FinalScore
1. Alyona Vasilyeva 13.900
2. Darina Lyubitskaya 13.600
3. Maria Bondareva 13.500
4. Alyssa Baumann 12.700
5. Yana Vlasova 12.600
6. Anastasia Miklashevich 11.900
7. Julia Rumbutis 10.700
8. Yekaterina Fedutik 8.900

Junior Balance Beam FinalScore
1. Anastasia Sidorova 14.600
2. Darina Lyubitskaya 13.300
3. Aida Bauyrzhanova 12.900
4. Yevgenia Shelgunova 12.850
5. Anastasia Yekimenko 12.000
6. Valeria Grisane 11.850
7. Daria Kloptsova 11.200
8. Nicole Mandrini 10.250

Junior Women's Floor Exercise FinalScore
1. Anastasia Sidorova 14.200
2. Kristina Sankova 13.800
3. Sofia Bramman 13.600
4. Alyssa Baumann 13.400
5. Darina Lyubitskaya 13.300
6. Julia Rumbutis 13.300
7. Yekaterina Fedutik 12.350
8. Valeria Grisane 11.500

Men's Floor Exercise FinalScore
1. Denis Ablyazin 15.350
2. Alexander Yakubovsky 15.250
3. Andrei Sovenko 14.100
4. Ildar Valeyev 13.900
5. Edward Jackson Mesa 12.450

Pommel Horse FinalScore
1. Arutyun Merdinyan 15.350
2. Andrei Likhovitsky 15.000
3. Alexander Tsarevich 14.950
4. Vladimir Olennikov 14.450
5. Artur Davtyan 14.300
6. Kazuyuki Takeda 12.800
7. Shogo Nonomura 12.550
8. Vladislav Grib 10.750

Still Rings FinalScore
1. Denis Ablyazin 15.500
2. Sergei Khorokhordin 15.250
3. Kazuyuki Takeda 14.850
4. Ildar Valeyev 14.750
5. Igor Radivilov 14.650
6. Shogo Nonomura 14.000

Men's Vault FinalAverage
1. Denis Ablyazin 15.975
2. Mikhail Kudashov 15.775
3. Yernar Yerimbetov 15.650
4. Alexander Yakubovsky 15.500
5. Artur Davtyan 15.450
6. Mikhail Vorobiev 14.475
7. Igor Radivilov 14.450

Parallel Bars FinalScore
1. Sergei Khorokhordin 15.400
2. Shogo Nonomura 15.250
3. Yernar Yerimbetov 15.150
4. Andrei Lihovitsky 15.100
5. Alexander Yakubovsky 14.550
6. Ildar Valeyev 14.550
7. Vladislav Grib 13.450

High Bar FinalScore
1. Sergei Khorokhordin 15.200
2. Kazuyuki Takeda 15.100
3. Nikita Ignatyev 14.600
4. Ildar Valeyev 14.350
5. Shogo Nonomura 14.050
6. Alexander Tsarevich 13.250
7. Mikhail Vorobiev 11.200
 
Written by Hu Yizhou    Sunday, 12 December 2010 17:57    PDF Print
World Champions On Top at Japan's Toyota Cup
(8 votes, average 4.88 out of 5)

World champion Aliya Mustafina of Russia won two gold medals and a silver at the Toyota Cup, held Saturday and Sunday in Toyota City, Japan.

The Japanese gymnasts bagged a total of 10 medals at the Toyota Cup, held this weekend in Aichi Prefecture.

Russia's shiny star, the 2010 world all-around champion Aliya Mustafina, took golds on vault and floor and a silver on beam while China finished with four golds earned by four different gymnasts.

Mustafina comfortably led the vault field with two watered-down vaults (double-twisting Yurchenko and Omelianchik), her teammate, 2009 European vault champion Yekaterina Kurbatova, (Yurchenko 1 1/2 and layout Podkopayeva) was beaten narrowly by Japanese Rie Tanaka (Yurchenko 1 1/2, barani) for silver by a margin of .013.

The uneven bars were a totally different story for Mustafina, who fell twice for last place. China's Jiang Yuyuan hit her Ricna-Pak combination and elgrip series to take the title over Anna Dementyeva (Maloney-half;, hop full into Tkatchev) and Yu Minobe (Ono with half, failed to link to Tkatchev, Ono to Jaeger).

World floor exercise champion Lauren Mitchell (Australia) chose not to compete on that event, but on balance beam edged Mustafina by .05. Asian Games champion Sui Lu (China) took third. 2009 world champion Deng Linlin (China) fell on her layout but still managed fourth place.

Sui and Mustafina tied for the gold medal on floor exercise, while Jiang took bronze with her new music.

Two-time world all-around champion Kohei Uchimura went back to his world championship routines after upgrading at last weekend's Japanese nationals. He won the gold medal on floor and the silver on horizontal bar.

The Chinese men's team sent three world champions: 2009 still rings world champion Yan Mingyong, 2010 high bar world champion Zhang Chenglong and 2010 parallel bars world champion Feng Zhe. Both Yan and Zhang were unbeatable on their respective specialities, but Feng lost to Kazuhito Tanaka.

Another world champion on top once again was Frenchman Thomas Bouhail on vault.

Great Britain's Louis Smith, the 2010 world silver medalist, won pommel horse.

Russian junior Denis Ablyazin, 18, was second on vault and third on still rings. American Paul Ruggeri, who trains with coaches Justin Spring and Ivan Ivankov, took bronzes on both floor exercise and high bar.

The Toyota Cup unofficially has replaced the well-known Chunichi Cup, which had more than a 30-year run as a December event.

External Link: Japan Gymnastics Association

2010 Toyota Cup
Dec. 11-12, Toyota City, Japan

Women's VaultVT 1VT 2Average
1.Aliya Mustafina14.85013.72514.287
2.Rie Tanaka14.45013.65014.050
3.Yekaterina Kurbatova13.92514.15014.037
4.Jo Hyun Joo14.00013.90013.950
5.Pia Tolle13.35013.35013.350
6.Park Ji Yeon12.07511.97510.025
7.Momoko Ozawa13.2750.0006.637

Uneven BarsScore
1.Jiang Yuyuan15.475
2.Anna Dementyeva14.375
3.Yu Minobe14.250
4.Lauren Mitchell13.750
5.Pia Tolle13.325
6.Larrissa Miller13.075
7.Park Ji Yeon12.850
8.Marie Hindermann12.475
9.Rie Tanaka11.950
10.Aliya Mustafina10.625

Balance BeamScore
1.Lauren Mitchell15.200
2.Aliya Mustafina15.150
3.Sui Lu14.975
4.Deng Linlin13.775
5.Mai Yamagishi13.550
6.Yu Minobe13.125
7.Anna Dementyeva12.775
8.Park Ji Yeon12.400
9.Giulia Hindermann12.125
10.Jo Hyun Joo11.850
11.Marie Hindermann11.650

Women's Floor ExerciseScore
1.Sui Lu14.625
1.Aliya Mustafina14.625
3.Jiang Yuyuan14.175
4.Rie Tanaka14.025
5.Anna Dementyeva14.000
6.Mai Yamagishi13.625
7.Larrissa Miller13.375
8.Pia Tolle12.775
9.Jo Hyun Joo12.650
10.Giulia Hindermann12.225
11.Park Ji Yeon10.550

Men's Floor ExerciseScore
1.Kohei Uchimura15.650
2.Daniel Purvis15.200
3.Paul Ruggeri15.175
4.Denis Ablyazin15.075
5.Thomas Bouhail14.900
6.Koji Uematsu14.800
7.Thomas Pichler14.750
7.Andrei Cherkasov14.750
9.Brian Gladow14.625
10.Kim Soo Myun14.375
11.R.J. Heflin13.875
12.Yang Hak Seon13.750
13.Thomas Taranu13.250

Pommel HorseScore
1.Louis Smith15.600
2.Ha Chang Ju15.000
3.Kenya Kobayashi14.975
4.Tatsuki Nakashima14.900
5.Robert Weber14.350
6.Prashanth Sellathurai13.625
7.Emin Garibov13.600
8.Brian Gladow13.175
8.Kim Soo Myun13.175
10.R.J. Heflin12.750

Still RingsScore
1.Yan Mingyong15.825
2.Koji Yamamuro15.550
3.Denis Ablyazin15.225
4.Kenya Kobayashi15.200
5.Robert Weber14.900
6.Thomas Taranu14.675
7.Emin Garibov14.200
8.Yang Hak Seon13.250

Men's VaultVT 1VT 2Average
1.Thomas Bouhail16.27516.47516.375
2.Denis Ablyazin16.37515.97516.175
3.Koji Yamamuro16.20016.05016.125
4.Paul Ruggeri16.22515.50015.862
5.Yang Hak Seon16.00014.95015.475
6.Kohei Uchimura16.17514.65015.412
7.Wai Hung Shek15.05015.35015.200
8.Thomas Taranu15.15014.15014.650

Parallel BarsScore
1.Kazuhito Tanaka15.650
2.Feng Zhe15.200
3.Emin Garibov15.050
4.Daniel Purvis14.775
5.Paul Ruggeri14.750
6.Robert Weber14.675
6.Joseph Hagerty14.675
8.Koji Uematsu14.550
9.Brian Gladow14.425
10.Andrei Cherkasov14.250
11.Wai Hung Shek14.200
12.Kim Soo Myun14.150
13.Ha Chang Ju13.825

High BarScore
1.Zhang Chenglong15.975
2.Kohei Uchimura15.875
3.Paul Ruggeri15.750
4.Koji Uematsu15.400
5.Emin Garibov15.325
6.Robert Weber14.700
7.Kim Soo Myun14.525
8.Joseph Hagerty14.350
9.Chang Ju Ha14.050
10.Brian Gladow13.425
11.Wai Hung Shek12.575
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 12 December 2010 12:06    PDF Print
Lee Makes Comeback at Elite Canada
(4 votes, average 5.00 out of 5)

After a two-year layoff, former junior standout Peng Peng Lee returned to competition to win Elite Canada, held this weekend in Gatineau, Quebec.

Lee, 17, won the senior all-around title over Youth Olympian Madeline Gardiner (Cambridge Kips), a senior in January. Two-time world team member Charlotte Mackie (Flicka) finished third.

Formerly coached by Carol-Angela Orchard at Ontario's Sport Seneca, Lee has been sidelined for the past two years with a back injury. Orchard moved to Great Britain following the 2008 Olympic Games, and Lee is now with Kelly Manjak at Oakville Gymnastics.

Lee took her top score on balance beam, 13.900, for a packed routine (Homma flairs mount; side aerial, ff layout; double turn; punch front; barani; illusion; double twist). She earned 13.700 for an intricate uneven bars routine, with a toe-on blind to Jaeger; toe-on full to Bhardwaj (Pak full), Maloney and double layout.

"Being away from the sport made me realize how much I miss it and how much I love it," said Lee, who has committed to UCLA. "It was really hard to stay away from the sport. I remember going through the whole year, almost two years, and missing it and wanting to come back so bad, and seeing if I would actually get a chance to compete again. So competing here is amazing and to win it, I was not expecting that. I was just expecting to compete, you know, come top 10. That was my goal. Now to actually win means I can hopefully do a lot more for Canada." (Click here to watch the full interview with GCG.)

In Sunday's event finals, Gardiner won uneven bars and balance beam. Briannah Tsang of Omega in British Columbia won vault. Oakville's Mikaela Gerber, younger sister of former Canadian team member Aisha Gerber, won floor exercise.

Fourteen-year-old Victoria Moors, coached by Elvira Saadi at Ontario's Cambridge Kips, won the all-around and three events in the junior division. Hailee Westney of Ontario's Futures Gymnastics won the balance beam title.

In the novice division, Shallon Olsen, 10, of Omega won the all-around, vault and floor exercise titles. Rose-Kalam Woo, 10, of Quebec's Gym-Richelieu finished second all-around and first on balance beam. All-around bronze medalist Brianna Clark, 12, of Montreal's Gymnix won uneven bars. (The novice division uses modified FIG scoring.)

External Link: Gymnastics Canada Gymnastique

2010 Women's Elite Canada
Dec.10-12, Gatineau, Québec

Senior All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Peng Peng Lee Oakville 5.0 13.70 5.6 13.70 5.7 13.90 5.2 13.50 54.80
2. Madeline Gardiner Cambridge Kips 5.0 13.15 4.8 12.85 5.9 14.90 5.3 13.40 54.30
3. Charlotte Mackie Flicka 5.0 14.00 5.0 12.85 5.5 12.10 5.2 13.15 52.10
4. Talia Chiarelli Bluewater 5.0 13.70 4.7 12.20 5.2 13.10 5.4 12.95 51.95
5. Mikaela Gerber Oakville 5.0 13.75 4.7 12.10 5.2 12.45 5.3 13.45 51.75
6. Briannah Tsang Omega 5.8 14.45 5.2 12.10 4.8 11.05 5.3 13.10 50.70
7. Ti Liu Gymnix 4.4 12.80 5.0 13.35 5.1 12.30 4.4 12.20 50.65
8. Emma Sibson Omega 5.0 13.95 4.1 11.15 4.4 11.70 5.0 13.15 49.95
9. Jessica Savona Oakville 5.3 12.80 5.4 11.90 5.5 11.90 5.3 13.25 49.85
10. Taylor Ricci Flicka 5.0 13.35 4.9 11.70 5.1 11.90 5.1 12.60 49.55
10. Krishna Yemany Oakville 5.0 13.55 4.9 11.80 4.5 12.00 4.7 12.20 49.55
12. Shae Zamardi Omega 5.0 13.50 5.4 13.35 5.0 10.60 4.8 12.00 49.45
13. Silvia Colussi-Pelaez Oakville 5.0 12.80 4.9 11.95 4.5 11.90 5.0 12.45 49.10
14. Ellie Black Halifax ALTA 5.3 12.50 4.6 11.25 4.8 12.35 5.2 12.85 48.95
14. Samantha Ward Capital City 5.2 13.15 4.3 11.80 4.4 11.35 4.9 12.65 48.95
16. Sabrina Gill Oakville 5.0 13.45 5.5 10.20 4.9 12.55 5.2 12.40 48.60
17. Dominique Nadeau Gym-Action 5.0 12.30 5.3 12.85 4.7 10.55 4.8 12.25 47.95
18. Jimena Lopez Futures 4.6 12.70 4.2 11.85 4.9 12.15 4.5 11.20 47.90
19. Emily Bigras Bluewater 4.4 12.90 4.6 12.40 4.7 11.55 3.5 10.15 47.00
20. Eliane Kulczyk Gym-Plus 4.6 13.40 4.2 10.40 4.3 10.70 5.0 11.90 46.40
21. Sarah Flett Springers 5.0 13.45 3.5 7.95 5.5 12.80 4.6 11.70 45.90
22. Anna Gamelo Discovery 5.0 13.30 4.4 10.45 4.6 10.65 4.9 11.45 45.85
23. Demi Pas Stampede City 4.0 12.20 4.3 11.60 4.4 10.80 4.7 11.20 45.80
24. Mackenzie Itcush Gymtastics 4.0 12.15 4.5 10.90 4.7 11.30 4.7 11.05 45.40
25. Sydney McEachern Springers 5.0 13.15 3.8 8.80 5.0 10.75 4.6 11.85 44.55
26. Jennifer Chew Flicka 4.6 13.20 3.7 9.00 5.0 10.20 4.9 12.00 44.40
27. Sin Tsz To Univ. of Calgary 4.0 12.20 1.9 8.70 5.1 11.20 4.5 10.90 43.00
28. Jenna Longville Discovery 4.0 11.65 2.8 9.40 4.5 9.10 3.7 10.35 40.50
29. Emily Lennon Gymtastics 4.6 13.20 3.2 5.15 4.1 10.15 4.7 11.55 40.05
30. Miranda Meyer Champions 5.3 13.95 5.9 12.15 4.8 11.85 37.95

Junior All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Victoria Moors Cambridge Kips 5.1 13.80 5.2 12.65 5.5 11.90 6.4 14.75 53.10
2. Paraskevi Babalis Gymnix 4.4 13.10 4.4 11.70 5.9 14.65 5.0 12.90 52.35
3. Jordyn Pedersen Oakville 5.1 13.40 5.2 12.05 5.7 13.45 5.7 12.85 51.75
4. Sabrina Tomassini Wimgym 5.1 13.35 4.2 11.35 5.1 13.05 5.4 12.60 50.35
5. Elise Bolger Oakville 5.1 13.70 3.9 10.70 5.7 12.85 5.2 12.90 50.15
6. Hailee Westney Futures 4.2 12.25 4.1 11.65 5.6 13.50 4.7 11.85 49.25
7. Marisa Dick Capital City 4.0 12.75 3.6 10.40 4.8 12.45 5.0 11.90 47.50
8. Brielle Wilchuck Capital City 4.4 12.75 4.0 10.50 4.6 11.70 4.4 12.30 47.25
9. Helody Cyrenne Fly 4.4 12.25 4.0 11.65 4.9 10.90 4.8 12.10 46.90
10. Tegan Turner Springers 5.1 13.25 2.1 9.45 4.9 12.05 5.0 11.85 46.60
11. Casey Carvalho Futures 3.8 11.95 3.4 9.20 5.1 13.15 5.4 12.15 46.45
12. Nicole Chow TAG Sport Centre 4.5 13.00 4.1 9.60 4.9 11.90 4.7 11.45 45.95
13. Julia Pellerin Gym-Trim 4.4 13.00 2.9 10.25 4.8 10.55 4.5 12.00 45.80
14. Emily Blackner Panthers 4.2 12.55 4.0 10.75 5.0 10.85 4.5 11.40 45.55
15. Makinli Handley Okanagan 4.4 13.00 4.3 9.60 4.9 11.35 5.3 11.50 45.45
16. Rachel Sherrington Capital City 4.2 12.45 1.9 7.95 4.7 12.20 4.7 12.30 44.90
17. Tamara Kuno Flicka 5.1 13.35 3.4 9.50 5.0 10.40 5.0 10.70 43.95
18. Mariana Colussi-Pelaez Oakville 4.4 12.85 3.9 9.35 4.8 11.70 4.1 9.65 43.55
19. Kiana Amiot Gymtastics 4.0 12.35 4.7 9.05 4.6 8.90 5.0 11.50 41.80
20. Alaina Janes Gymtastics 3.1 9.05 4.8 9.30 4.3 11.95 30.30
21. Amanda Belcastro Gymtastics 2.2 9.40 4.7 11.10 4.4 9.05 29.55
22. Natalie Vaculik Gemini 5.2 11.70 11.70

Novice All-Around (Two-Day)VTUBBBFXTotal
1. Shallon Olsen Omega 11.8 29.70 12.4 27.40 13.9 30.20 14.1 31.40 118.70
2. Rose-Kalam Woo Gym-Richelieu 9.4 26.25 13.0 28.20 13.9 31.60 10.0 25.75 111.80
3. Brianna Clark Gymnix 9.8 27.10 12.9 28.60 13.2 29.10 8.6 26.35 111.15
4. Heaven Latimer Brantford 8.7 25.35 11.2 23.50 13.6 29.55 13.0 28.90 107.30
5. Sydney Davison Oakville 10.2 27.75 9.2 25.60 10.8 26.40 11.1 26.80 106.55
6. Aleeza Yu Gemini 9.8 27.65 9.9 23.80 14.0 27.05 9.6 25.20 103.70
7. Ivy Lu Gymnix 8.0 25.10 9.1 25.55 11.5 27.55 8.2 24.75 102.95
8. Kirsten Peterman Cambridge Kips 11.8 29.20 11.5 25.95 11.6 22.95 9.7 24.70 102.80
9. Tara Mauchel ASF 8.6 25.45 9.8 24.70 11.4 24.75 9.8 23.60 98.50
10. Samantha Poirier WIMgym 9.4 25.65 9.2 23.10 10.0 24.80 8.8 24.60 98.15
11. Marilou Banville WIMgym 8.0 25.60 6.1 21.30 11.6 26.65 8.9 24.35 97.90
11. Taylor Chan TAG Sport Centre 8.1 25.20 6.9 21.70 10.6 24.50 11.4 26.50 97.90
13. Emilie Dumont Viagym 8.6 25.30 8.7 25.10 10.2 24.85 8.0 22.35 97.60
14. Charlie Wright Marian 8.4 23.95 8.3 20.45 12.2 27.60 10.2 25.50 97.50
15. Cassandra Buchan Cambridge Kips 8.1 24.85 10.4 25.35 10.2 22.80 9.0 24.15 97.15
16. Taylor Davison Oakville 9.2 26.10 5.6 21.70 12.8 24.10 11.2 25.10 97.00
17. Hailey Kardos Futures 8.2 25.10 5.5 19.15 13.1 27.40 9.0 24.45 96.10
18. Sophie Guindon Gym-Richelieu 9.4 22.95 8.4 23.80 11.8 26.00 7.0 23.10 95.85
19. Emily Ponce Futures 8.2 25.05 6.4 19.35 9.8 24.40 9.5 25.10 93.90
20. Coral Strugnell Omega 8.0 25.30 8.8 23.75 10.2 22.50 10.7 21.75 93.30
21. Majory Bastien Viagym 7.6 24.30 6.0 20.40 8.7 23.15 6.5 23.80 91.65
22. Halee Grimsdale Stampede City 8.0 24.80 5.0 17.30 10.1 24.35 9.2 23.50 89.95
23. Kayla Boungnaseng SGI 8.6 25.05 5.3 20.10 9.4 23.00 6.5 21.75 89.90
24. Mia Dimas Gym Adventure 8.0 25.05 5.3 18.55 10.6 24.20 8.6 21.85 89.65
25. Victoria Peetoom Gym Mississauga 8.2 25.30 5.8 20.85 10.4 19.00 7.3 23.45 88.60
26. Angel Zhong Omega 8.3 24.30 7.8 19.40 11.7 24.10 8.5 20.55 88.35
27. Cindy Dumont Fly 8.4 23.50 6.3 17.05 11.8 24.60 7.8 22.45 87.60
28. Mackenzie Parker Gymtastics 8.2 24.95 7.6 16.95 11.0 21.75 7.2 18.40 82.05
29. Breanna Franklin Gym Adventure 7.6 21.45 10.1 20.20 4.1 10.45 52.10
30. Madison Brannen Marian 4.3 12.35 4.1 11.20 5.6 13.20 5.3 12.10 48.85
31. Adele Lefevre Okanagan 4.1 12.50 4.5 10.15 5.3 11.65 4.5 10.55 44.85
32. Denelle Pedrick Queen City 5.1 13.45 1.6 7.95 4.6 10.85 4.5 11.30 43.55

Senior Vault FinalDScoreAverage
1. Briannah Tsang Omega 5.8 14.35 13.850
5.2 13.35
2. Ellie Black Halifax ALTA 5.5 13.65 13.600
5.2 13.55
3. Eliane Kulczyk Gym-Plus 4.6 13.85 13.475
4.6 13.10
4. Madeline Gardiner Cambridge Kips 5.0 13.80 13.300
4.4 12.80
5. Sarah Flett Springers 5.0 13.50 13.275
4.4 13.05
6. Taylor Ricci Flicka 5.0 13.20 13.075
4.4 12.95
7. Jennifer Chew Flicka 4.6 13.10 12.900
4.2 12.70
8. Emily Lennon Gymtastics 4.6 13.00 12.600
4.0 12.20

Senior Uneven Bars FinalDScore
1. Madeline Gardiner Cambridge Kips 5.2 13.20
2. Talia Chiarelli Bluewater 4.8 13.15
3. Ti Liu Gymnix 5.0 13.10
4. Shae Zamardi Omega 5.4 12.95
5. Mikaela Gerber Oakville 4.7 12.40
6. Emily Bigras Bluewater 4.9 12.35
7. Briannah Tsang Omega 5.3 12.10
8. Peng Peng Lee Oakville 4.4 11.00

Senior Balance Beam FinalDScore
1. Madeline Gardiner Cambridge Kips 5.8 14.50
2. Peng Peng Lee Oakville 5.6 14.25
3. Miranda Meyer Champions 6.0 13.55
4. Ellie Black Halifax ALTA 5.5 12.95
5. Mikaela Gerber Oakville 5.3 12.70
6. Sarah Flett Springers 5.3 12.30
7. Talia Chiarelli Bluewater 5.3 12.20
8. Ti Liu Gymnix 4.9 12.00

Senior Floor Exercise FinalDScore
1. Mikaela Gerber Oakville 5.4 14.15
2. Peng Peng Lee Oakville 5.0 13.85
2. Jessica Savona Oakville 5.4 13.85
4. Madeline Gardiner Cambridge Kips 5.3 13.55
5. Talia Chiarelli Bluewater 5.4 13.25
6. Emma Sibson Omega 5.1 13.05
7. Briannah Tsang Omega 5.3 12.85
8. Ellie Black Halifax ALTA 5.0 12.45

Junior Vault FinalDScoreAverage
1. Victoria Moors Cambridge Kips 5.1 13.70 13.450
4.4 13.20
2. Sabrina Tomassini Wimgym 5.1 13.50 13.325
4.6 13.15
3. Elise Bolger Oakville 5.1 13.55 13.250
4.4 12.95
4. Jordyn Pedersen Oakville 5.1 13.50 13.225
4.4 12.95
5. Marisa Dick Capital City 4.4 13.15 13.150
4.4 13.15
6. Tegan Turner Springers 4.4 12.55 13.100
5.1 13.65
7. Nicole Chow TAG Sport Centre 4.4 12.85 6.425
0.0 0.00
8. Tamara Kuno Flicka 4.4 12.70 6.350
0.0 0.00

Junior Uneven Bars FinalDScore
1. Victoria Moors Cambridge Kips 5.2 13.40
2. Natalie Vaculik Gemini 5.2 13.10
3. Hailee Westney Futures 4.1 11.45
4. Sabrina Tomassini Wimgym 4.2 11.35
5. Emily Blackner Panthers 4.1 11.25
6. Paraskevi Babalis Gymnix 4.3 11.20
6. Jordyn Pedersen Oakville 4.4 11.20
8. Helody Cyrenne Fly 4.0 9.90

Junior Balance Beam FinalDScore
1. Hailee Westney Futures 5.9 13.85
2. Paraskevi Babalis Gymnix 5.8 13.75
3. Jordyn Pedersen Oakville 5.5 13.40
4. Casey Carvalho Futures 5.1 13.15
5. Elise Bolger Oakville 5.8 13.10
6. Sabrina Tomassini Wimgym 5.6 12.85
7. Marisa Dick Capital City 4.8 12.80
8. Rachel Sherrington Capital City 4.6 10.50

Junior Floor Exercise FinalDScore
1. Victoria Moors Cambridge Kips 6.4 15.25
2. Kiana Amiot Gymtastics 5.0 14.00
3. Jordyn Pedersen Oakville 5.6 13.60
4. Casey Carvalho Futures 5.4 12.90
5. Elise Bolger Oakville 5.2 12.85
6. Brielle Wilchuck Capital City 4.4 12.70
6. Sabrina Tomassini Wimgym 5.4 12.70
8. Rachel Sherrington Capital City 5.0 12.45
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 12 December 2010 04:50    PDF Print
Leyva Wins 15th Valeri Liukin Invitational
(6 votes, average 4.83 out of 5)

American Danell Leyva won the all-around and parallel bars titles at the 15th Valeri Liukin Invitational, held Saturday evening in Frisco, Texas.

World high bar finalist Danell Leyva (U.S.) won the all-around title Saturday evening at the 15th Valeri Liukin Invitational, held at WOGA's newest facility in Frisco, Texas.

The Cuban-born Leyva, who trains at Universal Gymnastics in Florida, hit six clean events to take the title over Japan's Sho Yokoyama and Jumpei Oka. He took the top score of the night on parallel bars (smooth Diamidov with an extra half pirouette) and was second on pommel horse and high bar.

Yokoyama was one of eight young gymnasts from Sakae Gymnastics, with half representing the Japanese national team and half representing the club. Yokoyama led Japan to the team title over Universal, with Sakae taking third. The Japanese gymnasts impressed across the board with the best execution and landings.

Yokoyama was the most successful gymnast of the night with five medals, including golds on pommel horse and still rings. Takahito Watanabe (Sakae) won the vault title.

Ukraine's Nikolai Kuksenkov, fourth all-around at October's world championships, was fourth again after sitting down his Arabian double front on floor exercise. Kuksenkov won high bar with the top score of the night (half-Takemoto to Tkatchev-half; Kolman; stuck full-twisting double layout).

Several notable names on the roster were late scratches. World and Olympic bronze medalist Sasha Artemev (U.S.) warmed up prior to the event, but decided he was not quite ready to compete. Alex Artemov (U.S.), son of 1988 Olympic gold medalist Vladimir Artemov, scratched with an arm injury. Ukraine's Oleg Stepko, a double gold medalist at this years Youth Olympic Games, traveled to Texas but fell ill with a 102F (39C) fever.

The competition is held in honor of WOGA co-owner Valeri Liukin, a multiple Olympic, world and European champion.

"This was one of our better meets of the past few years," Liukin said. "The quality was really, really good. A lot of very young gymnasts came, especially from our U.S. clubs. There were some incredible routines and Danell [Leyva] did an incredible job."

The three-day long event also includes competition for Levels 4-10. The host club was represented in the international session by Emmanuel Monroy, who will represent Mexico at next weekend's Mikhail Voronin Cup in Moscow.

World and Olympic champion Nastia Liukin was on hand to emcee the competition and present awards.

External Link: Official WOGA Website

15th Valeri Liukin Invitational
Dec. 11, 2010, Frisco, Texas

All-AroundTotal
1. Danell Leyva 90.950
2. Sho Yokoyama 90.250
3. Jumpei Oka 88.550
4. Nikolai Kuksenkov 88.400
5. Kohta Nakajima 87.450
6. Luke Wiwatowski 87.350

Floor ExerciseScore
1. Ryohei Kato 15.700
2. Alexy Bilozertchev 15.300
2. Jumpei Oka 15.300

Pommel HorseScore
1. Sho Yokoyama 15.100
2. Danell Leyva 14.750
3. Jumpei Oka 14.600

Still RingsScore
1. Sho Yokoyama 15.200
1. Wesley Haagensen 15.200
3. Yuta Matsuda 14.900

VaultAverage
1. Takahito Watanabe 15.263
2. Adam Zyzk 14.525

Parallel BarsScore
1. Danell Leyva 15.800
2. Sho Yokoyama 15.550
3. Chris Brooks 15.250

High BarScore
1. Nikolai Kuksenkov 15.850
2. Danell Leyva 15.800
3. Sho Yokoyama 15.600
 


Page 166 of 267