Follow Us On
Competition Reports
Competition Reports

Written by Amanda Turner    Wednesday, 01 March 2017 13:52    PDF Print
Moscow Teams Win Russian Championships
(1 vote, average 5.00 out of 5)



Moscow won both team titles Wednesday as the 2017 Russian Gymnastics Championships began in Kazan. The competition is being held at Kazan Gymnastics Center, built for the 2013 University Games. Pictured: The winning women's team from Moscow

Moscow won both team titles Wednesday as the 2017 Russian Gymnastics Championships began in Kazan.

Usually held in Penza, this year's Russian championships is taking place in Kazan, capital of the Republic of Tatarstan, 500 miles (800 kilometers) east of Moscow. The competition is being held at Kazan Gymnastics Center, built for the 2013 University Games, where than 100 senior gymnasts are competing for honors.

Team Moscow won both the men's and women's title over teams from Central Russia. Saint Petersburg won bronze in the women's competition, while Siberia took third in the men's meet.

The competition will help determine Russia's teams for the 2017 European Championships, taking place next month in Cluj-Napoca, Romania. The competition in Cluj will consist of senior all-around and apparatus finals only.

2016 Junior European champion Yelena Yeryomina (Saint Petersburg), a first-year senior, led qualification to the women's all-around final. Yeryomina scored 55.366 to place first over 2016 Olympian Seda Tutkhalyan of Moscow (54.198) and Olympic alternate Natalia Kapitonova of Penza (53.432).

Lilia Akhaimova of Saint Petersburg tied for fourth (53.332) with Olympian Angelina Melnikova (Voronezh). Melnikova, the defending national champion, missed routines on uneven bars (12.400) and balance beam (13.200). On balance beam, Melnikova hit her new barani but fell on her double pike dismount.

Moscow's Arthur Dalaloyan (Moscow) led the men's qualification with 84.431, nearly a point ahead of Cheboksary's Vladislav Polyashov (83.499). Olympic alternate Nikita Ignatyev (Leninsk-Kuznetsky) qualified third (82.764).

Several of Russia's Olympians are likely to skip the European championships to rest and give competition opportunities for newcomers. Denis Ablyazin, Nikolai Kuksenkov and Ivan Stretovich are recovering from injuries, while David Belyavsky competed five events Wednesday despite a recent bout with kidney stones. Two-time Olympian Maria Paseka, who suffers from a chronic back injury, also skipped the competition. Two-time Olympic champion Aliya Mustafina, who is expecting her first child this summer, is in Kazan as an observer.

Competition continues Thursday evening in Kazan with the women's all-around final.

External Link: Russian Gymnastics Federation

2017 Russian Gymnastics Championships
March 1, Kazan

Women's TeamVTUBBBFXTotal
1.Moscow56.06553.93251.26552.565213.827
Alla SosnitskayaMoscow13.96613.000
Daria SpiridonovaMoscow13.60013.93313.03312.200
Seda TutkhalyanMoscow14.13313.36613.46613.233
Yelizaveta KochetkovaMoscow13.66614.10011.26613.166
Viktoria TrykinaMoscow14.30011.93313.50013.166
Ksenia ArtyomovaMoscow13.36612.53310.73312.766
2.Central 155.33249.63250.59952.498208.061
Angelina MelnikovaVoronezh14.36612.40013.20013.366
Yevgenia ShelgunovaZvenigorod/Alatyr14.00012.73313.06612.966
Daria YelizarovaTula13.70013.03311.63313.466
Yekaterina PolikarpovaTula13.26611.30012.10012.066
Alina BuninaVoronezh12.70011.46610.86610.966
Ksenia KimObninsk12.70010.23312.23312.700
3.Saint Petersburg53.93249.49949.66651.832204.929
Yelena YeryominaSaint Petersburg14.00013.90014.06613.400
Lilia AkhaimovaSaint Petersburg13.96612.60013.20013.566
Anastasia CheongSaint Petersburg12.96610.86610.23312.300
Varvara BatalovaSaint Petersburg13.00012.13311.20012.566
Yekaterina BoyevaSaint Petersburg12.30010.60011.20011.666
Maria TsaryapkinaSaint Petersburg12.20010.13310.63311.700
4.Volga53.79949.56650.16549.932203.462
Ilsia AminovaNizhnekamsk12.9668.100
Daria LopatinaNizhnekamsk13.36611.13311.73310.300
Olga BikmurzinaSaransk12.03310.53312.13312.133
Polina FyodorovaCheboksary13.43312.60012.16612.900
Anastasia DmitriyevaTolyatti13.50011.43313.40011.833
Natalia KapitonovaPenza13.50014.40012.46613.066
5.South52.23344.33244.46547.466188.496
Viktoria BykovaRostov-on-Don12.33310.8339.53311.533
Anastasia SidorovaRostov-on-Don13.60012.36612.700
Yevgenia MenovschikovaAnapa12.2009.7668.13310.900
Daria SkrypnikKrasnodar13.40014.73312.20011.733
Alyona ChernovaArmavir12.7009.00010.366
Vitalina DotsenkoKrasnodar12.5338.1009.40011.500
6.Northwest52.16641.73244.73147.499186.128
Ulyana BorovykhSeverodvinsk12.46610.70011.46612.033
Polina VereschaginaSeverodvinsk12.23310.46611.06611.533
Eleonora AfanasyevaVeliky Novgorod14.40010.10011.63312.500
Maria VanyushkinaVeliky Novgorod12.30010.46610.56610.900
Anastasia ChikurovaCherepovets13.0008.5339.20011.066
Vasilisa TsupinaKaliningrad12.1669.20010.06611.433
7.Central 252.93241.13244.23246.732184.028*
Yulia SushkovaBelgorod13.1339.60010.30011.900
Yelena LikhodolskayaTula13.36610.23311.93312.266
Alyona KapustinaVoronezh12.36610.10011.36611.366
Daria ManenkovaSmolensk12.0339.60010.63311.200
Yulia StarchenkoBelgorod13.03310.033
Yekaterina TsvetkovaKostroma13.40010.7669.66610.533
8.Urals50.13237.59938.93245.565172.228
Inga GaleyevaTyumen12.7009.0669.36612.166
Alisa SpasovaTyumen12.6009.0009.40010.500
Yelena AlexenkoNizhny Tagil12.86610.80010.46612.133
Svetlana ProkopyevaChelyabinsk11.9668.7339.03310.533
Yevgenia ZhukovaChelyabinsk11.6339.70010.733
Ilzida MinibayevaChelyabinsk11.40010.533
* 1.0 Neutral deduction applied

Men's TeamFXPHSRVTPBHBTotal
1.Moscow55.39853.89953.46557.46656.26552.631329.124
Artur DalaloyanMoscow13.96614.03313.16615.00014.50013.766
Alexei KosyanovMoscow13.43313.20012.26613.60012.00011.833
Nikolai KishkilovMoscow13.13312.13312.63313.80013.36612.633
Nikita NagornyyMoscow/Rostov-on-Don14.06613.30015.03313.766
Dmitry LankinMoscow/Rostov-on-Don14.43314.33314.73313.366
Alexei KozlovMoscow13.56612.60012.66613.93312.46612.466
2.Central54.23253.89852.06556.56553.59953.332323.691
Dmitry GovorovYefremov13.43313.03312.73314.13311.76612.100
Konstant KuzovkovKorolev11.93312.56610.50014.00012.36612.466
Alexei RostovVladimir12.70012.06610.43314.46613.63313.966
Ilya KibartasVladimir13.73313.93313.83313.96613.20013.800
Kirill ProkopyevVladimir/Smolensk14.36614.26613.36613.83313.36613.100
Sergei KrivunetsVladimir/Volgograd11.36612.66612.13313.73313.40011.733
3.Siberia53.29953.09853.86454.09955.63251.598321.590
Kirill PotapovTomsk13.83312.60012.76613.03313.86612.866
Daniil KazachkovNovosibirsk11.96613.26614.16614.00013.03313.166
Nikita LetnikovKrasnoyarsk12.66612.56612.86612.83312.83312.766
Andrei CherkasovLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk11.73313.26612.70013.20014.13311.666
Andrei LagutovLeninsk-Kuznetsky12.80011.66612.53312.33313.40012.800
Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.00013.96614.06613.86614.23312.633
4.Volga 151.83252.79953.09856.33155.09951.432320.591
Maxim SinichkinKazan12.03312.46612.86613.76613.76611.366
Artyom PleshkinSaransk12.36612.26612.83314.26613.13312.733
Valentin StarikovSizran13.40012.80010.16613.86614.00011.800
Ivan TikhonovSizran12.16612.46612.86613.06612.96613.466
Ildar YuskayevPenza13.50013.866
Vladislav PolyashovCheboksary13.90014.03313.50014.43314.20013.433
5.Urals53.19954.26551.16655.26649.43251.099314.427
David BelyavskyYekaterinburg13.73314.30013.90013.33313.700
Viktor BritanChelyabinsk12.93312.86612.80013.83311.83312.633
Matvei KunitsynChelyabinsk11.73311.26610.33313.03311.60010.700
Ivan CherkashevChelyabinsk11.76610.83311.76612.96611.36611.933
Mikhail KudashovChelyabinsk13.30013.13313.50014.50012.06612.833
Sergei DanilenkoChelyabinsk13.23313.96613.10013.03312.20011.766
6.South46.99852.43244.06551.03248.73249.166291.425*
Sergei YeltsovAstrakhan14.23313.40012.800
Alexei BykovRostov-on-Don13.26613.30012.46613.46611.66612.133
Boris LozhkinRostov-on-Don12.00012.76612.53312.80010.60012.733
Yuri VerenikinVolgograd11.16612.0669.86612.16610.73311.500
Svyatoslav IvanovVolzhsky12.13311.96612.333
Valery MikhalkevichVolzhsky10.56610.9669.20012.60011.33310.700
7.Volga 237.06550.69938.13238.93248.06649.299261.193*
Alexander ChicherovKazan13.96612.23313.066
Insaf IdiyatullinNizhnekamsk12.66611.90012.83312.86611.10010.433
Nikolai KovinovSizran12.53312.5668.73312.400
Sergei StepanovPenza12.16611.03312.53313.33312.033
Artyom ArnautPenza12.23312.30012.73313.53311.40011.800
* 1.0 Neutral deduction applied

Women's All-Around QualificationVTUBBBFXTotal
1.Yelena Yeryomina2001Saint Petersburg14.00013.90014.06613.40055.366
2.Seda Tutkhalyan1999Moscow14.13313.36613.46613.23354.198
3.Natalia Kapitonova2000Penza13.50014.40012.46613.06653.432
4.Lilia Akhaimova1997Saint Petersburg13.96612.60013.20013.56653.332
4.Angelina Melnikova2000Voronezh14.36612.40013.20013.36653.332
6.Viktoria Trykina2001Moscow14.30011.93313.50013.16652.899
7.Daria Spiridonova1998Moscow13.60013.93313.03312.20052.766
8.Yevgenia Shelgunova1997Zvenigorod/Alatyr14.00012.73313.06612.96652.765
9.Yelizaveta Kochetkova2001Moscow13.66614.10011.26613.16652.198
10.Daria Skrypnik2000Krasnodar13.40014.73312.20011.73352.066
11.Daria Yelizarova1991Tula13.70013.03311.63313.46651.832
12.Polina Fyodorova1996Cheboksary13.43312.60012.16612.90051.099
13.Anastasia Dmitriyeva1999Tolyatti13.50011.43313.40011.83350.166
14.Ksenia Artyomova1997Moscow13.36612.53310.73312.76649.398
15.Varvara Batalova2000Saint Petersburg13.00012.13311.20012.56648.899
16.Yekaterina Polikarpova2001Tula13.26611.30012.10012.06648.732
17.Eleonora Afanasyeva1996Veliky Novgorod14.40010.10011.63312.50048.633
18.Ksenia Kim2000Obninsk12.70010.23312.23312.70047.866
19.Yelena Likhodolskaya2000Tula13.36610.23311.93312.26647.798
20.Daria Mikhaylova1999Moscow13.13310.13311.76612.03347.065
21.Olga Bikmurzina1994Saransk12.03310.53312.13312.13346.832
22.Ulyana Borovykh2001Severodvinsk12.46610.70011.46612.03346.665
23.Irina Mitrenyova2000Barnaul13.50010.83310.46611.73346.532
23.Daria Lopatina1999Nizhnekamsk13.36611.13311.73310.30046.532
25.Alyona Arkusha2001Zheleznogorsk12.90010.36611.16612.00046.432
26.Anastasia Cheong1997Saint Petersburg12.96610.86610.23312.30046.365
27.Yelena Alexenko1999Nizhny Tagil12.86610.80010.46612.13346.265
28.Alina Bunina1999Voronezh12.70011.46610.86610.96645.998
29.Yekaterina Boyeva1999Saint Petersburg12.30010.60011.20011.66645.766
30.Polina Vereschagina2001Severodvinsk12.23310.46611.06611.53345.298
31.Alyona Kapustina2001Voronezh12.36610.10011.36611.36645.198
32.Yulia Sushkova2000Belgorod13.1339.60010.30011.90044.933
33.Diana Goloshumova2001Saint Petersburg12.5009.96611.40010.93344.799
34.Yekaterina Levchenko2001Ufa12.06610.26611.30011.06644.698
35.Maria Tsaryapkina2001Saint Petersburg12.20010.13310.63311.70044.666
36.Yekaterina Tsvetkova1992Kostroma13.40010.7669.66610.53344.365
37.Maria Vanyushkina2001Veliky Novgorod12.30010.46610.56610.90044.232
37.Viktoria Bykova2000Rostov-on-Don12.33310.8339.53311.53344.232
39.Daria Manenkova2000Smolensk12.0339.60010.63311.20043.466
40.Inga Galeyeva2000Tyumen12.7009.0669.36612.16643.298
41.Vasilisa Tsupina1999Kaliningrad12.1669.20010.06611.43342.865
42.Yulia Minina1999Astrakhan11.80010.3009.60010.26641.966
43.Anastasia Chikurova2001Cherepovets13.0008.5339.20011.06641.799
44.Vitalina Dotsenko1998Krasnodar12.5338.1009.40011.50041.533
45.Alisa Spasova2001Tyumen12.6009.0009.40010.50041.500
46.Yevgenia Menovschikova1999Anapa12.2009.7668.13310.90040.999
47.Anna Rudneva2001Blagoveshchensk12.3006.53310.40011.30040.533
48.Sitara Makhmudova1996Krasnodar12.2006.6669.60011.93340.399
49.Svetlana Prokopyeva2000Chelyabinsk11.9668.7339.03310.53340.265
50.Anastasia Sidorova1996Rostov-on-Don13.60012.36612.70038.666
51.Alyona Chernova2000Armavir12.7009.00010.36632.066
51.Yevgenia Zhukova2000Chelyabinsk11.6339.70010.73332.066
53.Alla Sosnitskaya1997Moscow13.96613.00026.966
54.Yulia Starchenko1997Belgorod13.03310.03323.066
55.Ilzida Minibayeva1998Chelyabinsk11.40010.53321.933
56.Ilsia Aminova2000Nizhnekamsk12.9668.10021.066
57.Anastasia Ilyankova2001Leninsk-Kuznetsky14.63314.633

Men's All-Around QualificationFXPHSRVTPBHBTotal
1.Artur Dalaloyan1996Moscow13.96614.03313.16615.00014.50013.76684.431
2.Vladislav Polyashov1995Cheboksary13.90014.03313.50014.43314.20013.43383.499
3.Nikita Ignatyev1992Leninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.00013.96614.06613.86614.23312.63382.764
4.Ilya Kibartas1996Vladimir13.73313.93313.83313.96613.20013.80082.465
5.Kirill Prokopyev1994Vladimir/Smolensk14.36614.26613.36613.83313.36613.10082.297
6.Daniil Kazachkov1993Novosibirsk11.96613.26614.16614.00013.03313.16679.597
7.Mikhail Kudashov1991Chelyabinsk13.30013.13313.50014.50012.06612.83379.332
8.Kirill Potapov1996Tomsk13.83312.60012.76613.03313.86612.86678.964
9.Nikolai Kishkilov1999Moscow13.13312.13312.63313.80013.36612.63377.698
10.Alexei Kozlov1997Moscow13.56612.60012.66613.93312.46612.46677.697
11.Artyom Pleshkin1996Saransk12.36612.26612.83314.26613.13312.73377.597
12.Sergei Danilenko1992Chelyabinsk13.23313.96613.10013.03312.20011.76677.298
13.Alexei Rostov1993Vladimir12.70012.06610.43314.46613.63313.96677.264
14.Dmitry Govorov1998Yefremov13.43313.03312.73314.13311.76612.10077.198
15.Ivan Tikhonov1996Sizran12.16612.46612.86613.06612.96613.46676.996
16.Viktor Britan1996Chelyabinsk12.93312.86612.80013.83311.83312.63376.898
17.Andrei Cherkasov1991Leninsk-Kuznetsky/Novosibirsk11.73313.26612.70013.20014.13311.66676.698
18.Nikita Letnikov1998Krasnoyarsk12.66612.56612.86612.83312.83312.76676.530
19.Vilyam Katyn1992Saransk12.70013.76612.30012.56613.16612.00076.498
20.Alexei Kosyanov1995Moscow13.43313.20012.26613.60012.00011.83376.332
21.Alexei Bykov1991Rostov-on-Don13.26613.30012.46613.46611.66612.13376.297
22.Maxim Sinichkin1998Kazan12.03312.46612.86613.76613.76611.36676.263
23.Stanislav Khegay1997Moscow13.00013.70012.23313.86610.93312.36676.098
24.Valentin Starikov1996Sizran13.40012.80010.16613.86614.00011.80076.032
25.Andrei Lagutov1995Leninsk-Kuznetsky12.80011.66612.53312.33313.40012.80075.532
26.Sergei Krivunets1997Vladimir/Volgograd11.36612.66612.13313.73313.40011.73375.031
27.Daniil Monakhov1998Saint Petersburg12.56612.70012.00013.86611.36611.66674.164
28.Artyom Arnaut1998Penza12.23312.30012.73313.53311.40011.80073.999
29.Konstantin Kuzovkov1996Korolev11.93312.56610.50014.00012.36612.46673.831
30.Boris Lozhkin1995Rostov-on-Don12.00012.76612.53312.80010.60012.73373.432
31.Sargis Arakelyan1998Saint Petersburg12.33312.86611.56613.76612.9669.50072.997
32.Kirill Kozin1998Tomsk11.60012.03311.76613.36611.53312.46672.764
33.Konstantin Semonov1996Seversk10.83311.70012.20012.70012.56612.40072.399
34.Ivan Tsvetkov1996Kostroma10.73312.00012.23312.53312.43312.23372.165
35.Insaf Idiyatullin1999Nizhnekamsk12.66611.90012.83312.86611.10010.43371.798
36.Denis Ignatyev1997Zvenigorod11.26611.70013.20013.03311.13311.33371.665
37.Dari Morozov1997Zvenigorod12.26612.03310.23312.80011.60011.70070.632
38.Ivan Cherkashev1996Chelyabinsk11.76610.83311.76612.96611.36611.93370.630
39.Anton Litvintsev1998Krasnoyarsk12.03310.26610.23312.90012.33312.16669.931
40.David Belyavsky1992Yekaterinburg13.73314.30013.90013.33313.70068.966
41.Dmitry Kirpichenko1996Yekaterinburg11.80012.10011.23311.70011.36610.76668.965
42.Matvei Kunitsyn1998Chelyabinsk11.73311.26610.33313.03311.60010.70068.665
43.Yuri Verenikin1999Volgograd11.16612.0669.86612.16610.73311.50067.497
44.Alexander Bogatyrev1997Saint Petersburg10.83311.23311.56611.53312.13310.16667.464
45.Ilya Zakrevsky1995Yekaterinburg10.8009.26610.63313.03310.53311.83366.098
46.Nikolai Ostaf1994Tyumen10.8006.40012.40012.00011.90012.00065.500
47.Valery Mikhalkevich1999Volzhsky10.56610.9669.20012.60011.33310.70065.365
48.Marat Khabibullin1999Nizhnekamsk11.93312.70011.00013.53312.06661.232
49.Sergei Stepanov1994Penza12.16611.03312.53313.33312.03361.098
50.Pavel Belousov1994Blagoveshchensk10.6009.9665.10012.66610.76610.53359.631
51.Dmitry Lankin1997Moscow/Rostov-on-Don14.43314.33314.73313.36656.865
52.Nikita Nagornyy1997Moscow/Rostov-on-Don14.06613.30015.03313.76656.165
53.Yegor Prosvetov1994Khabarovsk10.7004.6002.96611.43311.4009.86650.965
54.Alexander Myakinin1995Moscow11.43312.06612.83311.76648.098
55.Maxim Ulyankin1998Moscow12.23310.16612.53311.50046.432
56.Nikolai Kovinov1995Sizran12.53312.5668.73312.40046.232
57.Sergei Yeltsov1996Astrakhan14.23313.40012.80040.433
58.Denis Yurov1999Barnaul13.70013.06613.03339.799
59.Alexander Chicherov1999Kazan13.96612.23313.06639.265
60.Svyatoslav Ivanov1993Volzhsky12.13311.96612.33336.432
61.Ildar Yuskayev1998Penza13.50013.86627.366
62.Andrei Perevoznikov1986Korolev13.43312.83326.266
63.Rem Akov1996Cherkessk11.73312.86624.599
64.Shamil Karaketov1995Cherkessk11.40013.16624.566
65.Nikita Simonov1996Syzran/Petrozavodsk14.13314.133
66.Daniil Golovin2000Saransk12.43312.433
67.Alexei Bogdanov1994Vladimir11.33311.333

Women's Vault QualificationVault 1Vault 2Average
1.Angelina MelnikovaVoronezh14.13314.36614.249
2.Seda TutkhalyanMoscow14.10014.13314.116
3.Alla SosnitskayaMoscow13.63313.96613.799
4.Eleonora AfanasyevaVeliky Novgorod13.13314.40013.766
5.Lilia AkhaimovaSaint Petersburg13.50013.96613.733
6.Anastasia DmitriyevaTolyatti13.83313.50013.666
7.Daria YelizarovaTula13.60013.70013.650
8.Alyona ArkushaZheleznogorsk13.83312.90013.366
R1.Viktoria TrykinaMoscow12.30014.30013.300
R2.Ksenia ArtyomovaMoscow13.06613.36613.216
R3.Anastasia SidorovaRostov-on-Don12.80013.60013.200

Uneven Bars QualificationScore
1.Daria SkrypnikKrasnodar14.733
2.Anastasia IlyankovaLeninsk-Kuznetsky14.633
3.Natalia KapitonovaPenza14.400
4.Yelizaveta KochetkovaMoscow14.100
5.Daria SpiridonovaMoscow13.933
6.Yelena YeryominaSaint Petersburg13.900
7.Seda TutkhalyanMoscow13.366
8.Daria YelizarovaTula13.033
R1.Yevgenia ShelgunovaZvenigorod/Alatyr12.733
R2.Polina FyodorovaCheboksary12.600
R2.Lilia AkhaimovaSaint Petersburg12.600

Balance Beam QualificationScore
1.Yelena YeryominaSaint Petersburg14.066
2.Viktoria TrykinaMoscow13.500
3.Seda TutkhalyanMoscow13.466
4.Anastasia DmitriyevaTolyatti13.400
5.Lilia AkhaimovaSaint Petersburg13.200
5.Angelina MelnikovaVoronezh13.200
7.Yevgenia ShelgunovaZvenigorod/Alatyr13.066
8.Daria SpiridonovaMoscow13.033
R1.Natalia KapitonovaPenza12.466
R2.Anastasia SidorovaRostov-on-Don12.366
R3.Ksenia KimObninsk12.233

Women's Floor Exercise QualificationScore
1.Lilia AkhaimovaSaint Petersburg13.566
2.Daria YelizarovaTula13.466
3.Yelena YeryominaSaint Petersburg13.400
4.Angelina MelnikovaVoronezh13.366
5.Seda TutkhalyanMoscow13.233
6.Viktoria TrykinaMoscow13.166
6.Yelizaveta KochetkovaMoscow13.166
8.Natalia KapitonovaPenza13.066
R1.Alla SosnitskayaMoscow13.000
R2.Yevgenia ShelgunovaZvenigorod/Alatyr12.966
R3.Polina FyodorovaCheboksary12.900

Men's Floor Exercise QualificationScore
1.Dmitry LankinMoscow/Rostov-on-Don14.433
2.Kirill ProkopyevVladimir/Smolensk14.366
3.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.000
4.Artur DalaloyanMoscow13.966
5.Vladislav PolyashovCheboksary13.900
6.Kirill PotapovTomsk13.833
7.David BelyavskyYekaterinburg13.733
7.Ilya KibartasVladimir13.733
R1.Alexei KozlovMoscow13.566
R2.Dmitry GovorovYefremov13.433
R2.Alexei KosyanovMoscow13.433

Pommel Horse QualificationScore
1.David BelyavskyYekaterinburg14.300
2.Kirill ProkopyevVladimir/Smolensk14.266
3.Sergei YeltsovAstrakhan14.233
4.Nikita NagornyyMoscow/Rostov-on-Don14.066
5.Artur DalaloyanMoscow14.033
5.Vladislav PolyashovCheboksary14.033
7.Alexander ChicherovKazan13.966
7.Sergei DanilenkoChelyabinsk13.966
7.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk13.966
R2.Ilya KibartasVladimir13.933
R3.Vilyam KatynSaransk13.766

Still Rings QualificationScore
1.Dmitry LankinMoscow/Rostov-on-Don14.333
2.Daniil KazachkovNovosibirsk14.166
3.Nikita SimonovSyzran/Petrozavodsk14.133
4.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.066
5.Ildar YuskayevPenza13.866
6.Ilya KibartasVladimir13.833
7.Vladislav PolyashovCheboksary13.500
7.Mikhail KudashovChelyabinsk13.500
R1.Kirill ProkopyevVladimir/Smolensk13.366
R2.Nikita NagornyyMoscow/Rostov-on-Don13.300
R3.Denis IgnatyevZvenigorod13.200

Men's Vault QualificationVault 1Vault 2Average
1.Dmitry LankinMoscow/Rostov-on-Don14.73314.33314.533
2.Artur DalaloyanMoscow15.00013.83314.416
3.Konstantin KuzovkovKorolev14.00013.83313.916
4.Dmitry GovorovYefremov14.13313.53313.833
5.Alexei KozlovMoscow13.93313.70013.816
6.Mikhail KudashovChelyabinsk14.50013.10013.800
7.Artyom PleshkinSaransk14.26613.13313.699
8.Viktor BritanChelyabinsk13.83313.46613.649
R1.Kirill PotapovTomsk13.03313.90013.466
R2.Shamil KaraketovCherkessk13.16613.63313.399
R3.Marat KhabibullinNizhnekamsk13.53312.90013.216

Parallel Bars QualificationScore
1.Nikita NagornyyMoscow/Rostov-on-Don15.033
2.Artur DalaloyanMoscow14.500
3.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.233
4.Vladislav PolyashovCheboksary14.200
5.Andrei CherkasovLeninsk-Kuznetsky/Novosibirsk14.133
6.Valentin StarikovSizran14.000
7.Kirill PotapovTomsk13.866
8.Maxim SinichkinKazan13.766
R1.Alexei RostovVladimir13.633
R2.Andrei LagutovLeninsk-Kuznetsky13.400
R2.Sergei KrivunetsVladimir/Volgograd13.400

High Bar QualificationScore
1.Alexei RostovVladimir13.966
2.Ilya KibartasVladimir13.800
3.Artur DalaloyanMoscow13.766
3.Nikita NagornyyMoscow/Rostov-on-Don13.766
5.David BelyavskyYekaterinburg13.700
6.Ivan TikhonovSizran13.466
7.Vladislav PolyashovCheboksary13.433
8.Daniil KazachkovNovosibirsk13.166
R1.Kirill ProkopyevVladimir/Smolensk13.100
R2.Alexander ChicherovKazan13.066
R3.Denis YurovBarnaul13.033
 
Written by Amanda Turner    Friday, 24 February 2017 09:10    PDF Print
Chinese, Berki Shine in Melbourne Finals
(4 votes, average 5.00 out of 5)



China won four gold medals at the first day of finals at the first FIG Melbourne World Cup, held Friday at Melbourne Olympic Park. Pictured: China's Liu Tingting won the uneven bars title over teammate Luo Huan (left) and Australia's Rianna Mizzen (right).

China won four gold medals at the first day of finals at the first FIG Melbourne World Cup, held Friday at Melbourne Olympic Park.

The apparatus competition is the first of the individual apparatus World Cup events scheduled for the 2017 FIG season. The event attracted gymnasts from 14 countries to Hisense Arena at Melbourne Park, near the Rod Laver Arena, site of the 2005 World Championships. The Melbourne World Cup has been added to the FIG calendar as an annual event through 2020.

Wang Yan, a double finalist at the 2016 Olympics, won the gold medal on women's vault with a double-twisting Tsukahara and layout Rudi. 2012 Australian Olympian Emily Little won the silver (double-twisting Yurchenko and Tsukahara full) over Malaysia's Tan Ing Yueh (piked barani; Tsukahara full).

Liu Tingting won uneven bars (Maloney to Pak; Van Leeuwen; Healy; healy half; healy; Ling, piked Jaeger; double layout). Luo Huan, who topped Liu in qualifications, won the silver after becoming a bit lost on her pirouettes before her dismount (Maloney to Pak; Van Leeuwen; Ling to Piked Jaeger; double layout); Australian Rianna Mizzen won the bronze (Weiler kip, Weiler half, Maloney; Hindorff to Pak; Van Leeuwen; toe-on full to full-twisting double).

Japanese star Kenzo Shirai managed to win the floor exercise title, despite a low landing on his first pass of triple-twisting double layout, stumbling forward on his second pass of tucked triple-double, and struggling to land his quadruple twist dismount. His 7.2 Difficulty score led him to gold with 14.700, however, topping China's Mu Jile (14.466/5.9) and Turkey's Ferhat Arıcan (14.033/5.7). Japan's Wataru Tanigawa tied Arıcan with 14.033, but his lower Execution score dropped him to fourth via a tiebreak.

2012 Olympic champion Krisztián Berki (Hungary) improved his score from qualification by .133, scoring 14.933 (6.3D) in the final to take the gold medal on pommel horse. China's Zou Jingyuan (14.433/5.9) won the silver over teammate Weng Hao (14.333/6.2).

On still rings, Zou shared the gold medal with teammate Wu Guanhua. The tie was unable to be broken as they both scored an identical 14.866 with a D-Score of 6.2 and E-Score of 8.666. İbrahim Çolak earned another medal for Turkey with the bronze (14.366/6.2).

The competition concludes Saturday in Melbourne with the remaining five finals.

External Link: Official Website

2017 FIG Melbourne World Cup
February 24, Melbourne Olympic Park, Australia

Women's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Wang Yan5.68.4000.113.90014.250
5.88.80014.600
2.Emily Little5.49.16614.56614.199
4.89.03313.833
3.Naomi Lee4.69.00013.60013.383
4.28.96613.166
4.Tan Ing Yueh4.68.2660.112.76613.116
4.88.66613.466
5.Tracie Ang4.48.80013.20013.116
4.88.3330.113.033
6.Caitlin Todd4.28.83313.03313.049
4.28.86613.066
7.Tsz Sum Elizabeth Chan4.28.2660.112.36612.649
4.28.73312.933

Uneven Bars FinalDENDScore
1.Liu Tingting6.08.30014.300
2.Luo Huan6.07.86613.866
3.Rianna Mizzen6.07.43313.433
4.Georgia-Rose Brown5.27.86613.066
5.Tracie Ang4.57.30011.800
6.Tan Ing Yueh4.46.63311.033

Men's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Kenzo Shirai7.27.50014.700
2.Mu Jile5.98.56614.466
3.Ferhat Arıcan5.78.33314.033
4.Wataru Tanigawa6.17.93314.033
5.Ahmet Önder5.78.30014.000
6.Luke Wadsworth5.58.2660.113.666
7.Christopher Remkes6.17.5330.113.533
8.Luke Dobney4.37.20011.500

Pommel Horse FinalDENDScore
1.Krisztián Berki6.38.63314.933
2.Zou Jingyuan5.98.53314.433
3.Weng Hao6.28.13314.333
4.Zoltán Kállai5.78.26613.966
5.Ferhat Arıcan5.88.10013.900
6.Yusuke Saito5.77.83313.533
7.Christopher Remkes5.36.50011.800
8.Michael Tone5.66.03311.633

Still Rings FinalDENDScore
1.Wu Guanhua6.28.66614.866
1.Zou Jingyuan6.28.66614.866
3.İbrahim Çolak6.28.16614.366
4.Koji Yamamuro6.17.96614.066
5.Ng Kiu Chung6.17.46613.566
6.Devy Dyson5.47.93313.333
7.Michael Tone5.27.40012.600
8.Ahmet Önder5.57.06612.566
 
Written by Amanda Turner    Thursday, 23 February 2017 06:06    PDF Print
China, Japan Top Qualification in Melbourne
(2 votes, average 5.00 out of 5)



China and Japan dominated the second day of qualification at the first FIG Melbourne World Cup, held Thursday at Melbourne Olympic Park. Pictured: Liu Tingting qualified first on balance beam and second floor exercise on Thursday.

China and Japan dominated the second day of qualification at the first FIG Melbourne World Cup, held Thursday at Melbourne Olympic Park.

The apparatus competition is the first of the individual apparatus World Cup events scheduled for the 2017 FIG season. The event attracted gymnasts from 14 countries to Hisense Arena at Melbourne Park, near the Rod Laver Arena, site of the 2005 World Championships. The Melbourne World Cup has been added to the FIG calendar as an annual event through 2020.

The Chinese completed their sweep of the women's qualification, with Liu Tingting (balance beam) and Wang Yan (floor exercise) each topping one event. Liu was spectacular on balance beam, showing beautiful work with a style different than the typical Chinese standard on beam (piked front mount; front handspring, tuck front; switch ring to ff; split leap, side aerial, split jump; front handspring, Yang Bo jump, Korbut combination; front aerial to double stag jump; double tuck with one hop) for first place 14.666/6.2 . Teammate Luo Huan, who was first on uneven bars during Wednesday's qualification, finished second (14.366/5.9) over Olympic champion Sanne Wevers (13.866/5.4). Wevers, competing for the first time since the Olympics in Rio, competed a watered-down routine that was clean overall.

Wang, a member of China's bronze medal-winning team in Rio, topped qualification on women's floor exercise (double layout; triple twist, punch front; 2 1/2 to layout front; double pike; 13.433/5.4). Liu finished second (13.400/5.1) over 2012 Australian Olympian Emily Little (12.633/4.8).

First on floor exercise on Thursday, Japanese star Kenzo Shirai topped the standings again on men's vault, averaging 14.549. Turkey's Ahmet Önder qualified second (14.299) over Japan's Wataru Tanigawa (14.249).

Chinese newcomer Zou Jingyuan qualified first on parallel bars (15.433/6.6). Turkish gymnast Ferhat Arıcan took second place (14.833/6.3) over Shirai (14.200/6.0).

Japan's Yusuke Saito led qualification on high bar with 14.366 (6.7). New Zealander Devy Dyson qualified second (13.333/4.9) over Önder (12.900/5.6).

The competition continues Friday evening in Melbourne with the first day of finals.

External Link: Official Website

2017 FIG Melbourne World Cup
February 23, Melbourne Olympic Park, Australia

Balance Beam QualificationDENDScore
1.Liu Tingting6.28.5660.114.666
2.Luo Huan5.98.46614.366
3.Sanne Wevers5.48.5660.113.866
4.Emma Nedov5.57.8000.113.200
5.Tracie Ang4.97.06611.966
6.Estella Matthewson4.77.13311.833
7.Emily Little5.26.60011.800
8.Ing Yueh Tan5.26.4000.111.500
9.Isabella Brett5.15.70010.800

Women's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Wang Yan5.48.03313.433
2.Liu Tingting5.18.30013.400
3.Emily Little4.87.83312.633
4.Tracie Ang4.38.26612.566
5.Isabella Brett4.57.93312.433
6.Georgia Godwin5.47.00012.400
7.Ing Yueh Tan4.57.2660.311.466
8.Estella Matthewson4.56.6660.310.866

Men's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Kenzo Shirai5.69.33314.93314.549
5.48.8660.114.166
2.Ahmet Önder5.29.53314.73314.299
5.28.7660.113.866
3.Wataru Tanigawa5.68.33313.93314.249
5.68.96614.566
4.Christopher Remkes5.69.06614.66614.233
5.68.20013.800
5.Man Hin Jim5.28.83314.03313.499
4.88.4660.312.966
6.Clay Mason Stephens5.28.3660.313.26613.483
5.08.8000.113.700
7.Ferhat Arıcan5.28.10013.30013.333
4.48.96613.366
8.Luke Dobney4.49.1330.113.43313.216
4.09.00013.000

Parallel Bars QualificationDENDScore
1.Zou Jingyuan6.68.83315.433
2.Ferhat Arıcan6.38.53314.833
3.Kenzo Shirai6.08.20014.200
4.Jim Man Hin4.78.10012.800
4.Ahmet Önder6.06.80012.800
6.Devy Dyson5.07.70012.700
7.Clay Mason Stephens5.36.73312.033
8.Mitchell Morgans5.16.90012.000
9.Koji Yamamuro5.55.03310.533

High Bar QualificationDENDScore
1.Yusuke Saito6.77.66614.366
2.Devy Dyson4.98.43313.333
3.Ahmet Önder5.67.30012.900
4.Kenzo Shirai5.27.43312.633
5.Michael Mercieca5.26.83312.033
6.Ferhat Arican5.07.00012.000
7.Jim Man Hin4.27.66611.866
8.Mitchell Morgans5.86.03311.833
 
Written by Amanda Turner    Wednesday, 22 February 2017 04:43    PDF Print
FIG World Cup Season Begins in Melbourne
(2 votes, average 5.00 out of 5)

China's gymnasts dominated the first day of qualification as the 2017 FIG World Cup season began Wednesday in Melbourne, earning seven qualification spots across five apparatus.

The apparatus competition is the first of the individual apparatus World Cup events scheduled for the 2017 FIG season. The event attracted gymnasts from 14 countries to Hisense Arena at Melbourne Park, near the Rod Laver Arena, site of the 2005 World Championships. The Melbourne World Cup has been added to the FIG calendar as an annual event through 2020.

The Chinese women topped both events on the first day of competition. Olympic finalist Wang Yan was first on vault, while teammate Luo Huan led the scoring on uneven bars.

2012 Australian Olympian Emily Little qualified a close second behind Wang on vault, while her teammate Naomi Lee qualified in third. On uneven bars, national champion Rianna Mizzen earned the second qualification spot ahead of China's Liu Tingting.

The Chinese men did not send any members of their bronze medal-winning Olympic team from last summer in Rio de Janeiro. The team instead sent a few gymnasts with various World Cup experience, as well as two newcomers born in 1998.

The big draws on the men's side were world and Olympic champions Kenzo Shirai (Japan) and Krisztián Berki, who each led one event. Shirai easily led floor exercise with a score of 15.100 (7.1 Difficulty), well ahead of runner-up Mu Jile of China (14.366/5.9).

Berki, who skipped most of the 2016 season after failing to qualify to Rio de Janeiro, also earned first place on his specialty, pommel horse (14.800/6.3). China's Weng Hao, who won pommel horse last year at the World Challenge Cup in Anadia, qualified second (14.466/6.2) ahead of teammate Zou Jingyuan (14.433/5.9).

China's Wu Guanhua, still rings champion at the 2015 World Challenge Cup of Slovenia, qualified first on rings (14.766/6.2) over Turkish veteran İbrahim Çolak (14.533/6.1) and two-time Japanese Olympian Koji Yamamuro (13.866/5.9).

Christopher Remkes had the top result Wednesday for the Aussie men, qualifying to the final on still rings in fourth place. Shirai, eager to improve his all-around performance, also competed on rings but missed the finals, placing ninth. Shirai is also in the lineup on vault, parallel bars and high bar.

Competition continues Thursday in Melbourne with the qualification for the remaining five events.

External Link: Official Website

2017 FIG World Cup of Melbourne
February 22, Melbourne Olympic Park, Australia

Women's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Wang Yan5.68.5000.114.00014.216
5.88.63314.433
2.Emily Little5.49.1330.114.43314.133
4.89.03313.833
3.Naomi Lee4.68.76613.36613.183
4.28.80013.000
4.Caitlin Todd4.08.93312.93313.033
4.28.93313.133
5.Chan Tsz Sum Elizabeth4.28.4000.312.30012.583
4.28.66612.866
6.Ing Yueh Tan4.67.7330.312.03312.566
4.88.30013.100
7.Tracie Ang4.48.63313.03312.149
3.77.56611.266
8.Choi Nim Yan4.87.2000.111.9005.950
DNS

Uneven Bars QualificationDENDScore
1.Luo Huan6.08.40014.400
2.Rianna Mizzen6.08.10014.100
3.Liu Tingting6.08.06614.066
4.Georgia-Rose Brown5.16.43311.533
5.Tracie Ang 4.46.53310.933
6.Ing Yueh Tan3.14.9668.066

Men's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Kenzo Shirai7.18.00015.100
2.Mu Jile5.98.46614.366
3.Wataru Tanigawa5.88.36614.166
4.Ahmet Önder5.78.0000.113.600
5.Ferhat Arıcan5.67.8000.113.300
6.Luke Dobney4.68.3330.312.633
7.Luke Wadsworth5.47.3000.312.400
8.Christopher Remkes6.16.4000.412.100
9.Devy Dyson4.37.3330.111.533

Pommel Horse QualificationDENDScore
1.Krisztián Berki6.38.50014.800
2.Weng Hao6.28.26614.466
3.Zou Jingyuan5.98.53314.433
4.Christopher Remkes5.38.10013.400
5.Yusuke Saito5.77.63313.333
6.Zoltán Kállai5.77.56613.266
7.Michael Tone5.56.83312.333
8.Ahmet Önder5.07.30012.300
9.Devy Dyson5.96.20012.100
10.Koji Yamamuro6.05.56611.566
11.Jorden O'Connell-Inns5.26.23311.433

Still Rings QualificationDENDScore
1.Wu Guanhua6.28.56614.766
2.İbrahim Çolak6.18.43314.533
3.Koji Yamamuro5.97.96613.866
4.Ahmet Önder5.57.93313.433
5.Devy Dyson5.47.93313.333
6.Ng Kiu Chung5.77.43313.133
7.Michael Tone5.47.66613.066
8.Michael Mercieca5.47.23312.633
9.Kenzo Shirai5.46.46611.866
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 19 February 2017 01:02    PDF Print
Moldauer Captures Winter Cup Title
(2 votes, average 5.00 out of 5)



Oklahoma sophomore Yul Moldauer came from behind to take the Winter Cup title Saturday evening in Las Vegas over Stanford's Akash Modi.

Oklahoma sophomore Yul Moldauer came from behind to take the Winter Cup title Saturday evening in Las Vegas.

Moldauer came into the second night of competition with a 1.45 deficit behind Akash Modi (Stanford), who led after Thursday's competition. Moldauer, who had fallen off pommel horse on Thursday, hit Saturday for 14.50. He added scores of 15.00 on still rings and parallel bars that offset his 13.00 on high bar. Moldauer's combined total of 171.75 put him ahead of Modi (171.05). Oklahoma's Allan Bower, who had been tied with Moldauer after Thursday, finished third (169.90).

The USOTC's Donnell Whittenburg (167.45) and Donothan Bailey (166.00) and Stanford's Robert Neff (163.95) repeated their rankings from Thursday, finishing fourth, fifth and sixth, respectively,

In 2016, Moldauer finished fifth all-around at the U.S. Winter Cup, the P&G (U.S._ Championships and the U.S. Olympic Trials. In Las Vegas, he also added individual titles on still rings and parallel bars. Event titles were determined by two-day totals.

Eddie Penev (USOTC) won floor exercise and Anthony McCallum (Michigan) took the vault title. 2016 Olympians Alex Naddour (pommel horse) and the USOTC's Chris Brooks (high bar) each won an event.

Moldauer and Modi will compete at the American Cup, to be held March 4 in Newark, N.J. Two-time Olympian Sam Mikulak, who injured his Achilles' tendon on floor exercise on Thursday, has been forced to withdraw from the event, the first of the FIG's all-around World Cup series in 2017.

The U.S. Winter Cup is held as a men's reranking competition for the 15-member senior national team. The top four all-around gymnasts automatically make the team, as do the members of the 2016 Olympic squad, including alternates. Bailey, Neff, Penev, Grant Breckenridge (Stanford), Hunter Justus (Oklahoma), Sean Melton (Ohio State) and Kanji Oyama (Oklahoma) were also named to the national team.

External Link: Official Website

2017 U.S. Winter Cup Challenge
February 18, Las Vegas

All-AroundFXPHSRVTPBHBTotalCombined
1.Yul MoldauerOklahoma5.814.855.312.755.715.105.214.856.014.305.313.0084.85171.75
5.814.805.314.505.715.005.214.605.915.005.313.0086.90
2.Akash ModiStanford5.914.555.613.905.814.105.214.506.114.856.014.4086.30171.05
5.914.105.914.405.814.155.214.406.114.255.813.4584.75
3.Allan BowerOklahoma5.414.256.114.455.614.455.214.555.613.805.213.3584.85169.90
5.413.956.114.905.614.455.214.355.613.855.213.5585.05
4.Donnell WhittenburgUSOTC5.914.405.513.856.114.805.213.406.514.005.913.7584.20167.45
5.913.955.512.806.114.805.614.856.513.705.913.1583.25
5.Donothan BaileyUSOTC5.713.006.014.555.614.005.214.205.613.905.413.9083.55166.00
5.612.606.014.755.613.805.214.355.513.155.413.8082.45
6.Robert NeffStanford5.414.005.413.804.913.454.813.905.013.555.613.7582.45163.95
5.414.005.312.804.913.555.214.255.014.005.312.9081.50
7.Grant BreckenridgeStanford5.113.754.513.004.613.004.814.105.212.805.613.5580.20163.75
5.114.054.513.154.613.804.814.305.014.106.014.1583.55
8.Hunter JustusOklahoma5.513.855.413.405.613.755.213.355.713.854.812.5080.70163.50
5.513.555.313.955.613.905.214.355.814.104.712.9582.80
9.Kanji OyamaOklahoma5.713.654.712.855.413.255.214.655.513.304.913.0080.70162.70
5.713.655.113.455.413.805.214.705.413.754.912.6582.00
10.Brandon BrionesUSA Youth Fitness5.113.904.612.554.813.604.814.254.913.304.513.1580.75161.05
5.114.204.713.354.813.604.814.254.612.004.512.9080.30
11.Trevor HowardPenn State5.813.754.312.105.913.955.214.005.412.555.113.5579.90160.85
5.813.404.312.755.914.405.214.005.513.155.113.2580.95
12.Shane WiskusMHG5.613.955.012.954.713.805.214.505.413.504.611.4580.15159.60
5.512.605.013.104.713.555.214.355.413.555.212.3079.45
13.Timothy WangAir Force5.412.955.414.205.713.805.214.405.513.754.711.9581.05159.40
5.412.655.413.055.713.655.214.005.512.404.712.6078.35
14.Levi AndersonOklahoma5.412.604.512.155.013.555.613.155.113.205.713.6078.25157.55
5.412.754.311.955.013.555.614.755.112.955.713.3579.30
15.Christopher StephensonNebraska5.513.754.611.954.413.704.813.805.212.304.912.8078.30157.40
5.513.754.412.654.413.354.813.655.513.604.612.1079.10
16.Emyre ColeMichigan5.612.054.612.754.413.255.214.704.913.004.912.8578.60156.60
5.714.104.612.904.112.255.214.704.913.054.711.0078.00
17.Johnny JacobsonIllinois5.513.004.312.304.712.754.814.355.513.304.712.7078.40156.25
5.513.654.311.654.712.904.813.755.513.554.712.3577.85
18.Peter DaggettOklahoma5.313.504.811.905.113.504.413.405.112.555.012.0576.90155.30
5.313.054.812.805.413.854.413.005.112.905.012.8078.40
19.Favian ValdezPenn State5.113.154.912.754.213.054.813.504.812.954.411.9577.35154.55
5.212.705.413.304.212.754.813.554.813.204.711.7077.20
20.Andrew BottoIowa4.813.704.111.005.214.055.214.204.913.155.012.1078.20154.40
4.813.054.411.905.213.755.213.954.912.354.811.2076.20
21.Michael BurnsPenn State4.812.354.912.304.412.454.813.304.913.555.212.7076.65154.15
4.712.705.112.254.412.954.813.654.913.005.312.9577.50
22.Jonathan TangNavy5.113.254.311.304.713.004.413.804.913.354.512.8577.55154.00
5.213.504.512.754.411.854.412.754.912.754.812.8576.45
23.Jalon StephensMinnesota5.312.703.710.555.013.254.813.505.113.555.113.2076.75152.60
5.313.553.910.854.713.004.813.755.112.405.012.3075.85
24.Dominic DiFulvioPenn State5.613.204.111.805.713.605.214.005.112.304.511.7576.65152.35
5.613.304.411.905.713.655.213.855.012.154.510.8575.70
25.David PochinkaWOGA4.712.903.710.504.612.804.013.155.314.004.011.5074.85152.30
4.812.504.613.654.613.454.012.955.412.604.312.3077.45
26.Cameron BockUSOTC5.711.805.313.005.112.954.813.305.813.605.011.0575.70147.65
5.611.605.411.904.712.404.813.755.410.805.111.5071.95
27.Ian GuntherCypress Academy4.312.005.213.004.513.604.013.154.511.704.712.7076.15147.30
4.311.054.511.404.513.154.012.304.812.103.911.1571.15
28.Eddie PenevUSOTC6.314.904.713.105.414.655.213.405.411.6067.65136.20
6.315.055.013.705.413.805.313.155.312.8568.55
29.Anthony McCallum IIMichigan5.313.605.012.703.912.455.614.905.112.9566.60134.65
5.313.855.013.004.513.105.614.955.113.1568.05
30.Jacob MooreTwistars USA4.711.304.913.504.813.804.412.054.012.5563.20126.15
5.012.854.612.654.813.854.411.454.012.1562.95
31.Sean MeltonOhio State5.814.155.514.755.314.005.013.5056.40112.35
5.814.005.514.505.814.005.013.4555.95
32.Alex DiabIllinois5.713.905.212.554.813.804.712.7052.95106.85
5.714.255.713.704.813.104.712.8553.90
33.Leroy ClarkePenn State5.713.955.313.655.212.055.113.2552.90106.25
5.714.455.313.855.212.655.112.4053.35
34.Nicholas MerrymanIowa4.813.504.413.404.312.504.512.1551.55103.75
4.813.904.413.354.612.954.112.0052.20
35.Colin VanWicklenOklahoma5.413.954.312.254.813.605.613.605.312.855.013.2579.5079.50
36.Mitchell BrownMichigan4.712.554.814.304.711.3038.1577.75
4.413.004.813.904.712.7039.60
37.Alec YoderOhio State6.114.905.213.505.013.2041.6068.50
5.813.805.013.1026.90
38.Drew MolingOhio State5.814.355.112.655.112.7539.7566.20
5.814.055.112.4026.45
39.Alexander NaddourUSA Youth Fitness6.414.805.914.8029.6059.75
6.415.306.214.8530.15
40.Steven LegendreOklahoma6.314.255.214.7028.9555.15
6.312.805.213.4026.20
41.Chris BrooksUSOTC6.214.9514.9529.55
6.214.6014.60
41.Brandon NgaiIllinois5.814.8514.8529.55
5.714.7014.70
43.Ellis MannonMinnesota5.914.5014.5029.10
5.914.6014.60

Floor ExerciseDENDScoreCombined
1.Eddie PenevUSOTC6.38.7515.0529.95
6.38.6014.90
2.Yul MoldauerOklahoma5.89.0014.8029.65
5.89.0514.85
3.Akash ModiStanford5.98.2014.1028.65
5.98.6514.55
4.Donnell WhittenburgUSOTC5.98.0513.9528.35
5.98.5014.40
5.Allan BowerOklahoma5.48.5513.9528.20
5.48.8514.25
6.Alex DiabIllinois5.78.5514.2528.15
5.78.2013.90
6.Sean MeltonOhio State5.88.2014.0028.15
5.88.3514.15
8.Brandon BrionesUSA Youth Fitness5.19.1014.2028.10
5.18.8013.90

Pommel HorseDENDScoreCombined
1.Alexander NaddourUSA Youth Fitness6.48.9015.3030.10
6.48.4014.80
2.Brandon NgaiIllinois5.79.0014.7029.55
5.89.0514.85
3.Allan BowerOklahoma6.18.8014.9029.35
6.18.3514.45
4.Donothan BaileyUSOTC6.08.7514.7529.30
6.08.5514.55
5.Ellis MannonMinnesota5.98.7014.6029.10
5.98.6014.50
6.Alec YoderOhio State5.88.0013.8028.70
6.18.8014.90
7.Leroy ClarkePenn State5.78.7514.4528.40
5.78.2513.95
8.Akash ModiStanford5.98.5014.4028.30
5.68.3013.90

Still RingsDENDScoreCombined
1.Yul MoldauerOklahoma5.79.3015.0030.10
5.79.4015.10
2.Alexander NaddourUSA Youth Fitness6.28.6514.8529.65
5.98.9014.80
3.Donnell WhittenburgUSOTC6.18.7014.8029.60
6.18.7014.80
4.Sean MeltonOhio State5.59.0014.5029.25
5.59.2514.75
5.Allan BowerOklahoma5.68.8514.4528.90
5.68.8514.45
6.Drew MolingOhio State5.88.2514.0528.40
5.88.5514.35
7.Trevor HowardPenn State5.98.5014.4028.35
5.98.0513.95
8.Akash ModiStanford5.88.3514.1528.25
5.88.3014.10

VaultDENDScoreCombined
1.Anthony McCallumMichigan5.69.3514.9529.85
5.69.3014.90
2.Yul MoldauerOklahoma5.29.4014.6029.45
5.29.6514.85
3.Emyre ColeMichigan5.29.5014.7029.40
5.29.5014.70
4.Kanji OyamaOklahoma5.29.5014.7029.35
5.29.4514.65
5.Allan BowerOklahoma5.29.1514.3528.90
5.29.3514.55
5.Akash ModiStanford5.29.20-0.114.4028.90
5.29.4014.50
7.Shane WiskusMHG5.29.1514.3528.85
5.29.3014.50
8.Donothan BaileyUSOTC5.29.1514.3528.55

Parallel BarsDENDScoreCombined
1.Yul MoldauerOklahoma5.99.1015.0029.30
6.08.3014.30
2.Akash ModiStanford6.18.1514.2529.10
6.18.7514.85
3.Sean MeltonOhio State5.88.2014.0028.00
5.38.7014.00
4.Hunter JustusOklahoma5.88.3014.1027.95
5.78.1513.85
5.Donnell WhittenburgUSOTC6.57.2013.7027.70
6.57.5014.00
6.Allan BowerOklahoma5.68.2513.8527.65
5.68.2013.80
7.Robert NeffStanford5.09.0014.0027.55
5.08.5513.55
8.Shane WiskusMHG5.48.1513.5527.05
5.48.1013.50
8.Kanji OyamaOklahoma5.48.3513.7527.05
5.57.8013.30
8.Donothan BaileyUSOTC5.57.6513.1527.05

High BarDENDScoreCombined
1.Chris BrooksUSOTC6.28.4014.6029.55
6.28.7514.95
2.Akash ModiStanford5.87.6513.4527.85
6.08.4014.40
3.Donothan BaileyUSOTC5.48.4013.8027.70
5.48.5013.90
3.Grant BreckenridgeStanford6.08.1514.1527.70
5.67.9513.55
5.Levi AndersonOklahoma5.77.6513.3526.95
5.77.9013.60
5.Sean MeltonOhio State5.08.4513.4526.95
5.08.5013.50
7.Allan BowerOklahoma5.28.3513.5526.90
5.28.1513.35
7.Donnell WhittenburgUSOTC5.97.2513.1526.90
5.97.8513.75
 


Page 10 of 266