Follow Us On
Competition Reports
Competition Reports

Written by Amanda Turner    Thursday, 03 April 2014 13:26    PDF Print
Mustafina Wins Fourth Straight Russian Title
(9 votes, average 4.56 out of 5)



World and Olympic gold medalist Aliya Mustafina easily defended her all-around title Thursday as the Russian women's national championships continued in Penza. Pictured: Mustafina flanked by runner-up Alla Sosnitskaya and bronze medalist Anastasia Grishina

World and Olympic gold medalist Aliya Mustafina (Moscow) easily defended her all-around title Thursday as the Russian women's national championships continued in Penza.

Mustafina won her fourth consecutive title, scoring 59.566 to lead a Moscow sweep of the medals. Alla Sosnitskaya (58.067) and 2012 Olympian Anastasia Grishina (56.467) rounded out the podium.

The competition also served as the qualification for the senior team finals on Saturday. Moscow topped the qualification over St. Petersburg and the Volga region.

Mustafina, the reigning world champion on balance beam, earned her high score on that event (15.400) with a routine that had just one wobble and a step on the dismount (side somi; switch half; Onodi, double turn; front aerial, front aerial, ff; side aerial; switch ring; round off double tuck). She also scored 15.100 on floor exercise, where she debuted her new triple turn with her leg held vertical (Memmel with an extra turn).

The 19-year-old Russian star said her goal was to get back into focus for competition as she tested her new routines for the European championships next month in Sofia. She stayed out of the gym for most of December and January to relax after a grueling competition season in 2013.

"If you compete without focus, you can get hurt, and, secondly, you have to keep going forward with everyone watching you and not embarrass yourself," Mustafina told the Russian media. "I rested, and so this will be the meet to get me ready for my next meet, which will [help] to get in shape before the European championships."

After 18 months off from competition, Olympic runner-up Viktoria Komova (Voronezh) made her return to competition. The 18-year-old competed three events for her team, scoring a high of 14.900 on bars (inside-Stalder-Shaposhnikova to Pak; inside-Stalder to Shaposhnikova half; inside-Stalder blind to layout Jaeger; inside-Stalder full to Tkatchev; stuck full-out) but erring on balance beam (11.600).

"It was a little scary," Komova said of her comeback. "I fought and prepared for a long time. Now I've come to the senses, to show what I'm ready to do. I had a lot of adrenaline, and couldn't always handle it."


Viktoria Komova (Voronezh)

All five of Russia's 2012 Olympic team members competed. Tula's Ksenia Afanasyeva decided to compete at the last moment for the Central squal, scoring well on vault and floor despite the lingering ankle injury that kept her out of last year's world championships.

"Suddenly I just pulled it together and jumped into the (Central) team," Afanasyeva said. "At the moment the main thing is to get in shape slowly. Today begins the start of the season and I just need to get in shape."

On Wednesday, Angelina Melnikova (Central Region) impressed with an 58.767 all-around score to qualify first to the junior all-around final in the Master of Sport Category. Moscow's Seda Tutkhalyan (58.000) qualified second over Anastasia Dmitriyeva (Volga) with 55.368.

Melnikova, who trains at the same Voronezh club that produced Komova, led the Central team to first place in the junior team championships. Moscow finished second ahead of the Volga region.

In the Candidate for Master of Sport category, Yekaterina Sokova (Vladimir) topped qualification over Yelena Yeryomina (St. Petersburg) and Yelizaveta Kochetkova (Moscow).

The senior women's competition continues Friday with the women's junior all-around final. Video will be streamed live on the Russian gymnastics federation's official website at sportgymrus.ru.

Read an exclusive profile on Aliya Mustafina and interview with her coach Raisa Ganina in an upcoming issue of International Gymnast Magazine. To subscribe to the print and/or digital edition of International Gymnast magazine or order back issues, click here.

External Link: Russian Gymnastics Federation

2014 Russian Women's Gymnastics Championships
April 2-3, Penza

Senior All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Aliya Mustafina Moscow 14.733 14.333 15.400 15.100 59.566
2. Alla Sosnitskaya Moscow 14.700 14.467 14.067 14.833 58.067
3. Anastasia Grishina Moscow 13.867 13.900 14.400 14.300 56.467
4. Yekaterina Kramarenko St. Petersburg 13.900 14.533 13.167 14.067 55.667
5. Daria Spiridonova Moscow 13.600 15.133 13.733 13.200 55.666
6. Polina Fyodorova Volga 13.700 13.333 14.500 13.600 55.133
7. Tatiana Nabiyeva St. Petersburg 14.567 13.933 13.400 12.700 54.600
8. Daria Yelizarova Central 13.700 13.833 13.800 12.300 53.633
9. Lilia Akhaimova St. Petersburg 13.667 11.700 13.167 13.933 52.467
10. Kristina Kruglikova Central 13.667 12.033 13.233 13.533 52.466
11. Kristina Goryunova Northwest 13.500 11.833 13.167 13.900 52.400
12. Alexandra Yazydzhyan Moscow 13.800 12.667 12.600 13.000 52.067
13. Alla Sidorenko St. Petersburg 13.500 13.100 12.300 13.033 51.933
14. Anastasia Cheong St. Petersburg 13.800 11.833 13.067 13.033 51.733
15. Yekaterina Mikhalkina Volga 14.067 11.833 13.200 12.600 51.700
16. Alina Martynova South 13.400 11.400 12.233 13.367 50.400
17. Valeria Golenischeva South 13.233 11.533 11.800 12.733 49.299
18. Anastasia Osetrova South 13.567 11.267 12.767 11.633 49.234
19. Yekaterina Shtronda Siberia 12.900 11.267 11.767 13.100 49.034
20. Irina Yashina Volga 13.133 10.867 11.800 13.067 48.867
21. Yulia Ovcharova Far East 13.233 11.100 11.967 12.333 48.633
22. Marina Shashmurina Siberia 13.267 11.300 11.167 12.600 48.334
23. Maria Nechaeva Siberia 12.700 12.067 11.400 12.133 48.300
24. Anastasia Dulova Central-2 12.733 11.667 11.500 12.400 48.300
25. Olga Bikmurzina Volga 13.700 10.900 11.000 12.600 48.200
26. Anna Solomeina Urals 12.867 10.767 11.833 12.333 47.800
27. Ksenia Kolokolneva Volga 12.667 12.300 11.000 11.800 47.767
28. Margarita Artemova Siberia 12.767 10.467 11.767 12.700 47.701
29. Eleonora Goryunova Northwest 13.467 9.400 11.900 12.533 47.300
30. Arina Nedovesova Far East 12.867 8.900 12.467 12.967 47.201
31. Yelena Scherbakova South 12.100 11.900 11.733 11.433 47.166
32. Alyona Nedovba Siberia 12.733 10.233 12.133 11.933 47.032
33. Milana Maximova Central-2 12.767 9.800 11.667 12.233 46.467
34. Valentina Lukovnikova Central 13.100 9.467 12.433 11.433 46.433
35. Anastasia Kadysheva Volga 12.267 9.733 13.133 11.100 46.233
36. Natalia Medvedeva South 13.100 9.967 11.200 11.867 46.134
37. Galina Gannochenko Central 12.800 9.800 11.833 11.700 46.133
38. Anna Vanyushkina Northwest 13.400 8.600 11.200 12.800 46.000
39. Alina Oshatinskaya South 13.167 9.567 11.167 11.467 45.368
40. Kristina Kiseler Central-2 13.067 8.933 11.067 11.967 45.034
41. Anastasia Kutergina Central 12.933 10.300 9.667 11.900 44.800
42. Yulia Sedova Urals 13.033 9.033 10.000 11.833 43.899
43. Yana Sakha Central-2 13.333 7.900 10.533 11.567 43.333
44. Yulia Bulatova Central-2 12.567 6.467 11.067 12.533 42.634
45. Tatiana Ryzhova Volga 12.400 7.333 11.333 11.400 42.466
46. Alisa Masloboeva Urals 12.900 8.333 9.467 10.800 41.500
47. Viktoria Komova Central 14.267 14.900 11.600 40.767
48. Anastasia Davydova Urals 12.700 4.133 11.067 12.233 40.133
49. Anastasia Darenskikh Urals 12.433 6.767 9.467 10.667 39.334
50. Anna Rodionova Volga 13.800 15.067 28.867
51. Maria Paseka Moscow 15.033 13.433 28.466
52. Maria Kharenkova South 14.433 13.967 28.400
53. Ksenia Afanaseva Central 14.933 13.000 27.933
54. Maria Dunayeva St. Petersburg 10.567 11.300 21.867
55. Yulia Chemaryova Central-2 12.567 12.567
56. Maria Napalkova Central-2 12.100 12.100

 

Junior Qualification (MS)VTUBBBFXTotal
1. Angelina Melnikova Central 14.167 14.800 15.233 14.567 58.767
2. Seda Tutkhalyan Moscow 14.733 14.533 14.567 14.167 58.000
3. Anastasia Dmitriyeva Volga 14.167 13.267 13.667 14.267 55.368
4. Daria Mikhailova Moscow 13.900 12.900 13.733 14.100 54.633
5. Maria Bondareva Central 13.833 12.500 14.033 14.033 54.399
6. Polina Petukhova St. Petersburg 13.033 12.800 13.000 12.533 51.366
7. Palina Spirina Siberia 13.567 11.633 12.900 13.233 51.333
8. Yekaterina Tishkova Central 13.567 11.700 12.500 13.200 50.967
9. Yulia Biryulya Siberia 13.767 11.100 12.200 13.667 50.734
10. Olga Valekzhanina Volga 13.333 12.833 11.667 12.767 50.600
11. Yekaterina Tyunina Central 13.000 11.367 13.333 12.800 50.500
12. Yelena Alexenko Urals 12.833 11.833 12.333 13.500 50.499
13. Ksenia Molozhavenko South 13.633 13.133 12.333 10.833 49.932
14. Daria Lopatina Volga 13.833 11.333 12.933 11.733 49.832
15. Irina Kaigulova Volga 13.200 11.300 11.800 13.300 49.600
16. Inga Galeeva Urals 13.467 11.767 12.467 11.877 49.578
17. Alexandra Sadkova St. Petersburg 12.533 11.567 12.233 12.900 49.233
18. Daria Savatkina Northwest 13.033 10.733 11.700 12.300 47.766
19. Alina Bunina Central 13.200 11.500 11.767 10.433 46.900
20. Anastasia Kuznetsova Moscow-2 12.733 9.900 11.333 12.833 46.799
21. Ksenia Ivanova Central 13.300 11.300 10.833 11.300 46.733
22. Margarita Varnakova Central 12.300 9.000 13.167 12.167 46.634
23. Marina Mukhortova Urals 12.033 10.900 11.267 12.400 46.600
24. Vasilisa Cupina Northwest 13.100 10.667 10.333 12.467 46.567
25. Yulia Minina South 12.667 9.533 12.134 12.233 46.567
26. Olga Khamidullina Moscow 12.667 9.167 12.967 11.367 46.168
27. Alexandra Shapovalova Siberia 12.500 10.800 10.333 12.233 45.866
28. Svetlana Mazunina Volga 13.400 10.233 9.933 12.167 45.733
29. Yulia Popova Central 12.667 10.433 10.167 12.000 45.267
30. Yekaterina Boeva St. Petersburg 11.700 8.733 12.300 11.867 44.600
31. Yevgenia Menovschikova South 13.033 8.200 9.633 9.900 40.766
32. Daria Skrypnik South 14.500 13.534 28.034

 

Junior All-Around (CMS)VTUBBBFXTotal
1. Yekaterina Sokova Central 13.667 14.100 13.700 13.033 54.500
2. Yelena Yeryomina St. Petersburg 14.100 14.033 12.267 14.000 54.400
3. Yelizaveta Kochetkova Moscow 13.633 11.800 13.767 12.967 52.167
4. Ilsia Aminova Volga 13.667 12.667 12.200 13.367 51.901
5. Irina Mitreneva Siberia 13.467 12.500 11.333 12.700 50.000
6. Viktoria Trykina Moscow 12.767 11.633 12.600 13.000 50.000
7. Alyona Arkusha Siberia 12.533 11.733 12.333 13.400 49.999
8. Viktoria Mukhortova Volga 13.600 10.467 12.933 12.733 49.733
9. Varvara Batalova St. Petersburg 12.767 11.967 11.400 13.033 49.167
10. Yelizaveta Osina Northwest 13.200 11.200 11.467 12.967 48.834
11. Maria Vaselenok South 13.133 11.133 12.034 12.433 48.733
12. Polina Borzykh Urals 11.633 12.667 12.067 12.300 48.667
13. Yekaterina Polikarpova Central 13.500 11.533 11.133 12.367 48.533
14. Yelena Oganesyan Central 11.467 11.033 13.600 12.267 48.367
15. Anastasia Frolova Volga 13.100 10.667 11.833 12.367 47.967
16. Yulia Bashurova Siberia 12.533 10.400 12.800 11.900 47.633
17. Viktoria Korikova South 12.867 11.367 11.200 11.833 47.267
18. Ksenia Sabaldash Volga 12.367 10.100 12.833 11.767 47.067
19. Yelizaveta Yeryomina Northwest 13.067 11.333 11.767 10.833 47.000
20. Ulyana Borovykh Northwest 12.267 10.167 11.800 12.567 46.801
21. Alisa Spasova Urals 12.667 11.533 11.733 10.867 46.800
22. Anastasia Fadeeva Moscow-2 12.800 10.600 11.300 11.500 46.200
23. Anastasia Grekova Volga 12.567 9.533 13.100 10.800 46.000
24. Diana Dogmarova St. Petersburg 13.100 9.767 11.100 11.933 45.900
25. Maria Pavlova Volga 11.900 7.767 12.600 12.733 45.000
26. Anastasia Baiguzhina Urals 13.200 8.533 12.100 10.667 44.500
27. Diana Veryovkina South 12.933 10.733 9.067 11.467 44.200
28. Yelena Likhodolskaya Central 12.333 12.567 14.133 39.033
29. Viktoria Gazeyeva Moscow 11.600 12.733 10.634 34.967

 

 

 

International Gymnast Magazine's coverage of Russian gymnastics includes:
March 2013 - Anastasia Grishina interview
January/February 2013 - Mustafina center poster
September 2012 - Olympic Games special issue
July/August 2012 - Mustafina and Komova on cover photo collage, Olympic Games preview
May 2012 - "Up for the Challenge" (Komova interview)
January/February 2012 - "Poised for Perfection (Afanasyeva cover photo and interview)
December 2011 - World Championships special issue
January/February 2011 - "The Mustafina Mystique" (Mustafina profile)
December 2010 - Mustafina on cover, World Championships special issue
October 2010 - Komova on cover, World Championships preview
July/August 2010 - Komova on cover photo collage
June 2010 - Komova on cover

 
Written by Amanda Turner    Sunday, 30 March 2014 23:48    PDF Print
Andrade, Yoder Each Win Three Titles in Aracaju
(2 votes, average 5.00 out of 5)



Rebeca Andrade (Brazil) and Alec Yoder (USA) each won three gold medals in apparatus finals as the 2014 Junior Pan American Championships concluded Sunday in Aracaju, Brazil. Pictured: Andrade, flanked by Rose-Kaying Woo and Flavia Saraiva, in the balance beam medal ceremony

Rebeca Andrade (Brazil) and Alec Yoder (USA) each won three gold medals in apparatus finals as the 2014 Junior Pan American Championships concluded Sunday in Aracaju, Brazil.

The Brazilian women swept Sunday's apparatus finals. Andrade won vault, uneven bars and balance beam and finished second on floor exercise behind teammate Flavia Saraiva.

On Saturday, Saraiva and Andrade finished 1-2 in the all-around. Rose-Kaying Woo, third all-around, led Canada to the overall team title over Brazil.

Andrade, who vaulted an Amanar en route to her first title on Sunday, said she felt more relaxed in the apparatus finals.

"Yesterday I was more nervous because the competition was for the team," said Andrade, Brazil's top Olympic hopeful for the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro. "Today I was better and I did well. I'm happy."

The tiny Saraiva said she was also pleased with her gold on floor exercise.

"On this event, I tried to enjoy myself and I did," said Saraiva, who stands 4'4" (133 cm). "On beam, even with a fall, I still came in third. I managed to finish the competition well and I'm happy, especially to have won gold in the individual all-around yesterday,"

Woo added a complete set of medals on Sunday; the rising star from Montreal's Gym-Richilieu tied Andrade for first on uneven bars, finished second on balance beam and won the bronze on floor exercise.

The U.S. men continued to dominate, with Yoder winning half the apparatus gold medals (pommel horse, still rings, parallel bars). On Friday, Martin Stretch led the U.S. to the team title and won the all-around gold.

Canada's René Cournoyer won the men's floor exercise gold medal. Luis Porto won vault, the only title for the Brazilian men, while Guatemala's Victor Espinoza took the gold medal on high bar.

The 2014 Junior Pan American Championships serve as one of five continental qualifiers for this summer's Youth Olympic Games, taking place in August in Nanjing, China. The top placing gymnasts each earn one berth for their respective National Olympic Committees. Nine women and eight men can earn berths to the Nanjing through the competition in Aracaju.

2014 Junior Pan American Championships
March 30, Aracaju, Brazil

Women's Vault FinalScore
1. Rebeca Andrade 15.375
2. Shallon Olsen 14.338
3. Nicolle Castro 14.138
4. Rose-Kaying Woo 13.925
5. Lorenna Rocha 13.888
6. Cinthia Ruiz 13.313
7. Valentina Pardo 13.150
8. Tamara Casco 12.825

Uneven Bars FinalScore
1. Rebeca Andrade 13.800
1. Rose-Kaying Woo 13.800
3. Flavia Saraiva 13.100
4. Megane Roberts 12.975
5. Nicolle Castro 12.800
6. Mayra Vaquie 11.850
7. Valentina Pardo 11.200
8. Cinthia Ruiz 10.800

Balance Beam FinalScore
1. Rebeca Andrade 13.900
2. Rose-Kaying Woo 13.575
3. Flavia Saraiva 13.475
4. Sydney Townsend 13.250
5. Nicolle Castro 12.750
6. Alejandra Franco 11.950
7. Ashly Acabal 11.900
8. Cinthia Ruiz 11.150

Women's Floor Exercise FinalScore
1. Flavia Saraiva 14.100
2. Rebeca Andrade 13.900
3. Rose-Kaying Woo 13.775
4. Shallon Olsen 12.900
5. Stephanie Hernandez 12.725
6. Ana Irene Palacios 12.650
7. Agustina Santamaria 12.575
8. Nicolle Castro 12.425

Men's Floor Exercise FinalScore
1. René Cournoyer 14.125
2. Lucas Cardoso 13.825
3. Matthew Wenske 13.800
4. Facundo Barroni 13.475
5. Francisco Rojo 13.425
6. Justin Karstadt 13.200
7. Andres Perez 12.975
8. Bastian Salazar 12.550

Pommel Horse FinalScore
1. Alec Yoder 13.550
2. Justin Karstadt 13.225
3. Davis Grooms 13.175
4. Lucas Cardoso 13.100
5. Luis Porto 12.700
6. Samuel Zakutney 11.750
7. Jose Gomes 11.500
8. Luis Pizarro 10.375

Still Rings FinalScore
1. Alec Yoder 13.250
2. Matthew Wenske 13.225
3. Gabriel Farias 13.150
4. Yannick Santos 13.075
5. Julio Otero 12.925
6. Justin Karstadt 12.825
7. Milton Teuta 12.800
8. Samuel Zakutney 12.400

Men's Vault FinalScore
1. Luis Porto 13.788
2. René Cournoyer 13.713
3. Matthew Wenske 13.688
4. Bastian Salazar 13.538
5. Facundo Barroni 13.200
6. Victor Rostagno 13.100
7. Samuel Zakutney 12.863
8. Francisco Rojo 12.250

Parallel Bars FinalScore
1. Alec Yoder 14.050
2. Dilan Jimenez 14.000
3. Andres Perez 13.525
4. Gabriel Farias 13.450
5. Luis Porto 13.300
6. Davis Grooms 13.050
7. René Cournoyer 12.725
8. Victor Espinoza 11.275

High Bar FinalScore
1. Victor Espinoza 13.275
2. Davis Grooms 13.250
3. Gabriel Farias 13.125
4. Yannick Santos 12.825
5. Dilan Jimenez 12.800
6. Andres Perez 12.725
6. Anthony Tawfik 12.725
8. Alec Yoder 12.375
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 30 March 2014 23:37    PDF Print
Keatings Claims Two Golds in Liverpool
(1 vote, average 5.00 out of 5)



Veteran Daniel Keatings won two gold medals as the 2014 British Gymnastics Championships ended Sunday in Liverpool.

Veteran Daniel Keatings (Huntingdon) won two gold medals as the 2014 British Gymnastics Championships ended Sunday in Liverpool.

Keatings cruised to pommel horse and parallel bars titles in the men's Masters finals, which included the best gymnasts spanning the age groups from the junior and senior qualification.

In an exciting pommel horse final, Keatings defeated Olympic medalists Max Whitlock (South Essex) and Louis Smith (Huntingdon). All three gymnasts upgraded from qualification, with each displaying world-class difficulty scores above 7.0.

Keatings, a 2008 Olympian and alternate to the 2012 bronze medal-winning British squad, claimed a second title on parallel bars with an impressive 16.000 (9.1 Execution score).

Whitlock, who successfully defended his all-around title on Saturday, claimed gold medals on floor exercise and still rings. 2012 Olympians Sam Oldham (vault) and Kristian Thomas (high bar) also won tiles.

In the women's competition, senior all-around champion Rebecca Tunney (Liverpool) won uneven bars with her impressive new combinations (toe-on piked Tkatchev to Bhardwaj; Pak salto to immediate Stalder-Shaposhnikova-half). Kelly Simm (Dynamo) won vault, while all-around runner-up Becky Downie (Notts) won balance beam. After finishing second on vault, Claudia Fragapane (Bristol Hawks) won floor exercise, where she became the first British woman to tumble a full-twisting double layout.

Tyesha Mattis rebounded from her disappointment in the all-around (sixth place with four falls) to win titles on vault and uneven bars in the junior competition. All-around runner-up Teal Grindle (Sapphire) won balance beam. All-around champion Amy Tinkler (South Durham) tied Catherine Lyons (Europa) for the gold medal on floor exercise.

For videos, check out British Gymnastics' YouTube channel.

External Link: British Gymnastics

2014 British Gymnastics Championships
March 30, Liverpool

Senior Women's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.88.90014.70014.225
5.08.75013.750
2.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.88.60014.40014.000
5.28.40013.600
3.Emma WhiteBirmingham Gym Club5.09.05014.05013.950
4.69.25013.850
4.Erin MclachlanDiamonds Gymnastic Club4.69.20013.80013.700
4.49.20013.600
5.Eleanor CliffordColchester School Of Gym4.68.4000.112.90012.900
4.48.50012.900
6.Tara DonnellyManx Gym Centre Of Excellence4.48.90013.30012.625
4.27.75011.950

Senior Uneven Bars FinalDENDScore
1.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club6.68.80015.400
2.Becky DownieNotts Gymnastics Academy6.68.50015.100
3.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.28.75013.950
4.Charlie FellowsLiverpool Gym Club5.48.50013.900
4.Raer TheakerCardiff Central Youth Club5.88.10013.900
6.Georgina HockenhullPark Wrekin5.28.15013.350
7.Niamh RyanSapphire School Of Gymnastics4.58.45012.950
8.Jade StedfordLiverpool Gym Club4.16.35010.450

Senior Balance Beam Final DENDScore
1.Becky DownieNotts Gymnastics Academy6.19.05015.150
2.Hannah WhelanLiverpool Gym Club6.18.95015.050
3.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club5.28.85014.050
4.Laura MitchellHeathrow Gym Club5.28.75013.950
5.Georgina HockenhullPark Wrekin5.78.15013.850
6.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.38.35013.650
7.Ruby HarroldThe Academy5.37.50012.800

Senior Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Elizabeth BeddoeCardiff Central Youth Club5.18.15013.250
2.Emily CroweThe Norfolk Academy of Gymnastics5.57.70013.200
3.Hannah WhelanLiverpool Gym Club5.37.80013.100
4.Raer TheakerCardiff Central Youth Club5.47.7500.113.050
5.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.97.7000.613.000
6.Ruby HarroldThe Academy5.36.4500.111.650
7.Georgina HockenhullPark Wrekin5.26.6000.311.500
8.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club5.46.05011.450

Masters Floor Exercise FinalDENDScore
1.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club6.88.80015.600
2.Giarnni Regini-MoranEuropa Gymnastic Club6.28.83015.033
3.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.08.57014.566
3.Frank BainesSouthport YMCA Competitive6.38.27014.566
5.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.48.4000.314.500
6.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club6.08.43014.433
7.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club6.37.3000.113.500
8.Christopher O'Connor Loughborough Students GC 5.86.5000.112.200

Masters Pommel Horse FinalDENDScore
1.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club7.28.93016.133
2.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club7.48.57015.966
3.Louis Smith MBEHuntingdon Olympic Gymnastics Club7.37.43014.733
4.Nile WilsonLeeds Gym Club5.69.07014.666
4.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club6.58.17014.666
6.Daniel PurvisSouthport YMCA Competitive6.18.47014.566
7.Ashley WatsonLeeds Gym Club6.08.43014.433
8.James HallPegasus Gym Club6.18.17014.266

Masters Still Rings FinalDENDScore
1.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club5.99.03014.933
2.Daniel PurvisSouthport YMCA Competitive6.28.37014.566
3.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club5.88.60014.400
3.Theo SeagerBury Gymnastics Club6.38.10014.400
5.Courtney TullochPegasus Gym Club6.77.67014.366
6.Brinn BevanSouth Essex Gymnastics Club5.58.83014.333
7.Nile WilsonLeeds Gym Club5.98.13014.033
8.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.27.30013.500

Masters Vault FinalDENDScoreAverage
1.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics5.69.1660.014.76614.566
5.68.7660.014.366
2.Giarnni Regini-MoranEuropa Gymnastic Club5.68.9000.314.20014.333
5.29.3660.114.466
3.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.69.0330.314.33314.166
5.28.9000.114.000
4.Tom NicolaouEuropa Gymnastic Club5.29.3000.014.50014.083
4.49.2660.013.666
5.Harry CarterLoughborough Students G C5.29.0330.014.23313.883
5.67.9330.013.533
6.Jay ThompsonSouth Essex Gymnastics Club4.49.1000.013.50013.683
5.68.2660.013.866
7.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club6.07.9660.113.86613.616
5.68.0660.313.366

Masters Parallel Bars FinalDENDScore
1.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.99.10016.000
2.Daniel PurvisSouthport YMCA Competitive6.59.07015.566
3.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club6.18.93015.033
4.Brinn BevanSouth Essex Gymnastics Club6.18.77014.866
5.Nile WilsonLeeds Gym Club6.08.27014.266
6.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.37.93014.233
7.Jay ThompsonSouth Essex Gymnastics Club5.38.50013.800
8.Frank BainesSouthport YMCA Competitive6.26.03012.233

Masters High Bar FinalDENDScore
1.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club6.58.10014.600
2.Ashley WatsonLeeds Gym Club6.57.97014.466
3.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.57.80014.300
4.Daniel PurvisSouthport YMCA Competitive5.98.10014.000
5.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.16.90013.000
6.Brinn BevanSouth Essex Gymnastics Club5.07.77012.766
7.Nile WilsonLeeds Gym Club5.67.07012.666
8.Theo SeagerBury Gymnastics Club6.15.43011.533

Junior Women's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Tyesha MattisEast London Gym Club5.89.25015.05014.700
5.09.35014.350
2.Amy TinklerSouth Durham Gymnastic Club5.88.95014.75014.450
5.28.95014.150
3.Catherine LyonsEuropa Gymnastic Club5.09.25014.25013.775
5.38.00013.300
4.Teal GrindleSapphire School Of Gymnastics5.08.8000.113.70013.475
4.48.85013.250
5.April MaslenThe Academy5.08.5000.113.40013.400
4.49.00013.400
6.Abigail SolariThe Academy4.68.85013.45013.325
4.48.80013.200
7.Claudia BarkesSouth Durham Gymnastic Club4.48.70013.10012.775
3.88.65012.450

Junior Uneven Bars FinalDENDScore
1.Tyesha MattisEast London Gym Club5.88.35014.150
2.Rhyannon JonesPark Wrekin5.08.60013.600
3.Teal GrindleSapphire School Of Gymnastics4.98.65013.550
4.Amy TinklerSouth Durham Gymnastic Club5.28.05013.250
5.Aasha KimptonHeathrow Gym Club4.88.30013.100
5.April MaslenThe Academy4.98.20013.100
7.Georgia-Mae FentonEuropa Gymnastic Club5.37.50012.800
8.Claudia BarkesSouth Durham Gymnastic Club4.18.65012.750

Junior Balance Beam FinalDENDScore
1.Teal GrindleSapphire School Of Gymnastics5.68.80014.400
2.Catherine LyonsEuropa Gymnastic Club5.78.60014.300
3.Amy TinklerSouth Durham Gymnastic Club5.37.55012.850
3.April MaslenThe Academy5.37.55012.850
5.Rhyannon JonesPark Wrekin5.07.40012.400
6.Georgia-Mae FentonEuropa Gymnastic Club4.66.95011.550
7.Abigail SolariThe Academy4.56.95011.450
8.Phoebe TurnerThe Academy4.96.50011.400

Junior Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Catherine LyonsEuropa Gymnastic Club5.28.5000.113.600
1.Amy TinklerSouth Durham Gymnastic Club5.58.10013.600
3.Teal GrindleSapphire School Of Gymnastics5.08.45013.450
4.Rhyannon JonesPark Wrekin5.47.95013.350
4.Tyesha MattisEast London Gym Club5.97.45013.350
6.April MaslenThe Academy5.07.90012.900
7.Georgina ClementsPark Wrekin5.27.4500.312.350
 
Written by Amanda Turner    Saturday, 29 March 2014 22:23    PDF Print
Tunney, Whitlock Win British Championships
(2 votes, average 5.00 out of 5)



2012 Olympians Rebecca Tunney and Max Whitlock both won their second senior all-around titles as the 2014 British Gymnastics Championships continued Saturday in Liverpool.

2012 Olympians Rebecca Tunney (Liverpool) and Max Whitlock (South Essex) both won their second senior all-around titles as the 2014 British Gymnastics Championships continued Saturday in Liverpool.

Tunney, who missed the 2013 season with an injury, came back fighting to reclaim the title she won in 2012. She vaulted a double-twisting Yurchenko for 14.850, but impressed the most on uneven bars with a 6.6 Difficulty set (Stalder blind to Jaeger; toe-on piked Tkatchev to Bhardwaj; Maloney to Pak to Stalder-Shaposhnikova-half; Stalder-full to full-twisting double). Short handstands and form breaks cost her in execution but she still took the highest score of the women's competition with 15.250.

"It is amazing to be the British champion again, especially with not competing last year," Tunney said. "I just wanted to come out and prove to myself that even with my injuries last year I could still come out and give my best performance, and that’s what I did. It means so much to me to be in front of a local Liverpool crowd and take the title; it’s a very proud moment."

2008 Olympian and former British champion Becky Downie (Notts) took the silver, a few tenths behind Tunney. Downie fell off beam but ended on vault with a secure double-twisting Yurchenko (15.00) to claim second ahead of Claudia Fragapane (Bristol Hawks Gym Club).

The powerful Fragapane was the top qualifier to Sunday's finals on vault and floor exercise (full-twisting double layout mount), while two-time Olympian Hannah Whelan had the high mark on beam.

Whitlock successfully defended his title over four-time champion Daniel Purvis (Southport YMCA) and veteran Daniel Keatings (Huntingdon).

"My competition went really well, and I managed to recover from the little mistake I made on high bar earlier on in the competition," Whitlock said. "The British championships means a lot to me and to retain that title is really great. The crowd support really helped me get through the routines. The next few months I am going to try and up my difficulty a bit in preparation for the Europeans, Commonwealth Games and the world championships."

Whitlock, a double bronze medalist at the 2012 Olympics in London, had the high scores on floor exercise and pommel horse. On pommel horse, he spun a 7.3-Difficulty set that put him ahead of current European champion Keatings and three-time Olympic medalist Louis Smith. Smith, now carrying the prestigious title of MBE (Member of the British Empire), is making his competitive return since his bronze and silver-medal performances at the 2012 Olympics.

Purvis, who fell on floor exercise, led the qualification on still rings, while Olympic teammate Kristian Thomas was the top vaulter. Keatings, who made his all-around return for the first time since in two years, was the highest qualifier on parallel bars, while 2012 Olympian Sam Oldham led high bar.

Competition concludes Sunday at Echo Arena with the apparatus finals.

External Link: British Gymnastics

2014 British Gymnastics Championships
March 29, Liverpool

Senior Women's All-AroundVTUBBBFXTotal
1.Rebecca TunneyLiverpool Gym14.85015.25013.60013.05056.750
2.Becky DownieNotts Gymnastics15.00014.15013.90013.30056.350
3.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club14.85013.75013.50013.60055.700
4.Raer TheakerCardiff Central Youth14.15013.70013.15013.15054.150
5.Georgina HockenhullPark Wrekin College13.80013.45013.80012.95054.000
6.Kelly SimmDynamo School Of14.65012.55013.55012.95053.700
7.Charlie FellowsLiverpool Gym14.15013.65013.25012.50053.550
8.Elizabeth BeddoeCardiff Central Youth13.90012.10013.70013.05052.750
9.Ruby HarroldThe Academy14.40011.40013.60013.15052.550
10.Laura MitchellHeathrow Gym Club13.90012.05013.60012.70052.250
11.Lisa MasonHeathrow Gym Club14.30012.65011.50013.40051.850
12.Niamh RyanSapphire School Of13.65012.55012.75012.15051.100
13.Emma WhiteBirmingham Gym13.95011.65012.35012.65050.600
14.Loriah JamesHeathrow Gym Club13.35012.00011.80012.85050.000
15.Carly SmithGlasgow Gym13.30011.25011.90012.60049.050
16.Polina PolakovaPipers Vale Gymnastics13.15011.55011.95012.30048.950
17.Lucy BrettThe Academy13.05011.75012.65011.40048.850
18.Katrina BramleyNotts Gymnastics13.15012.45010.75012.15048.500
19.Erin McLachlanDiamonds Gymnastic13.50010.85011.00012.70048.050
20.Tara DonnellyManx Gym Centre Of13.20010.30012.25012.20047.950
21.Eleanor CliffordColchester School Of13.3509.65012.80012.10047.900
22.Jade ArmstrongSouth Durham Gymnastic13.80011.20010.80011.60047.400
23.Kirsty CampbellDGC2k13.65011.30010.20012.20047.350
24.Jessica CoombsNotts Gymnastics13.70010.65011.80011.15047.300
25.Mollie PaytonHeathrow Gym Club13.15011.80010.20012.15047.300
26.Charlotte DraycottNotts Gymnastics11.85011.05012.10011.95046.950
27.Imogen DaviesSapphire School Of13.15010.10012.30011.30046.850
28.Rebecca HallLeeds Gym Club13.05010.50010.85011.60046.000
29.Natasha Raymund-JayadevManchester Inst13.05011.20011.50010.10045.850
30.Beth McKellarWest Lothian Artistic Gymnastics Club12.5009.80011.75011.70045.750
31.Kaitlin KneenManx Gym Centre Of12.85010.60010.50011.70045.650
32.Leah BurkeBury Gymnastics Club13.00010.40011.15011.00045.550
33.Georgina HarrisManchester Inst12.8507.65012.15012.65045.300
34.Morgan FinneganManchester Inst12.65010.55010.7009.80043.700
35.Hannah WhelanLiverpool Gym14.3000.00014.60013.45042.350
36.Emily CroweThe Norfolk Academy of13.9000.00011.20013.10038.200
37.Cara KennedyGlasgow Gym13.4000.00010.25012.25035.900
38.Jordan ArchibaldDGC2k13.7500.00010.45011.55035.750
39.Caitlin KickhamUckfield Gymnastic Club12.4509.45010.5000.00032.400
40.Jade StedfordLiverpool Gym0.00013.15012.3000.00025.450
41.Shannon ArcherGlasgow Gym0.0000.00011.10012.55023.650
42.Angel RomaeoCardiff Central Youth0.0000.00013.1000.00013.100
43.Olivia BlatchLoughborough Students0.00010.6500.0000.00010.650
44.Laura EdwardsDynamo School Of0.0000.00010.5000.00010.500

Senior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics15.25015.85014.60014.90014.90013.50089.000
2.Daniel PurvisSouthport YMCA13.75014.80015.00014.30015.10014.25087.200
3.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club14.60015.80013.65014.40015.45013.15087.050
4.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club14.25014.25014.30015.05014.45014.60086.900
5.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club13.20014.20013.35015.50013.65014.50084.400
6.Frank BainesSouthport YMCA14.35014.15013.25014.45015.15012.15083.500
7.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics14.05014.55013.10014.10014.00013.55083.350
8.Dominick CunninghamBirmingham Gym14.70012.30013.55014.95013.90012.80082.200
9.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics14.45013.05013.95012.95012.90014.15081.450
10.Christopher O'ConnorLoughborough Students G14.00012.95013.60013.30014.15012.30080.300
11.James HallPegasus Gym Club13.20014.45013.50014.25013.70011.00080.100
12.Adam CoxGlasgow Gym Club13.65013.15012.05013.35013.80013.60079.600
13.William TroodLoughborough Students G11.15012.80013.40014.05013.70013.45078.550
14.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics12.50012.90012.95012.95011.95012.10075.350
15.Elliott CooperManchester Inst Of13.55011.15011.70013.45013.15012.25075.250
16.Robert PayneLoughborough Students G12.55011.30012.30013.20013.45012.40075.200
17.Andrew MackieGlasgow Gym Club12.65011.45013.05013.15012.95011.65074.900
18.Harry OwenLoughborough Students G13.50012.40012.50013.30012.55010.60074.850
18.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club13.20011.05011.60013.65012.95012.40074.850
20.Robert HunterBury Gymnastics Club11.60012.55012.40013.65011.60010.65072.450
21.Alex HedgesManx Gym Centre Of12.60010.85011.15013.15012.40011.35071.500
22.Jaron MorganLoughborough Students G12.75011.15010.05012.90012.05012.15071.050
23.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of12.70010.75011.55011.60012.45011.70070.750
24.Tim ChampionExeter Gym Club12.20010.40010.85013.55012.15011.45070.600
25.Minesh DesaiTolworth Gym Club10.35010.65012.65012.80012.20011.10069.750
26.Robert SansbyLoughborough Students G11.45011.30011.30012.80012.00010.75069.600
27.Brandon GarrettLeeds Gym Club11.65010.20011.75012.65012.15010.35068.750
28.Harshul MeasuriaManchester Inst Of12.10011.2009.55012.55012.25010.70068.350
29.Matthew O'ConnorLoughborough Students G11.90011.20010.70011.10012.10010.90067.900
29.Courtney TullochPegasus Gym Club12.50013.65014.85014.10012.8000.00067.900
31.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club11.8509.65011.00013.05010.95011.20067.700
32.Anand PatelManx Gym Centre Of13.1006.00011.15013.30011.85011.10066.500
33.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club11.55010.70010.10012.15011.35010.50066.350
34.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club10.95011.40011.35010.70011.8509.85066.100
35.Liam DavieGlasgow Gym Club12.7000.00013.20013.55012.90013.00065.350
36.Ryan MckeeGlasgow Gym Club12.00011.65012.30013.05013.3000.00062.300
37.Thomas BarnesTolworth Gym Club13.10012.1000.00013.40011.75011.90062.250
38.Ashley WatsonLeeds Gym Club0.00014.35013.4000.00013.20014.25055.200
39.Douglas RossGlasgow Gym Club13.80011.9500.00013.90012.8500.00052.500
40.James HendersonLoughborough Students G12.30010.20012.15013.5000.0000.00048.150
41.Grant GardinerWoking Gymnastics Club0.00013.6500.0000.00013.45011.30038.400
42.Joseph RowlandBarry YMCA Gym Club0.00012.5000.0000.00012.25011.55036.300
43.Archie Kennedy-DysonTolworth Gym Club0.00011.6000.0000.00012.25012.35036.200
44.Louis Smith MBEHuntingdon Olympic Gymnastics Club0.00015.7500.0000.00014.2500.00030.000
45.Theo SeagerBury Gymnastics Club0.0000.00014.1000.0000.00014.55028.650
0.Luke Carson*Huntingdon Olympic Gymnastics Club0.00013.1000.0000.00013.6500.00026.750
46.Harry CarterLoughborough Students G12.1500.0000.00013.3000.0000.00025.450
47.Alex RotheSwansea12.50011.1000.0000.0000.0000.00023.600
48.Cilan ThomasSwansea0.0008.8500.0000.00011.7000.00020.550
49.Matthew CosgroveLisburn Salto0.0000.0000.0000.00013.7000.00013.700
50.Thomas DefinaWoking Gymnastics Club0.00013.3000.0000.0000.0000.00013.300
51.Thomas ForsterBasingstoke Gym Club11.5500.0000.0000.0000.0000.00011.550
52.Bradley McbrideWoking Gymnastics Club0.0000.0000.0000.0000.00010.75010.750

Senior Women's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.89.05014.85014.400
5.28.75013.950
2.Lisa MasonHeathrow Gym Club5.09.30014.30014.200
5.09.10014.100
3.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.88.85014.65014.125
5.08.7000.113.600
4.Erin McLachlanDiamonds Gymnastic Club4.68.90013.50013.575
4.49.25013.650
5.Emma WhiteBirmingham Gym Club5.08.95013.95013.375
4.68.20012.800
6.Eleanor CliffordColchester School of Gymnastics4.68.75013.35013.225
4.48.70013.100
7.Tara DonnellyManx Gym Centre Of Excellence4.48.80013.20012.975
4.28.55012.750

Senior Uneven Bars QualificationDENDScore
1.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club6.68.65015.250
2.Becky DownieNotts Gymnastics Academy6.27.95014.150
3.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.28.55013.750
4.Raer TheakerCardiff Central Youth Club5.58.20013.700
5.Charlie FellowsLiverpool Gym Club5.68.05013.650
6.Georgina HockenhullPark Wrekin College5.38.15013.450
7.Jade StedfordLiverpool Gym Club4.98.25013.150
8.Lisa MasonHeathrow Gym Club4.77.95012.650
9.Niamh RyanSapphire School Of Gymnastics Limited4.58.05012.550
10.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.86.75012.550
11.Katrina BramleyNotts Gymnastics Academy4.67.85012.450
12.Elizabeth BeddoeCardiff Central Youth Club4.87.30012.100
13.Laura MitchellHeathrow Gym Club3.88.25012.050
14.Loriah JamesHeathrow Gym Club4.17.90012.000
15.Mollie PaytonHeathrow Gym Club4.07.80011.800
16.Lucy BrettThe Academy4.67.15011.750
17.Emma WhiteBirmingham Gym Club4.57.15011.650
18.Polina PolakovaPipers Vale Gymnastics Club4.86.75011.550
19.Ruby HarroldThe Academy5.85.60011.400
20.Kirsty CampbellDGC2k3.87.50011.300
21.Carly SmithGlasgow Gym Club3.67.65011.250
22.Jade ArmstrongSouth Durham Gymnastic Club4.36.90011.200
23.Natasha Raymund-JayadevManchester Institute4.56.70011.200
24.Charlotte DraycottNotts Gymnastics Academy3.47.65011.050
25.Erin McLachlanDiamonds Gymnastic Club5.05.85010.850
26.Olivia BlatchLoughborough Students3.27.45010.650
27.Jessica CoombsNotts Gymnastics Academy4.16.55010.650
28.Kaitlin KneenManx Gym Centre Of Excellence2.38.30010.600
29.Morgan FinneganManchester Institute3.47.15010.550
30.Rebecca HallLeeds Gym Club2.08.50010.500
31.Leah BurkeBury Gymnastics Club2.87.60010.400
32.Tara DonnellyManx Gym Centre Of Excellence2.57.80010.300
33.Imogen DaviesSapphire School Of Gymnastics Limited2.67.50010.100
34.Beth McKellarWest Lothian Artistic Gymnastics Club1.97.9009.800
35.Eleanor CliffordColchester School of Gymnastics3.85.8509.650
36.Caitlin KickhamUckfield Gymnastic Club2.47.0509.450
37.Georgina HarrisManchester Institute3.64.0507.650
38.Jordan ArchibaldDGC2k0.0000.000

Senior Balance Beam QualificationDENDScore
1.Hannah WhelanLiverpool Gym Club5.98.70014.600
2.Becky DownieNotts Gymnastics Academy6.17.80013.900
3.Georgina HockenhullPark Wrekin College5.68.20013.800
4.Elizabeth BeddoeCardiff Central Youth Club5.38.40013.700
5.Laura MitchellHeathrow Gym Club4.98.70013.600
6.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club5.28.40013.600
7.Ruby HarroldThe Academy5.38.30013.600
8.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.38.25013.550
9.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.28.30013.500
10.Charlie FellowsLiverpool Gym Club5.38.4500.513.250
11.Raer TheakerCardiff Central Youth Club5.18.05013.150
12.Angel RomaeoCardiff Central Youth Club5.08.10013.100
13.Eleanor CliffordColchester School of Gymnastics5.17.70012.800
14.Niamh RyanSapphire School Of Gymnastics Limited4.68.15012.750
15.Lucy BrettThe Academy4.97.75012.650
16.Emma WhiteBirmingham Gym Club4.87.55012.350
17.Imogen DaviesSapphire School Of Gymnastics Limited4.67.70012.300
18.Jade StedfordLiverpool Gym Club4.87.50012.300
19.Tara DonnellyManx Gym Centre Of Excellence4.57.75012.250
20.Georgina HarrisManchester Institute4.57.65012.150
21.Charlotte DraycottNotts Gymnastics Academy4.57.60012.100
22.Polina PolakovaPipers Vale Gymnastics Club4.87.15011.950
23.Carly SmithGlasgow Gym Club4.47.50011.900
24.Loriah JamesHeathrow Gym Club4.77.2000.111.800
25.Jessica CoombsNotts Gymnastics Academy4.96.90011.800
26.Beth McKellarWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.77.05011.750
27.Lisa MasonHeathrow Gym Club4.07.50011.500
28.Natasha Raymund-JayadevManchester Institute4.57.00011.500
29.Emily CroweThe Norfolk Academy of Gymnastics5.16.10011.200
30.Leah BurkeBury Gymnastics Club4.96.25011.150
31.Shannon ArcherGlasgow Gym Club4.36.80011.100
32.Erin McLachlanDiamonds Gymnastic Club5.06.1000.111.000
33.Rebecca HallLeeds Gym Club4.95.95010.850
34.Jade ArmstrongSouth Durham Gymnastic Club4.66.20010.800
35.Katrina BramleyNotts Gymnastics Academy4.95.85010.750
36.Morgan FinneganManchester Institute4.46.30010.700
37.Caitlin KickhamUckfield Gymnastic Club4.06.50010.500
38.Kaitlin KneenManx Gym Centre Of Excellence4.36.3000.110.500
39.Laura EdwardsDynamo School Of Gymnastics4.56.1000.110.500
40.Jordan ArchibaldDGC2k4.16.35010.450
41.Cara KennedyGlasgow Gym Club4.55.8500.110.250
42.Kirsty CampbellDGC2k3.46.80010.200
43.Mollie PaytonHeathrow Gym Club3.96.30010.200

Senior Women's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Claudia FragapaneBristol Hawks Gym Club5.97.9000.213.600
2.Hannah WhelanLiverpool Gym Club5.48.05013.450
3.Lisa MasonHeathrow Gym Club5.48.00013.400
4.Becky DownieNotts Gymnastics Academy5.28.2000.113.300
5.Ruby HarroldThe Academy5.47.8500.113.150
6.Raer TheakerCardiff Central Youth Club5.47.75013.150
7.Emily CroweThe Norfolk Academy of Gymnastics5.77.40013.100
8.Elizabeth BeddoeCardiff Central Youth Club4.88.25013.050
9.Rebecca TunneyLiverpool Gym Club5.57.55013.050
10.Georgina HockenhullPark Wrekin College5.37.65012.950
11.Kelly SimmDynamo School Of Gymnastics5.57.45012.950
12.Loriah JamesHeathrow Gym Club5.07.85012.850
13.Laura MitchellHeathrow Gym Club4.78.00012.700
14.Erin McLachlanDiamonds Gymnastic Club4.87.90012.700
15.Emma WhiteBirmingham Gym Club5.17.7500.212.650
16.Georgina HarrisManchester Institute5.07.65012.650
17.Carly SmithGlasgow Gym Club4.97.8000.112.600
18.Shannon ArcherGlasgow Gym Club4.48.15012.550
19.Charlie FellowsLiverpool Gym Club5.57.1000.112.500
20.Polina PolakovaPipers Vale Gymnastics Club5.17.20012.300
21.Cara KennedyGlasgow Gym Club4.77.55012.250
22.Tara DonnellyManx Gym Centre Of Excellence4.28.00012.200
23.Kirsty CampbellDGC2k4.77.50012.200
24.Niamh RyanSapphire School Of Gymnastics Limited4.48.1500.412.150
25.Katrina BramleyNotts Gymnastics Academy4.37.85012.150
26.Mollie PaytonHeathrow Gym Club4.77.45012.150
27.Eleanor CliffordColchester School of Gymnastics4.67.50012.100
28.Charlotte DraycottNotts Gymnastics Academy4.77.25011.950
29.Kaitlin KneenManx Gym Centre Of Excellence4.27.50011.700
30.Beth McKellarWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.96.80011.700
31.Rebecca HallLeeds Gym Club4.17.50011.600
32.Jade ArmstrongSouth Durham Gymnastic Club4.97.0000.311.600
33.Jordan ArchibaldDGC2k4.47.15011.550
34.Lucy BrettThe Academy4.37.2000.111.400
35.Imogen DaviesSapphire School Of Gymnastics Limited3.87.6000.111.300
36.Jessica CoombsNotts Gymnastics Academy4.36.9500.111.150
37.Leah BurkeBury Gymnastics Club4.37.0000.311.000
38.Natasha Raymund-JayadevManchester Institute3.86.30010.100
39.Morgan FinneganManchester Institute4.45.5000.19.800

Men's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club6.88.45015.250
2.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club6.38.40014.700
3.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.08.7000.114.600
4.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.08.45014.450
5.Frank BainesSouthport YMCA6.48.2500.314.350
6.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.48.2500.414.250
7.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club5.98.15014.050
8.Christopher O'ConnorLoughborough Students5.88.20014.000
9.Douglas RossGlasgow Gym Club5.97.90013.800
10.Daniel PurvisSouthport YMCA6.27.55013.750
11.Adam CoxGlasgow Gym Club5.08.65013.650
12.Elliott CooperManchester Institute5.28.35013.550
13.Harry OwenLoughborough Students5.58.00013.500
14.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club4.78.50013.200
14.James HallPegasus Gym Club5.97.8000.513.200
14.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club6.07.20013.200
17.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence4.78.40013.100
17.Thomas BarnesTolworth Gym Club5.27.90013.100
19.Jaron MorganLoughborough Students4.97.9500.112.750
20.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of Excellence3.98.80012.700
20.Liam DavieGlasgow Gym Club4.78.00012.700
22.Andrew MackieGlasgow Gym Club4.28.45012.650
23.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence4.08.60012.600
24.Robert PayneLoughborough Students5.27.35012.550
25.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics Club4.67.90012.500
25.Alex RotheSwansea Gymnastics Club5.37.20012.500
25.Courtney TullochPegasus Gym Club5.37.20012.500
28.James HendersonLoughborough Students4.57.80012.300
29.Tim ChampionExeter Gym Club5.17.10012.200
30.Harry CarterLoughborough Students5.96.4500.212.150
31.Harshul MeasuriaManchester Institute4.18.1000.112.100
32.Ryan MckeeGlasgow Gym Club5.56.8000.312.000
33.Matthew O'ConnorLoughborough Students3.58.40011.900
34.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club4.47.5500.111.850
35.Brandon GarrettLeeds Gym Club3.77.95011.650
36.Robert HunterBury Gymnastics Club4.87.4000.611.600
37.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.17.45011.550
37.Thomas ForsterBasingstoke Gym Club5.85.8500.111.550
39.Robert SansbyLoughborough Students4.96.8500.311.450
40.William TroodLoughborough Students5.65.55011.150
41.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.86.4500.310.950
42.Minesh DesaiTolworth Gym Club4.66.7501.010.350

Pommel Horse QualificationDENDScore
1.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club7.38.55015.850
2.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.79.10015.800
3.Louis Smith MBEHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.98.85015.750
4.Daniel PurvisSouthport YMCA6.18.70014.800
5.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club6.48.15014.550
6.James HallPegasus Gym Club6.18.35014.450
7.Ashley WatsonLeeds Gym Club5.78.65014.350
8.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.47.85014.250
9.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club5.78.50014.200
10.Frank BainesSouthport YMCA6.27.95014.150
11.Grant GardinerWoking Gymnastics Club5.08.65013.650
11.Courtney TullochPegasus Gym Club5.38.35013.650
13.Thomas DefinaWoking Gymnastics Club4.88.50013.300
14.Adam CoxGlasgow Gym Club4.28.95013.150
15.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club5.37.75013.050
16.Christopher O'ConnorLoughborough Students4.18.85012.950
17.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics Club5.17.80012.900
18.William TroodLoughborough Students5.07.80012.800
19.Robert HunterBury Gymnastics Club4.58.05012.550
20.Joseph RowlandBarry YMCA Gym Club4.48.10012.500
21.Harry OwenLoughborough Students4.57.90012.400
22.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.17.20012.300
23.Thomas BarnesTolworth Gym Club4.18.00012.100
24.Douglas RossGlasgow Gym Club3.68.35011.950
25.Ryan MckeeGlasgow Gym Club4.76.95011.650
26.Archie Kennedy-DysonTolworth Gym Club3.77.90011.600
27.Andrew MackieGlasgow Gym Club5.46.05011.450
28.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.17.30011.400
29.Robert PayneLoughborough Students4.17.20011.300
29.Robert SansbyLoughborough Students4.27.10011.300
31.Harshul MeasuriaManchester Institute3.47.80011.200
31.Matthew O'ConnorLoughborough Students3.47.80011.200
33.Jaron MorganLoughborough Students4.76.45011.150
33.Elliott CooperManchester Institute5.35.85011.150
35.Alex RotheSwansea Gymnastics Club4.76.40011.100
36.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club4.07.05011.050
37.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence3.77.15010.850
38.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of Excellence3.57.25010.750
39.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club2.87.90010.700
40.Minesh DesaiTolworth Gym Club4.85.85010.650
41.Tim ChampionExeter Gym Club4.65.80010.400
42.Brandon GarrettLeeds Gym Club2.87.40010.200
42.James HendersonLoughborough Students3.36.90010.200
44.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club3.46.2509.650
45.Cilan ThomasSwansea Gymnastics Club3.15.7508.850
46.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence2.67.4004.06.000
47.Matthew CosgroveLisburn Salto National Gym0.0000.000

Senior Still Rings QualificationDENDScore
1.Daniel PurvisSouthport YMCA6.28.80015.000
2.Courtney TullochPegasus Gym Club6.48.45014.850
3.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club5.98.70014.600
4.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club5.88.50014.300
5.Theo SeagerBury Gymnastics Club6.37.80014.100
6.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.27.75013.950
7.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club5.87.85013.650
8.Christopher O'ConnorLoughborough Students5.08.60013.600
9.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.67.95013.550
10.James HallPegasus Gym Club5.48.10013.500
11.Ashley WatsonLeeds Gym Club5.77.70013.400
11.William TroodLoughborough Students5.77.70013.400
13.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club5.67.75013.350
14.Frank BainesSouthport YMCA5.37.95013.250
15.Liam DavieGlasgow Gym Club4.78.50013.200
16.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club4.68.50013.100
17.Andrew MackieGlasgow Gym Club4.88.25013.050
18.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics Club5.37.65012.950
19.Minesh DesaiTolworth Gym Club4.58.15012.650
20.Harry OwenLoughborough Students5.07.50012.500
21.Robert HunterBury Gymnastics Club4.77.70012.400
22.Ryan MckeeGlasgow Gym Club4.38.00012.300
22.Robert PayneLoughborough Students4.47.90012.300
24.James HendersonLoughborough Students4.57.65012.150
25.Adam CoxGlasgow Gym Club4.67.45012.050
26.Brandon GarrettLeeds Gym Club3.48.35011.750
27.Elliott CooperManchester Institute5.66.10011.700
28.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club3.87.80011.600
29.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of Excellence3.58.05011.550
30.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club3.67.75011.350
31.Robert SansbyLoughborough Students4.86.50011.300
32.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence2.58.65011.150
32.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence2.68.55011.150
34.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club4.46.60011.000
35.Tim ChampionExeter Gym Club4.06.85010.850
36.Matthew O'ConnorLoughborough Students2.28.50010.700
37.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club2.77.40010.100
38.Jaron MorganLoughborough Students3.56.55010.050
39.Harshul MeasuriaManchester Institute2.66.9509.550

Senior Men's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club6.09.50015.50014.875
5.68.9500.314.250
2.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.69.35014.95014.650
5.29.2500.114.350
3.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics5.69.45015.05014.275
5.68.2000.313.500
4.Courtney TullochPegasus Gym Club5.68.50014.10013.950
6.08.1000.313.800
5.Harry CarterLoughborough Students5.28.4000.313.30013.375
5.67.85013.450
6.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence4.48.90013.30012.600
3.68.6000.311.900
7.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence4.48.75013.15012.300
2.49.05011.450
8.Ryan MckeeGlasgow Gym Club5.27.9500.113.05012.275
2.88.70011.500

Senior Parallel Bars QualificationDENDScore
1.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.98.55015.450
2.Frank BainesSouthport YMCA6.28.95015.150
3.Daniel PurvisSouthport YMCA6.58.60015.100
4.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club6.18.80014.900
5.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.18.35014.450
6.Louis Smith MBEHuntingdon Olympic Gymnastics Club5.98.35014.250
7.Christopher O'ConnorLoughborough Students5.28.95014.150
8.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club5.58.50014.000
9.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.58.40013.900
10.Adam CoxGlasgow Gym Club5.58.30013.800
11.Matthew CosgroveLisburn Salto National Gym5.58.20013.700
11.William TroodLoughborough Students5.68.10013.700
11.James HallPegasus Gym Club5.68.10013.700
14.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club5.58.15013.650
15.Robert PayneLoughborough Students4.68.85013.450
15.Grant GardinerWoking Gymnastics Club5.67.85013.450
17.Ryan MckeeGlasgow Gym Club4.39.00013.300
18.Ashley WatsonLeeds Gym Club6.36.90013.200
19.Elliott CooperManchester Institute5.08.15013.150
20.Andrew MackieGlasgow Gym Club4.28.75012.950
20.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club4.48.55012.950
22.Liam DavieGlasgow Gym Club4.28.70012.900
22.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.36.60012.900
24.Douglas RossGlasgow Gym Club3.79.15012.850
25.Courtney TullochPegasus Gym Club5.67.20012.800
26.Harry OwenLoughborough Students4.38.25012.550
27.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of Excellence3.49.05012.450
28.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence3.09.40012.400
29.Harshul MeasuriaManchester Institute3.58.75012.250
29.Joseph RowlandBarry YMCA Gym Club4.08.25012.250
29.Archie Kennedy-DysonTolworth Gym Club4.28.05012.250
32.Minesh DesaiTolworth Gym Club3.98.30012.200
33.Brandon GarrettLeeds Gym Club2.99.25012.150
33.Tim ChampionExeter Gym Club4.37.85012.150
35.Matthew O'ConnorLoughborough Students2.99.20012.100
36.Jaron MorganLoughborough Students4.17.95012.050
37.Robert SansbyLoughborough Students4.47.60012.000
38.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics Club4.77.25011.950
39.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence3.58.35011.850
39.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club4.17.75011.850
41.Thomas BarnesTolworth Gym Club3.87.95011.750
42.Cilan ThomasSwansea Gymnastics Club3.68.10011.700
43.Robert HunterBury Gymnastics Club4.86.80011.600
44.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club3.67.75011.350
45.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club4.16.85010.950

Senior High Bar QualificationDENDScore
1.Sam OldhamHuntingdon Olympic Gymnastics Club6.77.90014.600
2.Theo SeagerBury Gymnastics Club6.58.05014.550
3.Kristian ThomasEarls Gymnastics Club6.58.00014.500
4.Daniel PurvisSouthport YMCA5.98.35014.250
4.Ashley WatsonLeeds Gym Club6.57.75014.250
6.Reiss BeckfordSouth Essex Gymnastics Club6.18.05014.150
7.Adam CoxGlasgow Gym Club5.28.40013.600
8.Anthony WiseSouth Essex Gymnastics Club5.38.25013.550
9.Max WhitlockSouth Essex Gymnastics Club6.17.40013.500
10.William TroodLoughborough Students4.98.55013.450
11.Daniel KeatingsHuntingdon Olympic Gymnastics Club5.77.45013.150
12.Liam DavieGlasgow Gym Club5.37.70013.000
13.Dominick CunninghamBirmingham Gym Club5.27.60012.800
14.Robert PayneLoughborough Students4.08.40012.400
14.Matthew HennesseyOlympus Gymnastics Club4.67.80012.400
16.Archie Kennedy-DysonTolworth Gym Club4.28.15012.350
17.Christopher O'ConnorLoughborough Students3.98.40012.300
18.Elliott CooperManchester Institute4.37.95012.250
19.Jaron MorganLoughborough Students4.27.95012.150
19.Frank BainesSouthport YMCA5.46.75012.150
21.Gabriel HannahPipers Vale Gymnastics Club4.67.50012.100
22.Thomas BarnesTolworth Gym Club4.07.90011.900
23.Mukunda MeasuriaManx Gym Centre Of Excellence3.48.30011.700
24.Andrew MackieGlasgow Gym Club4.17.55011.650
25.Joseph RowlandBarry YMCA Gym Club4.96.65011.550
26.Tim ChampionExeter Gym Club4.56.95011.450
27.Alex HedgesManx Gym Centre Of Excellence2.88.55011.350
28.Grant GardinerWoking Gymnastics Club4.76.60011.300
29.Duncan CrichtonHeathrow Gym Club3.37.90011.200
30.Anand PatelManx Gym Centre Of Excellence2.88.30011.100
30.Minesh DesaiTolworth Gym Club4.17.00011.100
32.James HallPegasus Gym Club5.15.90011.000
33.Matthew O'ConnorLoughborough Students2.68.30010.900
34.Robert SansbyLoughborough Students3.47.35010.750
34.Bradley McbrideWoking Gymnastics Club4.85.95010.750
36.Harshul MeasuriaManchester Institute2.48.30010.700
37.Robert HunterBury Gymnastics Club4.26.45010.650
38.Harry OwenLoughborough Students4.06.60010.600
39.James GriffinWest Lothian Artistic Gymnastics Club2.58.00010.500
40.Brandon GarrettLeeds Gym Club1.98.45010.350
41.Grant MillarWest Lothian Artistic Gymnastics Club3.76.1509.850

International Gymnast magazine's recent coverage of British gymnastics includes:

"Shooting Star" – Brinn Bevan profile (June 2013)
Imogen Cairns and British men's team on cover photo collage (March 2012)
"No Turning Back Now" – Imogen Cairns profile (January/February 2012)
"10 Questions with Coach Paul Hall" – interview (January/February 2010)
"European Brilliance" - Ruby Harrold interview (September 2013)
Sam Oldham on cover photo collage (July/August 2010)
Sam Oldham interview (June 2010)
"Nervous Purvis" – Daniel Purvis profile (November 2012)
"Pure Purvis" – Daniel Purvis interview (March 2012)
Daniel Purvis cover photo (November 2011)
"Bright for Britain" – Niamh Rippin profile (July/August 2010)
"Sibling Revelry" – Angel and Venus Romaeo profile (September 2010)
"Welsh Wisdom" - Raer Theaker profile (October 2013)
"Divide and Conquer" – Kristian Thomas interview (May 2012)
"The Good Shepherd" – Coach Ed van Hoof interview (April 2013)
"Lord Max" – Max Whitlock interview (June 2013)
"Lilleshall: Backstage in Britain" – cover story on British national program (November 2011)

To order back issues, or subscribe to the print and/or digital edition of International Gymnast magazine, click here.

 
Written by Amanda Turner    Saturday, 29 March 2014 19:34    PDF Print
Saraiva, Stretch Strike Gold in Aracaju
(5 votes, average 5.00 out of 5)



Flavia Saraiva (Brazil) and Martin Stretch (United States) captured the all-around titles at the 2014 Junior Pan American Championships, held Friday and Saturday in Aracaju, Brazil. Pictured: Women's all-around medalists Saraiva, Rebeca Andrade and Rose-Kaying Woo form an "L" in support of two-time Brazilian Olympian Lais Souza, who was paralyzed in January while training to compete in aerial skiing at the Winter Olympics in Sochi.

Flavia Saraiva (Brazil) and Martin Stretch (United States) captured the all-around titles at the 2014 Junior Pan American Championships, held Friday and Saturday in Aracaju, Brazil.


Flavia Saraiva (Brazil)

The team and all-around competition was divided into two days, with the male and female gymnasts competing half the events Friday and the second half on Saturday. The Canadian women topped Brazil by .667, with the Mexico taking the team bronze. In the men's competition, Stretch led the U.S. men to victory over Brazil by nearly 10 points, while Canada finished a close third behind the host team.

Brazilian newcomer Flavia Saraiva won the all-around title over teammate Rebeca Andrade and Canada's Rose-Kaying Woo. Saraiva, who turns 15 on Sept. 30, had the top scores on balance beam and floor exercise. Andrade led the scoring on vault and uneven bars.

Stretch won the men's all-around title over over teammate Alec Yoder, 83.367-81.768. Brazil's Lucas Cardoso won the bronze medal (78.934).

Stretch, who turns 17 on April 18, is coached by 1980 Olympic gold medalist Eduard Azarian in southern California.

The 2014 Junior Pan American Championships serve as one of five continental qualifiers for this summer's Youth Olympic Games, taking place in August in Nanjing, China. The top placing gymnasts each earn one berth for their respective National Olympic Committees. Nine women and eight men can earn berths to the Nanjing through the competition in Aracaju.

Competition concludes Sunday with the apparatus finals.

2014 Junior Pan American Championships
March 28-29, Aracaju, Brazil

Women's TeamVTUBBBFXTotal
1. Canada 42.933 39.300 40.500 41.500 164.233
Rose-Kaying Woo 14.033 13.533 13.500 13.900
Megane Roberts 14.033 13.167 13.300 13.700
Shallon Olsen 14.867 12.600 13.900
Sydney Townsend 13.700
2. Brazil 42.600 38.500 41.066 41.400 163.566
Flavia Saraiva 14.167 13.200 14.433 14.367
Rebeca Andrade 14.500 13.967 13.833 13.533
Lorenna Rocha 13.933 12.800
Milena Theodoro 11.333 13.500
3. Mexico 41.599 36.400 37.066 38.334 153.399
Nicolle Castro 14.133 12.600 12.500 12.567
Stephanie Hernandez 13.533 11.767 13.200
Cinthia Ruiz 13.933 12.033 12.333
Karla Vielma 12.233 12.567
4. Guatemala 37.667 31.067 34.900 36.467 140.101
Ashly Acabal 12.733 10.467 12.600 12.167
Katherine Godinez 12.067 9.567 11.400 11.433
Ana Irene Palacios 12.867 10.900 12.867
Cibeles Melgar 11.033
5. Argentina 38.567 31.133 32.866 36.866 139.432
Mayra Vaquie 12.733 11.933 11.100 11.533
Agustina Santamaria 12.767 10.367 10.933 12.833
Tamara Casco 13.067 10.833 12.500
Valentina Contreras 8.833
6. Ecuador 37.367 27.200 33.000 33.567 131.134
Erika Mina 12.700 9.767 10.400 11.967
Alejandra Franco 12.600 8.233 12.133 11.100
Denisse Grijalva 12.067 9.200 10.467 10.500
7. Costa Rica 36.433 25.900 31.400 34.667 128.400
Ivanka Victory 12.567 8.367 11.967 12.100
Yariela Mena 12.233 9.400 11.100 10.900
Heika del Sol Salas 11.633 8.133 8.333 11.667

Men's TeamFXPHSRVTPBHBTotal
1. United States 40.034 41.134 41.034 41.900 41.301 40.467 245.870
Martin Strech 14.067 13.667 14.000 14.433 13.767 13.433
Alec Yoder 12.800 14.000 13.667 13.867 13.767 13.667
Davis Grooms 13.467 13.600 13.767 13.367
Matthew Wenske 13.167 13.367
2. Brazil 39.567 38.400 39.533 40.367 38.133 39.400 235.400
Lucas Cardoso 13.967 13.333 13.200 13.567 12.867
Gabriel Farias 12.000 13.100 13.267 13.033 13.200
Luis Porto 12.600 13.067 13.533 13.000
Yannick Santos 13.000 13.233 12.100 13.333
3. Canada 39.500 38.133 39.300 40.100 39.066 36.934 233.033
Samuel Zakutney 12.633 12.567 13.067 13.500 12.533 11.200
René Cournoyer 13.800 13.400 13.733 12.867
Justin Karstadt 13.067 13.133 13.200 12.800
Anthony Tawfik 12.433 13.033 13.200 12.867
4. Mexico 37.567 35.733 36.333 40.200 36.933 36.434 223.200
Patricio Razo 12.167 11.633 12.300 13.467 12.233 12.167
Jose Gomes 12.633 12.000 13.300 12.433 12.167
Francisco Rojo 13.200 11.467 12.033 13.433 12.267
Mariano Razo 12.200 12.100
5. Peru 37.400 35.833 36.033 38.433 37.766 35.400 220.865
Luis Pizarro 12.633 12.600 12.133 12.467 12.833 11.933
Daniel Aguero 12.400 12.133 12.433 13.433 12.633
Jesus Moreto 12.367 11.100 11.467 12.533 11.567
Jimmy Figueroa 12.300 11.900
6. Colombia 37.534 32.200 37.833 38.533 37.734 36.500 220.334
Dilan Jimenez 13.200 10.667 12.500 13.400 13.167 13.200
Milton Teuta 12.067 13.200 12.933 12.067 12.033
Cristian Ortega 10.700 12.133 12.200 12.500
Andrés Martinez 12.267 10.833 11.267
7. Argentina 38.233 31.400 35.934 39.100 35.967 34.700 215.334
Julian Jato 11.100 12.467 13.100 12.300 12.133
Santiago Mayol 12.400 10.567 12.400 12.067 11.867
Santiago Agostinelli 12.633 9.733 11.067 12.533 11.600
Facundo Barroni 13.200 13.467 10.700
8. Ecuador 35.333 33.899 33.600 36.834 35.234 35.133 210.033
Israel Chiriboga 12.033 12.233 11.100 12.167 11.967 12.000
Carlos Urdin 11.567 10.233 11.367 11.700 11.667 12.333
Josep Requene 11.733 11.433 11.133 12.967 10.800
Ronny Gallardo 11.600

Women's All-AroundVTUBBBFXTotal
1. Flavia Saraiva 14.167 13.200 14.433 14.367 56.167
2. Rebeca Andrade 14.500 13.967 13.833 13.533 55.833
3. Rose-Kaying Woo 14.033 13.533 13.500 13.900 54.966
4. Megane Roberts 14.033 13.167 13.300 13.700 54.200
5. Sydney Townsend 13.933 12.567 13.700 13.067 53.267
6. Shallon Olsen 14.867 12.600 11.600 13.900 52.967
7. Nicolle Castro 14.133 12.600 12.500 12.567 51.800
8. Stepha Hernandez 13.533 11.767 12.033 13.200 50.533
9. Milena Theodoro 13.433 11.333 12.167 13.500 50.433
10. Cinthia Ruiz 13.933 12.033 12.333 11.933 50.232
11. Lorenna Rocha 13.933 10.133 12.800 13.000 49.866
12. Karla Vielma 13.067 10.667 12.233 12.567 48.534
13. Ashly Acabal 12.733 10.467 12.600 12.167 47.967
14. Mayra Vaquie 12.733 11.933 11.100 11.533 47.299
15. Valentina Pardo 13.433 11.567 10.800 11.133 46.933
16. Agusti Santamaria 12.767 10.367 10.933 12.833 46.900
17. Ana Irene Palacios 12.867 9.067 10.900 12.867 45.701
18. Paola Moreira 13.267 9.667 10.667 12.067 45.668
19. Ana Karina Mendez 12.867 10.233 10.800 11.567 45.467
20. Lesly Garzon 12.533 9.767 11.400 11.633 45.333
21. Ivanka Victory 12.567 8.367 11.967 12.100 45.001
22. Erika Mina 12.700 9.767 10.400 11.967 44.834
23. Katherine Godinez 12.067 9.567 11.400 11.433 44.467
24. Milca Leon 12.633 10.433 11.633 9.433 44.132
25. Alejandra Franco 12.600 8.233 12.133 11.100 44.066
26. Yariela Mena 12.233 9.400 11.100 10.900 43.633
27. Javiera Tello 11.433 9.700 11.500 10.667 43.300
28. Tamara Casco 13.067 6.567 10.833 12.500 42.967
29. Karelys Diaz 12.700 8.000 10.800 11.467 42.967
30. Denisse Grijalva 12.067 9.200 10.467 10.500 42.234
31. Arihanna Guevara 12.700 6.967 11.567 10.967 42.201
32. Sofia Rodriguez 12.633 9.033 10.033 9.067 40.766
33. Heika Del Sol Salas 11.633 8.133 8.333 11.667 39.766
34. Morgan Lloyd 11.267 8.333 10.467 9.267 39.334
35. Danielle Wall 12.267 7.367 8.767 10.867 39.268
36. Grecia Jimenez 12.267 5.767 9.567 10.800 38.401
37. Carla Parada 11.033 8.033 9.133 9.767 37.966
38. Clara James 12.100 3.533 10.600 10.533 36.766
39. Cibeles Melgar 12.033 11.033 10.933 33.999
40. Valenti Contreras 8.833 8.833

Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotal
1. Martin Strech 14.067 13.667 14.000 14.433 13.767 13.433 83.367
2. Alec Yoder 12.800 14.000 13.667 13.867 13.767 13.667 81.768
3. Lucas Cardoso 13.967 13.333 13.200 13.567 12.000 12.867 78.934
4. Davis Grooms 12.500 13.467 12.100 13.600 13.767 13.367 78.801
5. Matthew Wenske 13.167 11.933 13.367 13.467 13.333 12.733 78.000
6. René Cournoyer 13.800 11.900 11.767 13.400 13.733 12.867 77.467
7. Luis Porto 12.600 13.067 12.600 13.533 13.000 12.333 77.133
8. Yannick Santos 13.000 11.933 13.233 13.133 12.100 13.333 76.732
9. Gabriel Farias 12.033 12.000 13.100 13.267 13.033 13.200 76.633
10. Dilan Jimenez 13.200 10.667 12.500 13.400 13.167 13.200 76.134
11. Justin Karstadt 13.067 13.133 13.200 12.900 12.800 10.567 75.667
12. Samuel Zakutney 12.633 12.567 13.067 13.500 12.533 11.200 75.500
13. Victor Espinoza 12.833 10.467 12.167 13.200 12.867 13.333 74.867
14. Anthony Tawfik 12.400 12.433 13.033 13.200 10.700 12.867 74.633
15. Luis Pizarro 12.633 12.600 12.133 12.467 12.833 11.933 74.599
16. Andres Perez 13.000 11.300 11.167 13.067 12.933 12.933 74.400
17. Jose Alberto Gomes 11.867 12.633 12.000 13.300 12.433 12.167 74.400
18. Patricio Sebast Razo 12.167 11.633 12.300 13.467 12.233 12.167 73.967
19. Francisco Javie Rojo 13.200 11.467 12.033 13.433 12.267 11.067 73.467
20. Julian Jato 11.667 11.100 12.467 13.100 12.300 12.133 72.767
21. Bastian Salazar 13.233 9.967 11.400 14.333 12.000 10.700 71.633
22. Israel Chiriboga 12.033 12.233 11.100 12.167 11.967 12.000 71.500
23. Julio Otero 12.267 9.833 12.833 12.167 11.633 12.600 71.333
24. Milton Teuta 12.067 9.000 13.200 12.933 12.067 12.033 71.300
25. Santiago Mayol 12.400 10.567 12.400 11.900 12.067 11.867 71.201
26. Fran Acuña Flaque 11.667 10.167 11.333 12.300 12.700 12.033 70.200
27. Cristian Ortega 11.833 10.700 12.133 12.200 12.500 10.600 69.966
28. Josep Requene 11.733 11.433 11.133 12.967 11.333 10.800 69.399
29. Jesus Moreto 12.367 11.100 11.467 12.533 10.167 11.567 69.201
30. Kevin Espinosa 12.167 10.633 11.533 12.467 12.233 9.900 68.933
31. Carlos Urdin 11.567 10.233 11.367 11.700 11.667 12.333 68.867
32. Jimmy Figueroa 12.133 10.000 9.433 12.133 12.300 11.900 67.899
33. Santia Agostinelli 12.633 9.733 11.067 12.533 11.600 10.200 67.766
34. Daniel Aguero 12.400 12.133 12.433 13.433 12.633 4.267 67.299
35. Maycol Puentes 11.900 9.367 10.200 12.067 11.600 11.900 67.034
36. Facundo Barroni 13.200 8.033 10.333 13.467 10.733 10.700 66.466
37. Elthon Escalona 10.700 9.233 10.233 12.267 10.633 11.100 64.166
38. Ronny Gallardo 10.967 9.033 10.533 11.333 11.600 10.467 63.933
39. Jhossua Corrales 10.433 8.133 9.633 12.500 11.767 11.033 63.499
40. Victor Rostagno 11.433 7.033 6.967 13.767 11.633 12.333 63.166
41. Daniel Avellaneda 10.767 9.933 10.467 11.967 10.333 9.067 62.534
42. Mariano Razo 12.200 11.333 11.367 12.100 12.100 59.100
43. Andrés Martinez 12.267 10.833 10.533 11.667 11.267 56.567

Women's Vault QualificationScore
1. Rebeca Andrade 14.800
2. Nicolle Castro 14.033
3. Rose-Kaying Woo 13.933
4. Shallon Olsen 13.884
5. Sydney Townsend 13.850
6. Megane Roberts 13.800
7. Cinthia Ruiz 13.683
8. Valentina Pardo 13.250
9. Lorenna Rocha 13.217
10. Tamara Casco 12.884
11. Ana Karina Mendez 12.867
12. Karla Vielma 12.834
13. Agustina Santamaria 12.750
14. Mayra Vaquie 12.483
15. Lesly Garzon 12.483
16. Grecia Jimenez 12.467
17. Cibeles Melgar 12.450
18. Katherine Godinez 12.367
19. Milca Leon 12.317
20. Ivanka Victory 12.100
21. Yariela Mena 11.533
22. Heika Del Sol Salas 5.817

QualificationScore
1. Rebeca Andrade 13.967
2. Rose-Kaying Woo 13.533
3. Flavia Saraiva 13.200
4. Megane Roberts 13.167
5. Shallon Olsen 12.600
6. Nicolle Castro 12.600
7. Sydney Townsend 12.567
8. Cinthia Ruiz 12.033
9. Mayra Vaquie 11.933
10. Stephanie Hernandez 11.767
11. Valentina Pardo 11.567
12. Milena Theodoro 11.333
13. Cibeles Melgar 11.033
14. Karla Vielma 10.667
15. Ashly Acabal 10.467
16. Milca Leon 10.433
17. Agustina Santamaria 10.367
18. Ana Karina Mendez 10.233
19. Lorenna Rocha 10.133
20. Erika Mina 9.767
21. Lesly Garzon 9.767
22. Javiera Tello 9.700
23. Paola Moreira 9.667
24. Katherine Godinez 9.567
25. Yariela Mena 9.400
26. Denisse Grijalva 9.200
27. Ana Irene Palacios 9.067
28. Sofia Rodriguez 9.033
29. Valentina Contreras 8.833
30. Ivanka Victory 8.367
31. Morgan Lloyd 8.333
32. Alejandra Franco 8.233
33. Heika Del Sol Salas 8.133
34. Carla Parada 8.033
35. Karelys Diaz 8.000
36. Danielle Wall 7.367
37. Arihanna Guevara 6.967
38. Tamara Casco 6.567
39. Grecia Jimenez 5.767
40. Clara James 3.533

QualificationScore
1. Flavia Saraiva 14.433
2. Rebeca Andrade 13.833
3. Sydney Townsend 13.700
4. Rose-Kaying Woo 13.500
5. Megane Roberts 13.300
6. Lorenna Rocha 12.800
7. Ashly Acabal 12.600
8. Nicolle Castro 12.500
9. Cinthia Ruiz 12.333
10. Karla Vielma 12.233
11. Milena Theodoro 12.167
12. Alejandra Franco 12.133
13. Stephanie Hernandez 12.033
14. Ivanka Victory 11.967
15. Milca Leon 11.633
16. Shallon Olsen 11.600
17. Arihanna Guevara 11.567
18. Javiera Tello 11.500
19. Katherine Godinez 11.400
20. Lesly Garzon 11.400
21. Yariela Mena 11.100
22. Mayra Vaquie 11.100
23. Agustina Santamaria 10.933
24. Ana Irene Palacios 10.900
25. Tamara Casco 10.833
26. Karelys Diaz 10.800
27. Ana Karina Mendez 10.800
28. Valentina Pardo 10.800
29. Paola Moreira 10.667
30. Clara James 10.600
31. Morgan Lloyd 10.467
32. Denisse Grijalva 10.467
33. Erika Mina 10.400
34. Sofia Rodriguez 10.033
35. Grecia Jimenez 9.567
36. Carla Parada 9.133
37. Danielle Wall 8.767
38. Heika Del Sol Salas 8.333

QualificationScore
1. Flavia Saraiva 14.367
2. Rose-Kaying Woo 13.900
3. Shallon Olsen 13.900
4. Megane Roberts 13.700
5. Rebeca Andrade 13.533
6. Milena Theodoro 13.500
7. Stephanie Hernandez 13.200
8. Sydney Townsend 13.067
9. Lorenna Rocha 13.000
10. Ana Irene Palacios 12.867
11. Agustina Santamaria 12.833
12. Nicolle Castro 12.567
13. Karla Vielma 12.567
14. Tamara Casco 12.500
15. Ashly Acabal 12.167
16. Ivanka Victory 12.100
17. Paola Moreira 12.067
18. Erika Mina 11.967
19. Cinthia Ruiz 11.933
20. Heika Del Sol Salas 11.667
21. Lesly Garzon 11.633
22. Ana Karina Mendez 11.567
23. Mayra Vaquie 11.533
24. Karelys Diaz 11.467
25. Katherine Godinez 11.433
26. Valentina Pardo 11.133
27. Alejandra Franco 11.100
28. Arihanna Guevara 10.967
29. Cibeles Melgar 10.933
30. Yariela Mena 10.900
31. Danielle Wall 10.867
32. Grecia Jimenez 10.800
33. Javiera Tello 10.667
34. Clara James 10.533
35. Denisse Grijalva 10.500
36. Carla Parada 9.767
37. Milca Leon 9.433
38. Morgan Lloyd 9.267
39. Sofia Rodriguez 9.067

QualificationScore
1. Martin Strech 14.067
2. Lucas Cardoso 13.967
3. René Cournoyer 13.800
4. Bastian Salazar 13.233
5. Facundo Barroni 13.200
6. Francisco Javier Rojo 13.200
7. Dilan Jimenez 13.200
8. Matthew Wenske 13.167
9. Justin Karstadt 13.067
10. Andres Perez 13.000
11. Yannick Santos 13.000
12. Victor Espinoza 12.833
13. Alec Yoder 12.800
14. Luis Pizarro 12.633
15. Santiago Agostinelli 12.633
16. Samuel Zakutney 12.633
17. Luis Porto 12.600
18. Davis Grooms 12.500
19. Santiago Mayol 12.400
20. Daniel Aguero 12.400
21. Anthony Tawfik 12.400
22. Jesus Moreto 12.367
23. Andrés Martinez 12.267
24. Julio Otero 12.267
25. Mariano Razo 12.200
26. Kevin Espinosa 12.167
27. Patricio Sebastian Razo 12.167
28. Jimmy Figueroa 12.133
29. Milton Teuta 12.067
30. Israel Chiriboga 12.033
31. Gabriel Farias 12.033
32. Maycol Puentes 11.900
33. Jose Alberto Gomes 11.867
34. Cristian Ortega 11.833
35. Josep Requene 11.733
36. Julian Jato 11.667
37. Francisco Acuña Flaque 11.667
38. Carlos Urdin 11.567
39. Victor Rostagno 11.433
40. Ronny Gallardo 10.967
41. Daniel Avellaneda 10.767
42. Elthon Escalona 10.700
43. Jhossua Corrales 10.433

QualificationScore
1. Alec Yoder 14.000
2. Martin Strech 13.667
3. Davis Grooms 13.467
4. Lucas Cardoso 13.333
5. Justin Karstadt 13.133
6. Luis Porto 13.067
7. Jose Alberto Gomes 12.633
8. Luis Pizarro 12.600
9. Samuel Zakutney 12.567
10. Anthony Tawfik 12.433
11. Israel Chiriboga 12.233
12. Daniel Aguero 12.133
13. Gabriel Farias 12.000
14. Yannick Santos 11.933
15. Matthew Wenske 11.933
16. René Cournoyer 11.900
17. Patricio Sebastian Razo 11.633
18. Francisco Javier Rojo 11.467
19. Josep Requene 11.433
20. Andres Perez 11.300
21. Julian Jato 11.100
22. Jesus Moreto 11.100
23. Andrés Martinez 10.833
24. Cristian Ortega 10.700
25. Dilan Jimenez 10.667
26. Kevin Espinosa 10.633
27. Santiago Mayol 10.567
28. Victor Espinoza 10.467
29. Carlos Urdin 10.233
30. Francisco Acuña Flaque 10.167
31. Jimmy Figueroa 10.000
32. Bastian Salazar 9.967
33. Daniel Avellaneda 9.933
34. Julio Otero 9.833
35. Santiago Agostinelli 9.733
36. Maycol Puentes 9.367
37. Elthon Escalona 9.233
38. Ronny Gallardo 9.033
39. Milton Teuta 9.000
40. Jhossua Corrales 8.133
41. Facundo Barroni 8.033
42. Victor Rostagno 7.033

QualificationScore
1. Martin Strech 14.000
2. Alec Yoder 13.667
3. Matthew Wenske 13.367
4. Yannick Santos 13.233
5. Lucas Cardoso 13.200
6. Milton Teuta 13.200
7. Justin Karstadt 13.200
8. Gabriel Farias 13.100
9. Samuel Zakutney 13.067
10. Anthony Tawfik 13.033
11. Julio Otero 12.833
12. Luis Porto 12.600
13. Dilan Jimenez 12.500
14. Julian Jato 12.467
15. Daniel Aguero 12.433
16. Santiago Mayol 12.400
17. Patricio Sebastian Razo 12.300
18. Victor Espinoza 12.167
19. Luis Pizarro 12.133
20. Cristian Ortega 12.133
21. Davis Grooms 12.100
22. Francisco Javier Rojo 12.033
23. Jose Alberto Gomes 12.000
24. René Cournoyer 11.767
25. Kevin Espinosa 11.533
26. Jesus Moreto 11.467
27. Bastian Salazar 11.400
28. Carlos Urdin 11.367
29. Francisco Acuña Flaque 11.333
30. Mariano Razo 11.333
31. Andres Perez 11.167
32. Josep Requene 11.133
33. Israel Chiriboga 11.100
34. Santiago Agostinelli 11.067
35. Andrés Martinez 10.533
36. Ronny Gallardo 10.533
37. Daniel Avellaneda 10.467
38. Facundo Barroni 10.333
39. Elthon Escalona 10.233
40. Maycol Puentes 10.200
41. Jhossua Corrales 9.633
42. Jimmy Figueroa 9.433
43. Victor Rostagno 6.967

QualificationScore
1. Martin Strech 13.667
2. Luis Porto 13.433
3. René Cournoyer 13.417
4. Bastian Salazar 13.400
5. Daniel Aguero 13.317
6. Victor Rostagno 13.117
7. Facundo Barroni 13.117
8. Matthew Wenske 12.950
9. Samuel Zakutney 12.850
10. Francisco Javier Rojo 12.800
11. Gabriel Farias 12.700
12. Jhossua Corrales 12.400
13. Francisco Acuña Flaque 12.350
14. Victor Espinoza 12.034
15. Daniel Avellaneda 11.800

QualificationScore
1. Martin Strech 13.767
2. Alec Yoder 13.767
3. Davis Grooms 13.767
4. René Cournoyer 13.733
5. Matthew Wenske 13.333
6. Dilan Jimenez 13.167
7. Gabriel Farias 13.033
8. Luis Porto 13.000
9. Andres Perez 12.933
10. Victor Espinoza 12.867
11. Luis Pizarro 12.833
12. Justin Karstadt 12.800
13. Francisco Acuña Flaque 12.700
14. Daniel Aguero 12.633
15. Samuel Zakutney 12.533
16. Cristian Ortega 12.500
17. Jose Alberto Gomes 12.433
18. Julian Jato 12.300
19. Jimmy Figueroa 12.300
20. Francisco Javier Rojo 12.267
21. Patricio Sebastian Razo 12.233
22. Kevin Espinosa 12.233
23. Mariano Razo 12.100
24. Yannick Santos 12.100
25. Santiago Mayol 12.067
26. Milton Teuta 12.067
27. Bastian Salazar 12.000
28. Lucas Cardoso 12.000
29. Israel Chiriboga 11.967
30. Jhossua Corrales 11.767
31. Carlos Urdin 11.667
32. Andrés Martinez 11.667
33. Julio Otero 11.633
34. Victor Rostagno 11.633
35. Santiago Agostinelli 11.600
36. Maycol Puentes 11.600
37. Ronny Gallardo 11.600
38. Josep Requene 11.333
39. Facundo Barroni 10.733
40. Anthony Tawfik 10.700
41. Elthon Escalona 10.633
42. Daniel Avellaneda 10.333
43. Jesus Moreto 10.167

QualificationScore
1. Alec Yoder 13.667
2. Martin Strech 13.433
3. Davis Grooms 13.367
4. Yannick Santos 13.333
5. Victor Espinoza 13.333
6. Gabriel Farias 13.200
7. Dilan Jimenez 13.200
8. Andres Perez 12.933
9. Lucas Cardoso 12.867
10. Anthony Tawfik 12.867
11. René Cournoyer 12.867
12. Matthew Wenske 12.733
13. Julio Otero 12.600
14. Carlos Urdin 12.333
15. Victor Rostagno 12.333
16. Luis Porto 12.333
17. Jose Alberto Gomes 12.167
18. Patricio Sebastian Razo 12.167
19. Julian Jato 12.133
20. Mariano Razo 12.100
21. Francisco Acuña Flaque 12.033
22. Milton Teuta 12.033
23. Israel Chiriboga 12.000
24. Luis Pizarro 11.933
25. Maycol Puentes 11.900
26. Jimmy Figueroa 11.900
27. Santiago Mayol 11.867
28. Jesus Moreto 11.567
29. Andrés Martinez 11.267
30. Samuel Zakutney 11.200
31. Elthon Escalona 11.100
32. Francisco Javier Rojo 11.067
33. Jhossua Corrales 11.033
34. Josep Requene 10.800
35. Facundo Barroni 10.700
36. Bastian Salazar 10.700
37. Cristian Ortega 10.600
38. Justin Karstadt 10.567
39. Ronny Gallardo 10.467
40. Santiago Agostinelli 10.200
41. Kevin Espinosa 9.900
42. Daniel Avellaneda 9.067
43. Daniel Aguero 4.267
 


Page 7 of 207

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.