Follow Us On
Competition Reports
Competition Reports

Written by Amanda Turner    Wednesday, 06 April 2016 23:42    PDF Print
Melnikova Leads Russian Championships
(6 votes, average 3.67 out of 5)



First-year senior Angelina Melnikova (Voronezh) took the senior all-around lead as the Russian women's championships began Wednesday in Penza. Pictured: 2008 Russian Olympian Ksenia Semyonova-Ablyazina poses with the top three seniors: Melnikova (right), Maria Kharenkova (left) and Seda Tutkhalyan (second from left)

First-year senior Angelina Melnikova (Voronezh) took the senior all-around lead as the Russian women's championships began Wednesday in Penza.

The competition includes junior and senior team, all-around and individual apparatus finals. Like the men's competition last week, the women will rely on a two-day all-around total to decide all-around awards.

Melnikova, the 2014 Junior European champion, posted a 60.067 to lead Seda Tutkhalyan (Moscow) and Maria Kharenkova (Khimki), who tied with 58.266.

Melnikova's posted the top score of the day on floor exercise, 15.200, where she tumbled a double layout and piked full-in. Tutkhalyan was most impressive on beam, where she nailed her RO, layout full, and added a new RO, piked full-in dismount.

Penza gymnast Natalia Kapitonova, fourth with 57.634, posted the highest score of the day with her 15.567 on uneven bars. Kapitanova presented a similar routine popular with the Russian women (inside Stalder, Komova II to Pak to immediate Stalder; Maloney-half; inside Stalder to Tkatchev; full-twisting double) but shows excellent technique and pirouettes in handstand.

Yevgenia Shelgunova (Alatyr) was in sixth (57.499) ahead of another first-year senior, European Youth Olympic Festival champion Daria Skrypnik of Krasnodar (56.933). Veteran Tatiana Nabiyeva managed seventh place with 14.800 on vault and 14.633 on uneven bars.

World and Olympic champion Aliya Mustafina returned to competition and competed uneven bars (15.333) and balance beam only (14.400). Her coach, Sergei Starkin, said she is struggling with back pain and is still not fully recovered from the knee surgery she underwent last fall for a torn meniscus.

Several of Russia's veterans were less successful. Co-world champion Daria Spiridonova hit her uneven bars routine but fell on the dismount for 13.967. Meanwhile world vault champion Maria Paseka also failed to impress on her best piece, scoring 14.000 only on vault. Ksenia Afanasyeva competed two events only, scoring 14.200 on vault and 13.800 on floor exercise.

Viktoria Komova was absent, resting a sore back. According to the Russian coaches, after receiving treatment, Komova is back at the national training center and preparing for the European championships in Switzerland.

Melnikova led the Central Region to first in the senior team competition over Moscow, 279.765-271.165. Volga was a close third with 270.201.

The junior competition includes Master of Sport and Candidate for Master of Sport divisions. In the Master of Sport category, Anastasia Ilyankova (Leninsk-Kuznetsky) scored 57.867 to qualify first over Khimki's Ulyana Perebinosova and Angelina Simakova of Dzerzhinsk (55.466).

Central 1 also won the junior team competition, topping the Ural District and Moscow.

Competition continues Thursday in Penza with the junior all-around finals, followed by the senior all-around final on Friday. Live webcam will be available on the federation website.

External Link: Russian Gymnastics Federation

2016 Russian Women's National Championships
April 6, Penza

Senior Team VTUBBBFXTotal
1.Central 170.66768.26669.26671.566279.765
Angelina Melnikova14.66715.10015.10015.200
Daria Yelizarova13.46723.00013.20013.233
Kristina Kiselyer13.13310.66711.63313.000
Yevgenia Shelgunova14.33314.53314.20014.433
Ksenia Afanasyeva14.20013.800
Maria Kharenkova14.00014.23315.13314.900
2.Moscow68.29966.93370.36665.567271.165
Aliya Mustafina15.33314.400
Alla Sosnitskaya13.03313.03313.400
Daria Spiridonova13.80013.96714.13312.167
Seda Tutkhalyan14.70013.23315.33315.000
Viktoria Kuzmina12.93311.90013.46711.700
Ksenia Artemova13.03312.50011.83313.300
3.Volga69.29967.00166.36767.534270.201
Polina Fyodorova13.83313.46714.10013.167
Anastasia Dmitriyeva14.23313.10013.56714.333
Natala Kapitonova14.10015.56713.30014.667
Olga Bikmurzina13.40012.96712.86713.267
Ksenia Sabaldash12.70011.30012.53312.100
Daria Lopatina13.73311.90011.80011.500
4.Saint Petersburg66.70065.03364.53465.001261.268
Tatiana Nabiyeva14.80014.63313.26712.967
Lilia Akhaimova13.60012.30013.56713.367
Alexandra Sadkova12.66713.30013.30013.067
Varvara Batalova12.90012.96712.63312.733
Yekaterina Boyeva12.73311.83311.76712.867
Simona Fakhriyeva12.5338.1009.90012.333
5.Southern67.16657.93360.80065.600251.499
Viktoria Bykova13.03311.83311.63313.800
Yekaterina Ischenko12.9679.20010.50012.800
Daria Skrypnik14.03315.20013.30013.867
Alyona Chernova13.43311.46712.66712.933
Yevgenia Menovschikova13.70010.1339.43310.867
Ksenia Dmitriyeva12.7679.30012.16712.200
6.Central 265.06758.76662.59962.599249.031
Valentina Lukovnikova12.8679.53312.63312.233
Alina Bunina12.83312.30011.20011.433
Yekaterina Tyunina12.6339.40013.13312.233
Yulia Sushkova13.30010.56711.53312.433
Yelena Guseva13.20013.43312.13312.633
Margarita Varnakova12.86712.93313.16713.067
7.Urals64.33354.93359.16761.867240.300
Inga Galeyeva13.00012.00012.36711.300
Marina Mukhortova12.40010.93312.23311.867
Yelena Alexenko13.03310.60011.40012.533
Yulia Sedova13.00010.50011.50010.433
Yevgenia Zhukova12.00010.90011.66712.800
Svetlana Prokopyeva12.40010.30011.13311.367
8.Northwestern64.93247.53354.50063.433230.398
Anna Selyakova12.9338.50011.13312.767
Maria Novikova12.6339.5679.13311.600
Anna Vanyushkina8.80011.26712.833
Maria Iontef13.60010.93310.70012.500
Yelizaveta Osina12.9339.73311.96712.933
Ksenia Smolyakova12.8338.5009.43312.400

Senior All-Around, Day 1VTUBBBFXTotal
1.Angelina Melnikova2000Voronezh14.66715.10015.10015.20060.067
2.Seda Tutkhalyan1999Moscow14.70013.23315.33315.00058.266
2.Maria Kharenkova1998Khimki / Rostov-on-Don14.00014.23315.13314.90058.266
4.Natalia Kapitonova2000Penza14.10015.56713.30014.66757.634
5.Yevgenia Shelgunova1997Zvenigorod / Alatyr14.33314.53314.20014.43357.499
6.Daria Skrypnik2000Krasnodar14.03315.20013.83313.86756.933
7.Tatiana Nabiyeva1994Saint Petersburg14.80014.63313.26712.96755.667
8.Anastasia Dmitriyeva1999Tolyatti / Samara14.23313.10013.56714.33355.233
9.Polina Fyodorova1996Cheboksary13.83313.46714.10013.16754.567
10.Daria Spiridonova1998Moscow13.80013.96714.13312.16754.067
11.Daria Yelizarova1991Tula13.46713.73313.20013.23353.633
12.Yulia Biryulya1999Leninsk-Kuznetsky13.86713.93312.30012.93353.033
13.Lilia Akhaimova1997Saint Petersburg13.60012.30013.56713.36752.834
14.Olga Bikmurzina1994Saransk13.40012.96712.86713.26752.501
15.Alexandra Sadkova2000Saint Petersburg12.66713.30013.30013.06752.334
16.Daria Mikhaylova1999Moscow13.40011.90013.13313.73352.166
17.Margarita Varnakova1999 Voronezh12.86712.93313.16713.06752.034
18.Yelena Guseva2000Zvenigorod13.20013.43312.13312.63351.399
19.Varvara Batalova2000Saint Petersburg12.90012.96712.63312.73351.233
20.Inga Galeyeva2000Tyumen13.50012.00012.36713.30051.167
21.Ksenia Artemova1997Moscow13.03312.50011.83313.30050.666
22.Alyona Chernova2000Armavir13.43311.46712.66712.93350.500
23.Viktoria Bykova2000Rostov-on-Don13.03311.83311.63313.80050.299
24.Viktoria Kuzmina1998Moscow12.93311.90013.46711.70050.000
25.Yekaterina Boyeva1999Saint Petersburg12.73311.83311.76712.86749.200
26.Daria Lopatina1999Nizhnekamsk13.73311.90011.80011.50048.933
26.Arina Nedovesova1995Vladivostok12.86712.10011.83312.13348.933
28.Anastasia Kuznetsova2000Moscow12.86712.16711.23312.43348.700
29.Ksenia Sabaldaid2000Saransk12.70011.30012.53312.10048.633
30.Kristina Kisepyer1996Smolensk13.13310.66711.63313.00048.433
31.Yulia Sushkova2000Belgorod13.30010.56711.53312.43347.833
32.Alina Bunina1999Voronezh12.83312.30011.20011.43347.766
33.Maria Iontef1999Veliky Novgorod13.60010.93310.70012.50047.733
34.Yelizaveta Osina2000Veliky Novgorod12.9339.73311.96712.93347.566
34.Yelena Alexenko1999Nizhny Tagil13.03310.60011.40012.53347.566
36.Marina Mukhortova2000Tyumen12.40010.93312.23311.86747.433
37.Yekaterina Tyunina2000Voronezh12.6339.40013.13312.23347.399
38.Yevgenia Zhukova2000Chelyabinsk12.00010.90011.66712.80047.367
39.Valentina Lukovnikova1998Ryazan12.8679.53312.63312.23347.266
40.Ksenia Dmitriyeva1999Volzhsky12.7679.30012.16712.20046.434
41.Yekaterina Ischenko1999Rostov-ka-Don12.9679.20010.50012.80045.467
42.Yulia Sedova1998Nizhny Tagil13.00010.50011.50010.43345.433
43.Anna Selyakova2000Vologda12.9338.50011.13312.76745.333
44.Svetlana Prokopyeva2000Chelyabinsk12.40010.30011.13311.36745.200
45.Yevgenia Menovschikova1999ACAP13.70010.1339.43310.86744.133
46.Anastasia Kutergina1998Belgorod13.1679.2339.60012.00044.000
47.Ksenia Smolyakova2000Gatchina12.8338.5009.43312.40043.166
48.Maria Novikova2000Vologda12.6339.5679.13311.60042.933
49.Simona Fakhriyeva1999Saint Petersburg12.5338.1009.90012.33342.866
50.Liaka Akhmadeyeva1997Chelyabinsk12.7678.4339.33311.73342.266
51.Alla Sosnitskaya1997Moscow13.83313.03313.40040.266
52.Ilsia Aminova2000Nizhnekamsk11.9679.5677.30010.43339.267
53.Yekaterina Tsvetkova1992Kostroma13.20010.13010.86734.200
54.Anna Vanyushkina1997Veliky Novgorod8.80011.26712.83332.900
55.Aliya Mustafina1994Moscow / Penza15.33314.40029.733
56.Maria Paseka1995Moscow14.00014.60028.600
57.Ksenia Afanasyeva1991Khimki / Tula14.20013.80028.000
58.Anastasia Sidorova1996Rostov-on-Don14.26713.56727.834

Junior All-Around, Day 1 (Master of Sport)VTUBBBFXTotal
1.Anastasia Ilyankova2001Leninsk-Kuznetsky14.06715.26714.43314.10057.867
2.Ulyana Perebinosova2001 Khimki14.16714.40014.46714.26757.301
3.Angelina Simakova2002Dzerzhinsk14.00013.13314.10014.23355.466
4.Yelena Yeryomina2001Saint Petersburg13.93313.40014.30013.36755.000
5.Polina Borzykh2001Surgut13.53313.90013.40013.80054.633
6.Ksenia Kamkova2002Yekaterinburg13.63312.93314.03313.76754.366
7.Viktoria Panchuk2002Dzerzhinsk13.23313.36714.10013.60054.300
8.Anastasia Gaynetdinova2002Sterlitamak13.20012.80013.30013.53352.833
9.Viktoria Gazeyeva2001Moscow13.73312.43313.10013.06752.333
10.Yekaterina Polikarpova2001Tula13.56713.00012.50012.90051.967
11.Yelizaveta Kochetkova2001Moscow13.53313.43310.86712.86750.700
12.Alyona Arkusha2001Krasnoyarsk13.56711.46711.20013.53349.767
13.Diana Goloshumova2001Saint Petersburg12.90011.00012.60013.10049.600
14.Viktoria Trykina2001Moscow13.36711.20012.7332.23349.533
15.Anastasia Shinkarenko2002Voronezh12.73310.86712.60013.06749.267
16.Tatiana Krutikova2002Voronezh12.86711.30012.53312.53349.233
17.Alexandra Mayzel2001Kemerovo13.73310.73311.76712.80049.033
18.Khristina Osokina2002Gatchina13.23310.46712.73312.40048.833
19.Tamara Konovalova2002Krasnodar12.20010.66712.13313.46748.467
20.Polina Gubenkova2001 Moscow12.96710.83312.76711.86748.434
21.Yekaterina Levchenko2001 Ufa12.73311.80010.66712.46747.667
22.Anastasia Unzhakova2002Cheboksary11.50011.13312.50012.33347.466
23.Maria Petrova2002Cheboksary12.8009.93312.36712.26747.367
24.Yulia Tatarinova2001 Ivanovo13.46711.53310.40011.93347.333
25.Viktoria Korikova2001Volzhsky11.63310.60012.43312.63347.299
26.Maria Tsaryapkina2001 Saint Petersburg12.53310.73311.56712.30047.133
27.Alsu Berestinova2001Ufa12.60011.36712.13311.00047.100
28.Yekaterina Altukhova2002Voronezh12.7008.53313.13312.63346.999
29.Diana Sigitova2001Sizran13.20010.66711.63310.93346.433
30.Ulyana Borovykh2001Severodvinsk11.9679.40012.03312.80046.200
31.Diana Verevkina2001Volzhsky13.06710.7679.53312.20045.567
32.Yekaterina Mitrofanova2002Veliky Novgorod12.9678.10012.03312.03345.133
33.Anna Bezotosova2001Volgograd11.7679.00010.36712.56743.701
34.Daria Klimenko2002Krasnodar12.4678.2339.30012.83342.833
35.Alisa Spasova2001Tyumen13.1008.8338.83311.73342.499

Junior All-Around, Day 1 (Candidate for Master of Sport)VTUBBBFXTotal
1.Ksenia Klimenko2003Surgut13.63314.10014.30014.20056.233
2.Varvara Zubova2002Moscow13.36713.40015.00014.23356.000
3.Alexandra Schekoldina2002Surgut13.80013.13314.46714.33355.733
4.Viktoria Gorbatova2002Khimki13.83313.50013.83314.10055.266
5.Anastasia Agafonova2003Vladimir / Kovrov13.63313.70012.53313.83353.699
6.Daria Belousova2003Cheboksary13.46712.76713.80013.13353.167
7.Taisia Borozdyko2002Bryansk13.33310.96713.60013.46751.367
8.Alina Stepanova2003Veliky Novgorod13.60011.20012.33313.36750.500
9.Yelizaveta Serova2003Moscow12.30013.03312.33312.56750.233
10.Alyona Belomoyeva2003Saint Petersburg12.86712.13312.13312.80049.933
11.Olga Golub2003Veliky Novgorod13.10010.06713.20013.16749.534
12.Ksenia Pekelman2002Novosibirsk13.40011.63310.83313.50049.366
13.Anastasia Yakovleva2002Cheboksary13.06711.06712.06713.13349.334
14.Alina Afonycheva2003Smolensk12.90011.73311.40012.93348.966
15.Darina Goldinova2002Voronezh12.80011.60011.43312.83348.666
16.Elnara Ablyazova2002Moscow13.0679.63312.96712.96748.634
17.Daria Dychek200ЗSeversk12.93312.03310.96712.60048.533
18.Vlada Kotlyarova2003Voronezh12.66711.56712.30011.96748.501
19.Alexandra Yudina2003Tula13.2339.96712.60012.66748.467
20.Yelizaveta Krysina2003Zelenodolsk13.10010.86711.46712.90048.334
21.Anastasia Budylkina2002Voronezh13.20010.66710.90013.33348.100
22.Yelizaveta Volodina2002Penza12.93310.06712.70012.36748.067
23.Yekaterina Soloviy2002Ufa12.86710.66711.86712.60048.001
24.Polina Novikova2003Zelenodolsk12.96710.50011.33313.03347.833
25.Sofia Yurtaykina2003Rostov-on-Don13.06710.00012.33312.36747.767
26.Anna Skrypka2002Saint Petersburg13.20010.53311.13312.86747.733
27.Anastasia Gluschenko2003Krasnodar13.00010.20011.96711.96747.134
28.Yekaterina Guseva2003Smolensk12.90010.03311.16712.80046.900
29.Darina Korolyova2003Moscow12.56710.20011.60012.26746.634
30.Yelena Litvinchuk2002Obninsk11.93310.70011.60012.40046.633
31.Karina Khasbiyeva2003Ufa12.86710.43311.46711.83346.600
32.Polina Ternisova2003Yekaterinburg12.16710.13311.90012.33346.533
33.Viktoria Ganeyeva2003Ulyanovsk12.70010.13310.66711.73345.233
34.Anastasia Nasritdinova200ЗSterlitamak12.43310.46710.66711.60045.167
35.Anastasia Moiseyeva2003Kemerovo12.63310.40010.40011.50044.933
36.Sofia Shutko2003Moscow12.4339.10011.30011.83344.666
37.Alina Mironova2003Chelyabinsk12.3009.53311.46710.93344.233
38.Viktoria Lepikhina2003Vologda12.66710.2009.63311.53344.033
39.Elvira Bushuyeva2002Blagoveshchensk12.96710.0679.73311.16743.934
40.Alina Zakharchuk2003Slavyansk on Kuban12.5337.46710.63312.60043.233
41.Viktoria Bryazgina2003Saint Petersburg12.5679.2339.86711.23342.900
42.Yekaterina Yelivanova2002Armavir12.8678.86710.33310.56742.634
43.Sofia Babakhova2003Rostov-on-Don12.6338.1339.96711.26742.000

Junior Team VTUBBBFXTotal
1.Central 168.83366.03367.46669.766272.098
Tatiana Krutikova12.86711.30012.53312.533
Anastasia Budikina13.20010.66710.90013.333
Viktoria Gorbatova13.83313.50013.83314.100
Angelina Simakova14.00013.13314.10014.233
Ulya Perebinosova14.16714.40014.46714.267
Anastasia Agafonova13.63313.70012.53313.833
2.Urals67.69964.19968.10068.433268.431
Polina Borzykh13.53313.90013.40013.800
Alexandra Schekoldina13.80013.13314.46714.333
Ksenia Klimenko13.63314.10014.30014.200
Alisa Spasova13.1008.8338.83311.733
Ksenia Kamkova13.63312.93314.03313.767
Polina Ternisova12.16710.13311.90012.633
3.Moscow67.06763.49966.13365.701262.400
Yelizaveta Kochetkova13.53313.43310.86712.867
Viktoria Gazeyeva13.73312.43313.10013.067
Viktoria Trykina13.36711.20012.73312.233
Varvara Zubova13.36713.40015.00014.233
Elnara Ablyazova13.0679.63312.96712.967
Yelizaveta Serova12.30013.03312.33312.567
4.Volga 165.70060.06866.03365.233257.934
Anastasia Gaynetdinova13.20012.80013.30013.533
Alsu Berestinova12.60011.36712.13311.000
Yekaterina Soloviy12.86710.66711.86712.600
Daria Belousova13.46712.76713.80013.133
Viktoria Panchuk13.23313.36714.10013.600
Yelizaveta Volodina12.93310.06712.70012.367
5.Siberia67.70061.13350.20066.533254.566
Ksenia Pekelman13.40011.63310.83313.500
Anastasia Ilyankova14.06715.26714.43314.100
Alexandra Mayzel13.73310.73311.76712.800
Anastasia Moiseyeva12.63310.40010.40011.500
Alyona Arkusha13.56711.46711.20013.533
Daria Dychek12.93312.03310.96712.600
6.Central 266.06758.83361.53365.200251.633
Anastasia Shinkarenko12.73310.86712.60013.067
Darina Goldinova12.80011.60011.43312.833
Taisia Borozdyko13.33310.96713.60013.467
Yulia Tatarinova13.46711.53310.40011.933
Alina Afonycheva12.90011.73311.40032.933
Yekaterina Polikarpova13.56713.00012.50012.900
7.Saint Petersburg65.46757.79961.73364.434249.433
Yelena Yeryomina13.93313.40014.30013.367
Diana Goloshumova12.90011.00012.60013.100
Alyona Belomoyeva12.86712.13312.13312.800
Anna Skrypka13.20010.53311.13312.867
Viktoria Bryazgina12.5679.2339.86711.233
Maria Tsaryapkina12.53310.73311.56712.300
8.Volga 264.66755.36759.73463.866243.634
Yekaterina Levchenko12.73311.80010.66712.467
Maria Petrova12.8009.93312.36712.267
Anastasia Yakovleva16.06711.06712.06713.133
Anastasia Unzhakova11.50011.13312.50012.333
Polina Novikova12.96710.50011.33313.033
Yelizaveta Krysina13.10010.86711.46712.900
9.Northwestern65.56751.33462.33263.767243.000
Ulyana Borovykh11.9679.40012.03312.800
Olga Golub13.10010.06713.20013.167
Alina Stepanova13.60011.20012.33313.367
Yekaterina Mitrofanova12.9678.10012.03312.033
Viktoria Lepikhina12.66710.2009.63311.533
Khristina Osokina13.23310.46712.73312.400
10.Southern62.56750.46759.49963.634236.167
Anna Bezotosova11.7679.00010.36712.567
Tamara Konovalova12.20010.66712.13313.467
Anastasia Gluschenko13.00010.20011.96711.967
Alina Zakharchuk12.5337.46710.63312.600
Sofia Yurtaykina13.06710.00012.33312.367
Viktoria Korikova11.63310.60012.43312.633
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 03 April 2016 15:58    PDF Print
Ablyazin Wins Twice in Russian Finals
(1 vote, average 5.00 out of 5)



Penza's own Denis Ablyazin won rings and vault as the Russian men's championships ended this weekend in Penza. Pictured: Vault champion Ablyazin with silver medalist Nikita Nagornyy and bronze medalist Artur Dalaloyan.

Penza's own Denis Ablyazin won rings and vault as the Russian men's championships ended this weekend in Penza.

All-around silver medalist Nikita Nagornyy (Moscow) edged Ablyazin on floor exercise, keeping the former world champion from a hat trick in finals.

Sergei Yeltsov (Astrakhan) won pommel horse, and tied Ivan Stretovich (Novosibirsk) for the title on high bar. All-around bronze medalist David Belyavsky (Yekaterinburg) won parallel bars.

All-around champion Nikolai Kuksenkov (Vladimir) was withdrawn from the event finals after the the Russian Gymnastics Federation was notified late Friday he had tested positive for the banned substance meldonium on March 15. He has been provisionally suspended from the national team.

This year's national championships also included two levels of junior competition - Master of Sport and Candidate for Master of Sport.

The Russian women's national championships begins Wednesday in Penza.

External Link: Russian Gymnastics Federation

2016 Russian Men's National Championships
April 2-3, Penza

Senior Floor Exercise FinalScore
1.Nikita NagornyyMoscow / Rostov-on-Don15.700
2.Denis AblyazinPenza / Moscow15.433
3.Kirill ProkopyevVladimir / Smolensk15.100
4.David BelyavskyYekaterinburg14.967
5.Dmitry LankinMoscow / Rostov-on-Don14.700
6.Vladislav PolyashovCheboksary14.467
7.Ivan StretovichNovosibirsk / Zvenigorod14.333
8.Artur DalaloyanMoscow13.400

Senior Pommel Horse FinalScore
1.Sergei YeltsovAstrakhan14.467
2.David BelyavskyYekaterinburg14.300
3.Andrei PerevoznikovKorolyov14.067
4.Artur DalaloyanMoscow13.500
5.Alexander SychugovMoscow13.333
6.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk13.133
7.Kirill PotapovTomsk12.433
8.Alexei KanesevPenza11.567

Senior Still Rings FinalScore
1.Denis AblyazinPenza / Moscow15.600
2.Nikita NagornyyMoscow / Rostov-on-Don15.233
3.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk15.033
4.David BelyavskyYekaterinburg14.800
5.Artur DalaloyanMoscow14.467
6.Maxim KhodykinSmolensk / Petrozavodsk14.300
7.Daniil KazachkovNovosibirsk / Penza13.900
8.Pavel PavlovPenza12.800

Senior Vault FinalVault 1Vault 2Average
1.Denis AblyazinPenza / Moscow15.86715.50015.684
2.Nikita NagornyyMoscow / Rostov-on-Don15.43314.80015.117
3.Artur DalaloyanMoscow15.10014.23314.667
4.Vladimir BurlutskyRostov-on-Don14.46714.73314.600
5.Dmitry GovorovYefremov14.46714.06714.267
6.Konstantin KuzovkovKorolyov14.16714.26714.217
7.Artyom PleshkinAstrakhan13.53313.03313.283
8.Ildar YuskayevPenza13.0000.0006.500

Senior Parallel Bars FinalScore
1.David BelyavskyYekaterinburg15.767
2.Vladislav PolyashovCheboksary15.267
2.Nikita NagornyyMoscow / Rostov-on-Don15.267
4.Artur DalaloyanMoscow15.100
5.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk14.933
6.Emin GaribovMoscow14.500
7.Valentin StarikovSyzran13.967
8.Andrei MakolovTolyatti12.833

Senior High Bar FinalScore
1.Sergei YeltsovAstrakhan15.033
1.Ivan StretovichNovosibirsk / Zvenigorod15.033
3.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk14.967
3.Emin GaribovMoscow14.967
5.David BelyavskyYekaterinburg14.767
6.Artyom ArnautPenza14.500
7.Valentin StarikovSyzran13.467
8.Kirill PotapovTomsk13.433

Junior MS Floor Exercise FinalScore
1.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk14.400
2.Marat KhabibullinNizhnekamsk13.733
3.Mikhail YurchenkoObninsk13.500
4.Nikolai KishkilovMoscow13.067
5.Gleb VinkovskyTolyatti12.367
6.Daniil IvanovSaint Petersburg12.233
7.Vadim SmetaninSaint Petersburg11.767
8.Denis YurovBarnaul11.600

Junior MS Pommel Horse FinalScore
1.Alexander ChicherovKazan13.867
2.Denis KulebyakinTolyatti13.667
3.Pavel LukashovPenza13.500
4.Marat KhabibullinNizhnekamsk12.867
5.Vadim SmetaninSaint Petersburg12.767
6.Yuri KhlebnikovObninsk12.733
7.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk12.300
7.Nikolai KishkilovMoscow12.300

Junior MS Still Rings FinalScore
1.Grigory KlimentyevPetrozavodsk14.533
2.Alexander ChicherovKazan14.133
2.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk14.133
4.Nikolai KishkilovMoscow13.767
5.Denis YurovBarnaul / Nizhnekamsk13.400
6.Marat KhabibullinKazan13.333
7.Kirill IvanovSaint Petersburg12.633
8.Roman Lebedev11.033

Junior MS Vault FinalVault 1Vault 2Average
1.Marat KhabibullinNizhnekamsk13.86713.10013.484
2.Maxim RomanovOrel13.03313.20013.117
3.Nikolai KishkilovMoscow13.80012.10012.950
4.Matvei TsygankovMoscow12.93312.76712.850
5.Pavel KislitsynSeversk13.50012.13312.817
6.Mikhail YurchenkoObninsk12.83312.20012.517
6.Kirill IvanovKazan12.80012.23312.517
8.Denis KulebyakinTolyatti12.73311.83312.283

Junior MS Parallel Bars FinalScore
1.Nikolai KishkilovMoscow14.200
2.Alexander ChicherovKazan13.833
3.Denis KulebyakinTolyatti13.267
4.Denis YurovBarnaul12.967
5.Matvei TsygankovMoscow12.933
6.Pavel LukashovPenza12.133
7.Marat KhabibullinNizhnekamsk11.600
8.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk10.500

Junior MS High Bar FinalScore
1.Nikolai KishkilovMoscow13.700
2.Alexander ChicherovKazan13.633
3.Matvei TsygankovMoscow13.367
4.Mikhail YurchenkoObninsk13.100
5.Grigory KlimentyevPetrozavodsk12.733
6.Mikhail YeryominMoscow12.567
7.Roman LebedevSaint Petersburg10.633
8.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk10.467

Junior CMS Floor Exercise FinalScore
1.Sergei NaydinBarnaul14.033
2.Oleg StupkinPenza13.767
3.Mikhail KhudchenkoTolyatti13.600
4.Matvei ShuryginMoscow13.433
5.Alexander KartsevVladimir13.367
6.Radel AkhmeyevKazan13.167
7.Yuri BusseSaint Petersburg12.867
8.Makhammadumar MamadaliyevMoscow11.033

Junior CMS Pommel Horse FinalScore
1.Sergei NaydinBarnaul14.800
2.Mikhail KhudchenkoTolyatti13.167
3.Ivan ShestakovTula12.900
3.Yuri BusseSaint Petersburg12.900
5.Daniil MatveyevSaint Petersburg12.533
6.Sergei SeryakovTolyatti11.467
7.Yegor StarikovVolgograd10.800
8.Alexander GlukhovPenza9.533

Junior CMS Still Rings FinalScore
1.Sergei NaydinBarnaul14.100
2.Yuri BusseSaint Petersburg13.900
3.Mikhail KhudchenkoTolyatti13.533
4.Ivan ShestakovTula13.467
5.Alexander GlukhovPenza13.267
6.Makhammadumar MamadaliyevMoscow13.167
7.Ilyasbek TashkulovKrasnoyarsk12.900
8.Dmitry DubininSaint Petersburg12.200

Junior CMS Vault FinalVault 1Vault 2Average
1.Vladislav MitrofanovYekaterinburg14.13313.00013.567
2.Yuri BusseSaint Petersburg13.93313.16713.550
3.Dmitry DubininSaint Petersburg13.63313.30013.467
4.Sergei NaydinBarnaul13.96712.20013.084
5.Ivan ShestakovTula13.16712.30012.734
6.Oleg StupkinPenza13.16712.10012.634
7.Makhammadumar MamadaliyevMoscow12.93312.00012.467
8.Daniil TimokhinVladimir12.80011.56712.184

Junior CMS Parallel Bars FinalScore
1.Yuri BusseSaint Petersburg14.100
2.Alexander GlukhovPenza13.833
3.Makhammadumar MamadaliyevMoscow13.533
4.Alexander KartsevVladimir13.400
5.Sergei NaydinBarnaul13.133
6.Mikhail KhudchenkoTolyatti12.767
7.Daniil MatveyevSaint Petersburg12.267
8.Ivan ShestakovTula11.400

Junior CMS High Bar FinalScore
1.Yuri BusseSaint Petersburg13.333
2.Matvei ShuryginMoscow13.300
3.Alexander KartsevVladimir12.767
4.Dmitry DubininSaint Petersburg12.500
5.Sergei NaydinBarnaul12.167
6.Alexei RyabovNovosibirsk12.067
7.Mikhail KhudchenkoTolyatti11.400
8.Ilyasbek TashkulovKrasnoyarsk9.733
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 03 April 2016 12:56    PDF Print
Vernyayev Wins Twice in Cottbus
(1 vote, average 5.00 out of 5)



Ukraine's Oleg Vernyayev grabbed two titles as the 40th Tournament of Masters concluded Sunday at the Lausitz Arena in Cottbus, Germany.

Ukraine's Oleg Vernyayev grabbed two titles as the 40th Tournament of Masters concluded Sunday at the Lausitz Arena in Cottbus, Germany.

Vernyayev, the only gymnast to qualify to every final in Cottbus, won vault and high bar to make him the most successful gymnast of the competition. A fall on parallel bars (stutz to one rail) left him in fifth place on his best event. On Saturday, he picked up the bronze on floor exercise and silver on pommel horse.

On vault, Vernyayev was as close to perfect as he could be on his first vault, sticking cold his Dragulescu (15.333). He also stuck his triple-twisting Tsukahara, albeit with some arm waves and loose knee form (15.133).

China's Qu Ruiyang took second on vault with a triple-twisting Tsukahara (low landing, 14.733) and layout Randi (15.066). Swiss gymnast Benjamin Gischard won the bronze, just .066 behind Qu, with a layout Randi and Tsukahara 2 1/2.

Marcel Nguyen won parallel bars with an aggressive routine, which included a double back between the bars and his trademark full-twisting double back dismount, nearly stuck. His gold was the second for the Germans after Sophie Scheder's gold on uneven bars on Saturday.

Switzerland's Christian Baumann took second with a very clean routine with a diverse set of skills, ending with a double pike with one step. Germany's Luke Dauser, second to Nguyen in qualifications, finished third.

On high bar, Vernyayev cooly hit his set for the title (Yamawaki-half; layout Tkatchev-half, Tak-half to Tkatchev-half, Tak-full to Yamawaki; layout double-double with a step). Baumann tied Switzerland's Pablo Brägger, the top qualifier, for the silver.

In the women's competition, Poland's Katarzyna Jurkowska-Kowalska won balance beam. Wearing a gorgeous red and white leotard, Jurkowska-Kowalska performed a rather disjointed routine (kickover, ff; side aerial; switch ring; front aerial, sheep jump, side somi; full turn with leg horizontal to full turn; illusion; full-twisting layout gainer dismount) that had hints of wonderful artistry.

Scheder won the silver medal over top qualifier Sanne Wevers (Netherlands). Wevers, the silver medalist at last fall's world championships, was fully in command of her routine, hitting her Luconi mount (RO, full-twisting back handspring on), namesake turn (double turn with leg held horizontal), front aerial, wolf jump; but then dropped off on her triple turn. She had the audience behind her, applauding in unison as she got back up to finish (full turn with leg held to full turn; double turn to leap; split leap to Kochetkova; layout gainer dismount). She had boisterous applause from the audience on each skill, who appreciated the difficulty and artistry of her set.

Her teammate Lisa Top was on top on floor exercise, despite stepping out of bounds on three of her four passes (piked Arabian double front, double front, double tuck). Jurkowska-Kowalska (second) and Scheder (third) each picked up another medal.

The FIG World Challenge Cup series continues next weekend in Ljubljana.

External Link: Official Website

40th Tournament of Masters/FIG World Challenge Cup
April 3, 2016, Cottbus, Germany

Balance Beam FinalDENDScore
1.Katarzyna Jurkowska-Kowalska5.98.13314.033
2.Sophie Scheder5.58.40013.900
3.Sanne Wevers6.37.36613.666
4.Oksana Chusovitina5.28.16613.366
5.Ioanna Xoulogi5.47.46612.866
6.Nora Fernández5.37.53312.833
7.Dilnoza Abdusalimova5.37.1660.112.366
8.Teja Belak5.06.63311.633

Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Lisa Top5.88.1000.313.600
2.Katarzyna Jurkowska-Kowalska5.58.03313.533
3.Sophie Scheder5.08.33313.333
4.Angelina Kysla5.57.8330.113.233
4.Marta Pihan-Kulesza5.47.83313.233
4.Simona Castro5.47.83313.233
7.Antonia Alicke5.27.16612.366
8.Veronika Cenková5.17.10012.200

Men's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Oleg Vernyayev6.09.33315.33315.233
6.09.13315.133
2.Qu Ruiyang6.08.73314.73314.899
6.09.06615.066
3.Benjamin Gischard6.08.96614.96614.833
5.69.10014.700
4.Christopher Remkes6.08.86614.86614.766
5.69.06614.666
5.Diego Hypólito5.68.93314.53314.583
5.88.83314.633
6.Igor Radivilov6.07.9660.313.66614.283
6.08.90014.900
7.Dominick Cunningham6.08.90014.90014.050
5.67.9000.313.200
8.Angelo Assumpção0.00.0000.0006.950
5.28.70013.900

Parallel Bars FinalDENDScore
1.Marcel Nguyen6.69.06615.666
2.Christian Baumann6.68.90015.500
3.Lukas Dauser6.78.66615.366
4.Zhu Xiaodong7.08.23315.233
5.Oleg Vernyayev7.17.83314.933
6.Ashley Watson6.87.80014.600
7.Ádám Babos5.48.80014.200
8.Angelo Assumpção5.86.83312.633

High Bar FinalDENDScore
1.Oleg Vernyayev6.88.16614.966
2.Christian Baumann6.58.26614.766
2.Pablo Brägger7.27.56614.766
4.Robert Tvorogal6.08.26614.266
5.Adria Vera6.07.53313.533
6.Andreas Toba6.47.00013.400
7.Kevin Cerda6.16.80012.900
8.Nicolas Cordoba5.56.70012.200
 
Written by Amanda Turner    Friday, 01 April 2016 22:22    PDF Print
Kuksenkov Wins First Russian All-Around Title
(2 votes, average 5.00 out of 5)



Nikolai Kuksenkov (Vladimir) won the all-around title Friday as the 2016 Russian Championships for men continued in Penza. Pictured: Kuksenkov with silver medalist Nikita Nagornyy, and bronze medalist David Belyavsky

Nikolai Kuksenkov (Vladimir) won the all-around title Friday as the 2016 Russian Championships for men continued in Penza.

The two-day contest saw the former Ukrainian Olympian win his first Russian all-around title with a nearly identical effort, scoring 89.799 on Thursday and 89.733 on Friday. Kuksenkov, who moved to Russia after the 2012 Olympic Games and got citizenships in 2013, earned his top scores on pommel horse with 15.433 on day one and 15.467 on day two. He also got 15.033 on parallel bars on both days.

Rising talent Nikita Nagornyy (Rostov-on-Don) finished second, with one missed routine on each day.

Three-time defending champion David Belyavsky (Yekaterinburg), the top qualifier from Wednesday's team competition, fell on vault and parallel bars on Friday to place third.

2012 national champion Nikita Ignatyev (Leninsk-Kuznetsky) placed fourth all-around.

In the junior competition, top qualifiers Alexander Chicherov (Kazan) and Sergei Naydin of (Barnaul) won the master of sport and candidate for master of sport divisions, respectively.

The competition this week is for men only. The Russian championships for women takes place April 6-10 in Penza, and will also include juniors.

Competition continues Saturday at Burtasy Palace with the first day of apparatus finals.

External Link: Russian Gymnastics Federation

2016 Russian National Championships
March 31-April 1, Penza, Russia

Senior Men's All-AroundFXPHSRVTPBHBTotalCombined
1.Nikolai KuksenkovVladimir14.66715.43314.83314.60015.03315.23389.799179.532
14.83315.46714.56714.83315.03315.00089.733
2.Nikita NagornyyMoscow / Rostov-on-Don15.53313.30015.00015.30015.63314.26789.033178.199
15.20014.36714.90015.43315.63313.63389.166
3.David BelyavskyYekaterinburg15.13315.06714.76714.53315.86715.00090.367176.633
14.80015.00014.53313.33313.76714.83386.266
4.Nikita IgnatyevLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk14.10014.43314.96714.36715.63314.96788.467175.500
14.83314.46714.90013.33314.96714.53387.033
5.Artur DalaloyanMoscow15.26714.70014.56714.20015.36713.40087.501173.068
14.90011.63314.40014.46715.16715.00085.567
6.Valentin StarikovSyzran14.46713.66714.30014.80015.10014.36786.701171.101
14.73313.83313.36713.66714.63314.16784.400
7.Kirill PotapovTomsk14.20014.00014.16714.53313.73314.53385.166169.665
14.73314.13314.00012.60014.43314.60084.499
8.Kirill ProkopyevVladimir / Smolensk15.30013.66713.93313.26713.76713.63383.567168.601
15.36713.96713.93314.30013.60013.86785.034
9.Daniil KazachkovNovosibirsk / Penza14.63313.53314.66714.26714.13311.73382.966165.800
12.03313.36714.90014.76713.90013.86782.834
10.Alexei RostovVladimir11.80013.43314.10014.60013.46714.23381.633165.733
14.36713.90013.80013.00014.50014.53384.100
11.Dmitry LankinMoscow / Rostov-on-Don14.96711.36712.63314.46714.06712.70080.201165.567
14.83312.90014.16714.63315.13313.70085.366
12.Andrei MakolovTolyatti13.73313.33313.70014.63314.63312.96782.999165.466
14.30012.56713.80014.60014.43312.76782.467
13.Maxim SinichkinKazan13.83313.20013.86714.20014.36713.76783.234164.867
12.86713.40013.73313.30014.43313.90081.633
14.Sergei DanilenkoChelyabinsk14.16713.06712.83313.66714.30013.36781.401163.335
14.16714.00013.16713.66713.80013.13381.934
15.Grigory ZyryanovLeninsk-Kuznetsky / Novosibirsk13.53313.00013.50013.46714.00012.83380.333162.899
13.93313.66713.63313.90014.03313.40082.566
16.Alexei KosyanovMoscow13.86713.60013.63313.63313.40012.90081.033162.666
14.23313.76713.50013.76713.43312.93381.633
17.Ivan TikhonovSyzran / Penza13.80013.46713.23314.23312.73312.20079.666160.665
13.30013.40013.93313.13313.63313.60080.999
18.Artyom PleshkinSaransk13.46712.40012.86714.70013.76712.83380.034160.434
13.80012.53312.90014.70013.66712.80080.400
19.Andrei LagutovLeninsk-Kuznetsky14.16712.56712.86713.80012.80013.53379.734159.801
14.00013.03313.16712.56713.86713.43380.067
20.Alexei BykovRostov-on-Don14.10012.73313.86713.90013.66711.83380.100159.133
13.93312.30013.50013.90013.20012.20079.033
21.Alexander SychugovMoscow13.10014.43311.46713.83312.46713.13378.433158.465
13.93314.33311.73313.53313.33313.16780.032
22.Yevgeny VasilyevVladimir14.03313.13312.66713.93313.36713.20080.333157.233
13.73311.06712.76713.60012.73313.00076.900
23.Ilya KibartasVladimir13.90013.20013.46713.86712.83313.00080.267156.667
12.90011.76713.23312.76712.80012.93376.400
24.Viktor BritanChelyabinsk14.06713.23313.10013.06712.63312.60078.700156.634
13.26712.76712.90013.96713.63311.40077.934
25.Kirill KozinTomsk14.16712.50012.76713.76712.50013.30079.001156.401
13.23311.50012.83314.16713.40012.26777.400
26.Sargis ArakelyanSaint Petersburg13.10012.90013.43313.93313.20012.96779.533155.200
11.96712.66713.40013.53312.53311.56775.667
27.Maxim KhodykinSmolensk / Petrozavodsk12.50012.13314.36713.00013.80012.53378.333154.832
12.73311.36714.13312.63313.20012.43376.499
28.Artyom ArnautPenza12.33312.00011.60013.73313.63314.50077.799154.399
13.53310.96712.20013.53312.30014.06776.600
29.Ivan CherkashevChelyabinsk12.73313.80013.10012.96712.10012.20076.900154.166
12.50013.70013.23313.13312.13312.56777.266
30.Pavel BalandinTolyatti12.73313.03313.13313.10012.73312.73377.465153.964
12.73311.36714.13312.63313.20012.43376.499
31.Boris LozhkinRostov-on-Don12.00013.80013.30013.00013.43311.43376.966152.666
13.66711.53312.90013.40010.66713.53375.700
32.Daniil MonakhovSaint Petersburg11.96713.73312.46713.60012.66712.26776.701152.401
13.06712.10013.13312.60012.26712.53375.700
33.Dmitry GovorovYefremov12.90011.63313.26714.26712.80012.00076.867152.167
14.33312.13312.16712.93313.06710.66775.300
34.Sergei KrivunetsVladimir / Volgograd13.26711.73312.56713.46713.76713.03377.834151.300
11.23311.86711.73312.96712.93312.73373.466
35.Andrei PerevoznikovKorolyov12.46714.73312.40012.00013.53311.33376.46691.266
14.80014.800
36.Ivan StretovichNovosibirsk / Zvenigorod15.16713.23314.20014.33314.86771.80086.133
14.33314.333

Junior Men's Qualification - Master of SportFXPHSRVTPBHBTotalCombined
1.Alexander ChicherovKazan13.43314.06713.83313.26713.80013.96782.367165.933
13.96714.20013.83313.20014.23314.13383.566
2.Nikolai KishkilovMoscow14.70013.56713.60013.23313.66713.53382.300163.334
14.40011.70013.56713.90013.90013.56781.034
3.Marat KhabibullinNizhnekamsk13.56713.33313.36714.13313.43311.86779.700158.734
13.93313.36713.26713.96713.16711.33379.034
4.Insaf IdiyatullinNizhnekamsk14.06713.63313.86713.30013.86713.30082.034158.400
14.26713.50013.70013.23311.43310.23376.366
5.Denis YurovBarnaul13.53313.23313.43312.56714.20012.46779.433158.201
13.00014.16713.26713.86712.76711.70078.768
6.Matvei TsygankovMoscow12.93312.56713.13312.96713.40013.26778.267157.633
13.80012.93313.20013.03313.00013.40079.366
7.Denis KulebyakinTolyatti12.83313.76712.36713.06713.63311.66777.334156.634
12.93313.70013.56713.13313.60012.36779.300
8.Vadim SmetaninSaint Petersburg13.46713.46712.23313.13312.36711.66776.334155.500
13.90012.03313.13313.36713.50013.23379.166
9.Mikhail YurchenkoObninsk13.50012.23312.96712.96713.03312.96777.667154.667
13.06713.23313.10013.06711.93312.60077.000
10.Kirill IvanovKazan12.96713.26713.30013.03313.16712.16777.901153.601
13.00012.20013.16713.00013.13311.20075.700
11.Yuri KhlebnikovObninsk12.86713.76712.43312.90012.96711.76776.701153.467
13.30013.70012.33312.93313.13311.36776.766
12.Daniil IvanovSaint Petersburg13.56712.93312.80012.13313.23311.33375.999152.100
13.06712.83312.46712.06712.96712.70076.101
13.Anton MorozovCheboksary13.36713.0009.63311.80013.00012.16772.967151.233
13.50012.83313.23312.93312.90012.86778.266
14.Maxim NikonorovCheboksary12.93310.53312.33312.20013.10012.46773.566150.266
13.20012.53312.36712.26713.03313.30076.700
15.Roman LebedevSaint Petersburg12.73310.46713.23312.56712.50012.90074.400148.600
13.10011.90011.36712.43312.16713.23374.200
16.David ArzumanyanNovosibirsk12.73312.03312.13312.80012.03312.30074.032147.032
12.30011.00011.86712.93312.40012.50073.000
17.Pavel KislitsynSeversk11.90012.83311.66713.26712.23312.00073.900146.333
11.76712.33312.06713.70010.93311.63372.433
18.Roman MilokumovObninsk12.70011.60011.50012.20010.66711.10069.767145.301
13.40012.53312.46711.80012.76712.56775.534
19.Artyom YusubovVladimir13.0009.83311.43312.96711.03312.73370.999143.566
13.96710.20011.50013.03311.16712.70072.567
20.Denis UskovBerezniki11.80011.10012.60012.7009.60011.56769.367142.434
12.66710.73312.83313.06712.30011.46773.067
21.Anton KaverinYefremov11.30012.43311.56711.60012.13312.13371.166141.765
12.43311.53311.60011.63312.53310.86770.599
22.Yegor PogudinZvenigorod12.00010.3339.50013.06712.43311.76769.100140.733
13.00012.26710.20011.73312.63311.80071.633
23.Mikhail YeryominMoscow11.5008.80012.23312.60011.63313.03369.799139.000
13.2338.26711.66712.10011.96711.96769.201
24.Vadim KhablovPenza12.1336.90011.80011.70012.96711.96767.467138.701
12.16710.86711.73311.40012.60012.46771.234
25.Mark BondarchukChelyabinsk13.10010.96711.33312.73312.7339.66770.533138.399
13.3009.5009.20012.93311.80011.13367.866
26.Yuri KraynovKorolyov10.96711.86710.06712.53310.30011.73367.467137.701
12.56712.20010.46712.40010.93311.66770.234
27.Oleg IvanovChelyabinsk12.6678.10011.50012.53312.26710.36767.434137.499
12.53310.50011.23312.73311.93311.13370.065
28.Maxim RomanovKorolyov10.83310.20011.36713.16711.73311.80069.100136.733
11.7008.70012.00013.20010.03312.00067.633
29.Sergei MelkovVologda11.5009.80011.90010.33312.23310.70066.466136.199
12.83310.76711.43312.50011.30010.90069.733
30.Garri GasparyanAstrakhan12.4009.03312.93312.53311.50010.73369.132135.133
12.1008.00011.76713.2009.76711.16766.001
31.Dmitry ShakleinChelyabinsk12.73311.6674.70012.26711.93310.76764.067134.000
13.13311.33310.70012.26711.90010.60069.933
32.Vitaly VolinVologda11.66711.1007.56712.23312.56710.66765.801133.868
11.83311.56711.23312.26711.4009.76768.067
33.Semyon SaychukTomsk12.10010.8005.33311.36712.30010.90062.800130.968
12.66711.8009.56712.40010.86710.86768.168
34.Sergei DenisovRostov-on-Don12.4009.66711.16710.1679.8009.93363.134128.101
12.6338.70010.60011.16710.80011.06764.967
35.Vladislav KaterinichKrasnoyarsk11.86710.7006.20012.00011.06711.63363.467128.100
11.00010.43310.76711.03310.73310.66764.633
36.Yevgeny MartynovVladimir12.7335.50010.76710.76712.10010.50062.367124.835
12.9679.1675.96712.66710.56711.13362.468

Junior Men's Qualification - Candidate for Master of SportFXPHSRVTPBHBTotalCombined
1.Sergei NaydinBarnaul13.63314.26713.63314.10014.23313.13382.999164.665
13.93313.06713.20013.93313.80013.73381.666
2.Yuri BusseSaint Petersburg13.40012.90013.73313.93313.13313.73380.832161.765
13.86711.93313.63314.03314.06713.40080.933
3.Mikhail KhudchenkoTolyatti13.60012.83314.00013.43313.23312.66779.766159.298
14.13312.93313.83312.93313.20012.50079.532
4.Alexander KartsevVladimir13.80011.70012.93313.20013.30013.30078.233156.400
13.83311.83312.60012.96713.36713.56778.167
5.Ivan ShestakovTula13.00013.36713.70012.76711.56712.63377.034154.001
11.83313.40013.56713.20013.20011.76776.967
6.Radel AkhmeyevKazan13.40012.66712.60012.96711.96712.20075.801153.200
13.66713.23312.50012.73312.83312.43377.399
7.Makhammadumar MamadaliyevMoscow13.66711.83312.93311.80013.00012.63375.866152.465
13.43311.20013.00013.20013.33312.43376.599
8.Alexander GlukhovPenza12.70012.50011.16712.03313.56711.33373.300150.567
13.26713.00013.43312.43313.36711.76777.267
9.Ilyasbek TashkulovKrasnoyarsk12.90012.93312.13313.03312.23311.20074.432149.965
12.86711.23312.73312.93312.66713.10075.533
10.Alexei RyabovNovosibirsk13.33312.30011.83313.00012.90011.23374.599149.432
12.90012.20011.00013.00013.03312.70074.833
11.Sergei SeryakovTolyatti13.26712.80011.96711.80012.73311.60074.167149.200
12.80013.10012.00012.46713.03311.63375.033
12.Dmitry DubininSaint Petersburg12.33311.06713.06713.80012.93312.46775.667148.200
14.03311.16712.10014.10010.33310.80072.533
13.Stanislav IsayevNizhnekamsk12.50012.63311.73312.80012.60012.40074.666148.000
12.50011.40012.60012.96712.30011.56773.334
14.Matvey ShuryginMoscow13.56711.76710.23312.43313.03313.23374.266147.200
13.66710.96710.30012.13312.76713.10072.934
15.Daniil MatveyevSaint Petersburg10.73313.23311.56713.06713.33310.80072.733147.167
12.36713.23311.86713.26712.06711.63374.434
16.Daniil TimokhinVladimir12.93311.86712.66712.96712.66712.03375.134146.068
12.26710.16712.63312.50011.70011.66770.934
17.Yegor StarikovVolgograd12.66713.93313.06712.16710.30010.90073.034145.833
12.53313.16712.53312.03312.9009.63372.799
18.Semyon SchegolkovSchelkovo12.66712.53312.10011.06712.53311.56772.467144.967
12.60012.73311.80011.66712.16711.53372.500
19.Alexei ChernyshevTolyatti12.86711.10013.10012.33310.80012.23372.433144.566
12.53311.83312.46712.16710.90012.23372.133
20.Bogdan NemchenkoTolyatti11.53311.20011.70012.10012.43311.90070.866142.433
10.96711.93311.86712.30012.46712.03371.567
21.Alexander KoltochikhinNovosibirsk12.76710.80011.46711.80012.46712.10071.401141.834
12.03310.66712.60011.86711.33311.93370.433
22.Vladislav MitrofanovYekaterinburg11.53310.73311.46713.06712.40011.23370.433140.501
11.60010.86711.46712.80012.26711.06770.068
23.Vadim SolovyovObninsk13.06710.53311.26712.96711.73310.23369.800138.800
12.0009.66711.23312.76711.90011.43369.000
24.Yevgeny KuznetsovObninsk12.50012.10011.36711.36712.23311.46771.034138.134
11.43311.5339.40011.56711.70011.46767.100
25.Daniil MiskovKursk12.56710.66712.26712.70010.66711.20070.068137.868
13.0679.96711.33312.2339.56711.63367.800
26.Ilya LobanovMoscow12.13310.00010.63312.43311.50011.93368.632137.331
11.96712.43310.33312.50011.9339.53368.699
27.Ilya KorkachObninsk12.83311.83311.30012.16711.96711.60071.700137.265
12.7339.20010.13311.03312.03310.43365.565
28.Daniil MiskovKursk13.0339.40012.13311.86712.23312.56771.233136.567
11.36710.3009.60012.3009.40012.36765.334
29.Nikita GuzhankovChelyabinsk10.16711.80012.33311.16711.80010.83368.100135.667
11.26711.33310.83311.16711.66711.30067.567
30.Viktor TkachyovRostov-on-Don12.40011.03311.53311.5339.83311.50067.832135.099
12.60010.96710.86711.5009.73311.60067.267
31.Rinat GafurovSyzran12.96711.30010.83312.23310.43311.43369.199133.400
7.86711.16710.46712.13311.10011.46764.201
32.Ilnar FatkulovUlyanovsk12.3339.73311.60011.80010.56711.20067.233132.901
12.3678.86710.56711.66712.10010.10065.668
33.Nikolai ParaninZelenodolsk12.93310.2679.93312.3679.66710.60065.767132.366
11.86710.53310.43311.93311.70010.13366.599
34.Andrei SedykhChelyabinsk12.66712.30010.96712.36712.2339.63370.167131.501
11.0678.5009.70011.50010.06710.50061.334
35.Armen VartanyanRostov-on-Don11.7679.30011.50012.53311.20011.40067.700117.633
11.4334.50010.20012.86710.93349.933
 
Written by Amanda Turner    Friday, 01 April 2016 12:59    PDF Print
Cottbus' Tournament of Masters Turns 40
(4 votes, average 3.00 out of 5)



The annual Tournament of Masters marked its 40th edition as it opened on Thursday at the Lausitz Arena in Cottbus, Germany. Pictured: Uzbekistan's Oksana Chusovitina, coached in Cottbus by friend and former teammate Svetlana Boginskaya, qualified first on vault, sixth on bars and fourth on beam.

The annual Tournament of Masters marked its 40th edition as it opened on Thursday at the Lausitz Arena in Cottbus, Germany.

Gymnasts from 34 nations were in attendance, most of whom were eager to get some last minute experience before the upcoming Olympic qualification event in Rio de Janeiro.

Fittingly for its 40th anniversary, the 40-year-old legend Oksana Chusovitina (Uzbekistan) was on hand in Cottbus, qualifying first on vault and sixth on uneven bars on Thursday, and fourth on balance beam Friday. Chusovitina, coached in Cottbus by friend and former teammate Svetlana Boginskaya, is the event's most decorated athlete in its history — the master of all masters.

Chusovitina first competed at the competition for the Soviet Union in 1989, when it was an all-around event. Like Chusovitina, who has competed for the Soviet Union, the United team, Uzbekistan, Germany, and back to Uzbekistan, the Tournament of Masters has gone through several stages in its 40 years. No longer an all-around competition, it experimented with the now extinct "winner's final" format before settling into the FIG World Cup schedule for apparatus.

China's Wu Jing attempted a double-twisting Tsukahara (6.0 Difficulty) and layout Rudi (6.2 D) but fell on her first vault to finish second ahead of Slovenia's Teja Belak.

Fresh off her all-around win at the Stuttgart World Cup, Germany's Sophie Scheder qualified first on uneven bars (14.850/6.4) over China's Zhu Xiaofang (14.800/6.2) and Dutch gymnast Sanne Wevers (14.050/5.6).

Wevers, the silver medalist on beam at last year's world championships in Glasgow, qualified first on beam with (14.750/6.0) over Scheder (14.150/5.5) and Poland's Katarzyna Jurkowska-Kowalska (14.000/5.8)/

Germany's Pauline Schäfer, the bronze medalist behind Wevers in Glasgow, was forced to scratch the competition with a sprained shoulder.

Dutch gymnast Lisa Top qualified first on floor exercise (13.850/5.6) over Jurkowska-Kowalska (13.650/5.4) and Germany's Antonia Alicke (13.450/5.4).

In the men's competition, Ukrainian star Oleg Vernyayev lived up to his hype, competing all six events and qualified to every final. The 22 year old from Donetsk topped the leaderboard on still rings and vault, qualified second on pommel horse and, third on floor exercise, and parallel bars, and sixth on high bar.

Diego Hypólito, who won the floor exercise title last weekend at the World Cup Challenge in Doha, qualified first on floor and fifth on vault.

China's Weng Hao, 18, brought the highest individual score with his 16.000 on pommel horse (7.1 D). Mexican world medalist Daniel Corral qualified third in a top-notch final that also includes world and Olympic medalist Louis Smith of Great Britain, who qualified sixth (14.350/6.9).

Vernyayev's 15.350 could manage only third on parallel bars behind Germans Marcel Nguyen (15.550/6.6) and Lukas Dauser (15.550/6.7).

The Swiss qualified 1-2 on high bar, with Pablo Brägger topping qualification (15.150/7.0) over compatriot Christian Baumann (14.850/6.4) and Germany's Andreas Toba(14.800/6.8).

Three-time Germany Olympian Fabian Hambüchen was absent with a shoulder injury that will force him out of the upcoming Olympic qualification event, the German Gymnastics Federation announced.

Competition continues Saturday with the first day of finals.

External Link: Official Website

40th Tournament of Masters/FIG World Challenge Cup
March 31-April 1, 2016, Cottbus, Germany

Women's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Oksana Chusovitina6.28.65014.85014.650
5.58.95014.450
2.Wu Jing6.07.95013.95014.300
6.28.45014.650
3.Teja Belak5.38.95014.25014.150
5.38.75014.050
4.Lisa Top5.38.85014.15014.075
5.09.00014.000
5.Tjaša Kysselef5.38.70014.00013.950
5.08.90013.900
6.Gabriela Janik5.38.95014.25013.900
4.68.95013.550
7.Liu Jinru6.27.25013.45013.775
6.08.10014.100
8.Antonia Alicke5.28.75013.95013.750
4.88.75013.550
9.Jasmin Mader5.08.65013.65013.525
4.68.80013.400
10.Valērija Grišāne5.28.5000.313.40013.500
4.69.00013.600
11.Dilnoza Abdusalimova4.68.75013.35013.275
4.88.40013.200
12.Maria Simou5.08.50013.50013.175
4.48.45012.850
13.Angela Maguire5.08.65013.65013.150
4.68.05012.650
14.Martine Magnussen4.48.70013.10012.925
4.28.55012.750
15.Linnea Wang5.07.7501.111.65012.325
4.48.60013.000
16.Simona Castro5.08.75013.7506.875
0.00.0000.000

Uneven Bars QualificationDENDScore
1.Sophie Scheder6.48.45014.850
2.Zhu Xiaofang6.28.60014.800
3.Sanne Wevers5.68.45014.050
4.Gabriela Janik5.77.90013.600
5.Simona Castro5.08.20013.200
6.Oksana Chusovitina5.27.95013.150
7.Lisa Top5.18.00013.100
8.Nora Fernández5.37.80013.100
9.Ivana Kamnikar4.98.05012.950
10.Maria Stoffel5.07.95012.950
11.Jasmin Mader5.07.85012.850
12.Ailen Valente5.47.45012.850
13.Angelina Kysla5.47.35012.750
14.Isabella Amado4.77.90012.600
15.Marta Pihan-Kulesza5.67.00012.600
16.Veronika Cenková4.87.65012.450
17.Evangelia Plyta5.96.55012.450
18.Teja Belak5.07.35012.350
19.Ariana Orrego5.46.60012.000
20.Mina Vartholomaiou4.97.00011.900
21.Laura Bechdeju4.76.70011.400
22.Angela Maguire5.26.15011.350
22.Alisa Zadvorna5.26.15011.350
24.Eva Micková4.07.05011.050
25.Linn Finstad3.17.40010.500
26.Martine Magnussen4.15.95010.050
27.Linnea Wang2.86.4009.200

Balance Beam QualificationDENDScore
1.Sanne Wevers6.08.75014.750
2.Sophie Scheder5.58.65014.150
3.Katarzyna Jurkowska-Kowalska5.88.20014.000
4.Oksana Chusovitina5.28.50013.700
5.Teja Belak5.38.30013.600
6.Dilnoza Abdusalimova5.38.25013.550
6.Nora Fernández5.38.25013.550
8.Ioanna Xoulogi5.67.85013.450
9.Isabella Amado5.57.85013.350
10.Ailen Valente4.98.15013.050
11.Marta Pihan-Kulesza5.77.25012.950
12.Zhu Xiaofang5.77.15012.850
13.Alisa Zadvorna5.07.75012.750
14.Linn Finstad5.07.65012.650
15.Lisa Top5.27.45012.650
16.Veronika Cenková5.17.50012.600
17.Jasmin Mader5.17.40012.500
18.Adela Šajn5.27.30012.500
19.Simona Castro5.17.25012.350
20.Eva Micková4.37.90012.200
21.Antonia Alicke5.17.10012.200
22.Angelina Kysla5.16.95012.050
23.Linnea Wang4.47.60012.000
24.Evangelia Plyta5.26.9000.112.000
25.Victoria Gilberg4.86.90011.700
26.Ariana Orrego4.86.85011.650
27.Martine Magnussen4.66.65011.250
28.Laura Bechdeju5.26.00011.200
29.Maria Stoffel5.05.70010.700
30.Angela Maguire4.75.65010.350

Women's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Lisa Top5.68.25013.850
2.Katarzyna Jurkowska-Kowalska5.48.25013.650
3.Antonia Alicke5.48.05013.450
4.Angelina Kysla5.48.00013.400
5.Sophie Scheder4.88.50013.300
6.Marta Pihan-Kulesza5.47.75013.150
7.Simona Castro5.17.95013.050
8.Veronika Cenková5.17.85012.950
9.Isabella Amado5.27.70012.900
10.Dilnoza Abdusalimova5.17.75012.850
11.Tjaša Kysselef4.78.00012.700
12.Laura Bechdeju5.17.60012.700
13.Nora Fernández5.27.45012.650
14.Ailen Valente4.77.80012.500
15.Jasmin Mader4.87.70012.500
16.Angela Maguire4.77.45012.150
17.Ariana Orrego5.07.15012.150
18.Eva Micková4.37.80012.100
19.Martine Magnussen4.57.60012.100
20.Wu Jing5.26.90012.100
21.Liu Jinru5.16.90012.000
22.Maria Stoffel5.26.8500.111.950
23.Valērija Grišāne5.16.8000.111.800
24.Linnea Wang4.97.1000.311.700
25.Victoria Gilberg4.87.2000.411.600
26.Alisa Zadvorna4.86.50011.300
27.Maria Simou4.76.40011.100
28.Mina Vartholomaiou5.05.4000.310.100

Men's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Diego Hypólito6.88.45015.250
2.Rok Klavora6.28.80015.000
3.Oleg Vernyayev6.87.95014.750
4.Angelo Assumpção6.78.00014.700
5.Pablo Brägger6.58.4500.314.650
6.Dominick Cunningham6.68.05014.650
7.Tomas Kuzmickas6.58.2000.114.600
8.Marcel Nguyen6.08.55014.550
9.Wang Haoran6.77.80014.500
10.Dimitrios Markousis6.67.85014.450
11.Kevin Cerda6.18.25014.350
12.Žiga Šilc6.08.25014.250
13.Adam Babos5.88.40014.200
14.Joel Plata6.28.00014.200
15.Levente Vagner5.98.25014.150
16.Siemon Volkaert6.47.9500.413.950
*Ivan Rittschik5.78.25013.950
17.Helge Liebrich6.07.9500.113.850
18.Wu Di6.37.8000.413.700
19.Eduard Shaulov6.07.60013.600
20.Igor Radivilov6.07.8000.413.400
21.Cameron Mackenzie5.77.8000.113.400
22.Marcus Conradi5.87.60013.400
23.Adria Vera Mora6.37.5000.413.400
24.Odin Kalvo5.97.7500.413.250
25.Benjamin Gischard6.67.1500.513.250
26.Daniel Kopeinik5.67.45013.050
27.Robert Tvorogal5.47.55012.950
28.Heikki Saarenketo6.06.95012.950
29.Christopher Remkes6.66.6000.312.900
30.Aleksejs Pajada5.07.8500.112.750
31.Slavomir Michnak5.27.6500.112.750
32.Fabian Leimlehner5.17.15012.250
33.Vitālijs Kardašovs5.76.3000.111.900
34.Lukasz Borkowski5.07.3500.611.750
35.Kresimir Majdandzic5.86.2000.611.400
36.Antonios Tantalidis6.25.15011.350
37.Tiaan Grobler5.16.15011.250
38.Filip Sasnal5.73.8500.68.950

Pommel Horse QualificationDENDScore
1.Weng Hao7.18.90016.000
2.Oleg Vernyayev7.08.40015.400
3.Daniel Corral6.38.90015.200
4.Sašo Bertoncelj6.28.35014.550
5.Levente Vagner6.38.25014.550
6.Louis Smith6.97.45014.350
7.Wang Bo6.57.75014.250
8.Stian Skjerahaug6.08.20014.200
9.Maxime Gentges5.88.35014.150
10.Fellipe Arakawa6.27.95014.150
11.Prashanth Sellathurai6.08.10014.100
12.Pascal Bucher6.37.80014.100
13.Ivan Rittschik6.57.60014.100
14.Slavomir Michnak6.27.65013.850
15.Antonios Tantalidis5.97.90013.800
16.Pietro Giachino5.78.05013.750
17.Siemon Volkaert6.07.70013.700
18.Eduard Shaulov5.38.30013.600
19.Christian Baumann5.77.85013.550
20.Michalis Krasias5.97.65013.550
21.Waldemar Eichorn6.66.95013.550
*Marcel Nguyen5.58.05013.550
22.Henrique Flores5.87.70013.500
23.Dominick Cunningham5.77.70013.400
24.Joel Plata5.77.70013.400
25.Luka Kisek5.38.00013.300
26.Daniel Kopeinik5.47.40012.800
27.Renato Prpić5.87.00012.800
28.Dávid Vecsernyés5.67.15012.750
29.Piotr Wieczorek4.67.80012.400
30.Dmitrijs Trefilovs5.56.50012.000
31.Adria Vera5.36.55011.850
32.Ilia Yehorov5.46.45011.850
33.Georgios Chatziefstathiou5.66.25011.850
34.Lukasz Borkowski5.85.70011.500
35.Vinzenz Höck4.96.40011.300
36.Tiaan Grobler4.17.00011.100
37.Christopher Remkes5.84.85010.650
38.Robert Tvorogal5.34.95010.250
39.Tomas Kuzmickas4.55.4009.900

Still Rings QualificationDENDScore
1.Oleg Vernyayev6.68.45015.050
2.Dennis Goossens6.68.45015.050
3.Igor Radivilov6.98.10015.000
4.Henrique Flores6.98.00014.900
5.Andreas Toba6.58.35014.850
6.Vinzenz Höck6.58.10014.600
7.Marcel Nguyen5.98.55014.450
8.Fellipe Arakawa5.88.60014.400
9.Markku Vahtila6.28.10014.300
10.Tomi Tuuha5.78.40014.100
11.Norbert Dudás6.08.10014.100
12.Tiaan Grobler5.38.30013.600
*Helge Liebrich5.97.70013.600
13.Andrés Martín5.48.00013.400
14.Cameron Mackenzie4.88.55013.350
15.Adam Babos5.47.70013.100
16.Christoforos Konstantinidis6.07.10013.100
17.Marcus Conradi5.57.50013.000
18.Stian Skjerahaug5.17.80012.900
19.Matthias Schwab4.97.85012.750
20.Piotr Wieczorek5.17.65012.750
21.Kevin Traid5.76.50012.200
22.Dawid Weglarz4.07.80011.800

Men's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Oleg Vernyayev6.09.25015.25015.250
6.09.25015.250
2.Qu Ruiyang6.09.10015.10015.000
6.09.0000.114.900
3.Benjamin Gischard6.09.2000.115.10014.775
5.68.9500.114.450
4.Christopher Remkes6.08.7500.114.65014.725
5.69.20014.800
5.Diego Hypólito5.69.15014.75014.650
5.88.8500.114.550
6.Angelo Assumpção6.08.7500.114.65014.650
5.69.1500.114.650
7.Igor Radivilov6.08.5500.114.45014.625
6.08.9000.114.800
8.Dominick Cunningham5.68.90014.50014.400
5.29.10014.300
9.Tomas Kuzmickas5.28.8500.113.95013.975
5.28.9000.114.000
10.Andreas Toba5.68.80014.40013.900
4.49.00013.400
11.Aleksejs Pajada5.29.00014.20013.875
4.49.15013.550
12.Cameron Mackenzie5.28.8000.313.70013.750
5.28.60013.800
13.Vitālijs Kardašovs5.67.65013.25013.675
5.28.90014.100
14.Sebastian Cecot5.68.00013.60013.425
5.28.1500.113.250
15.Heikki Saarenketo3.68.2500.111.75012.325
5.28.0000.312.900
16.Odin Kalvo5.28.9000.114.00012.275
2.08.55010.550
17.Tabo Mkandawire5.27.5000.112.60012.000
3.67.80011.400
18.Andrés Martín5.28.80014.0007.000
0.00.0000.000
19.Levente Vagner4.49.15013.5506.775
0.00.0000.000
20.Lukas Dauser5.68.0500.313.3506.675
0.00.0000.000
21.Kevin Traid5.28.1000.113.2006.600
0.00.0000.000
22.Dawid Weglarz0.00.0000.0006.250
5.27.6000.312.500

Parallel Bars QualificationDENDScore
1.Marcel Nguyen6.68.95015.550
2.Lukas Dauser6.78.85015.550
3.Oleg Vernyayev7.08.25015.250
3.Zhu Xiaodong7.08.25015.250
5.Christian Baumann6.68.50015.100
*Andreas Toba6.18.55014.650
6.Adam Babos5.48.70014.100
7.Angelo Assumpção6.08.05014.050
8.Daniel Corral6.77.35014.050
9.Stian Skjerahaug5.38.55013.850
10.Adam Kierzkowski5.48.40013.800
11.Ashley Watson6.67.15013.750
12.Dominick Cunningham6.17.60013.700
13.Pascal Bucher6.27.45013.650
14.Pietro Giachino5.67.95013.550
15.Fabian Leimlehner5.57.75013.250
16.Andrés Martín6.07.25013.250
17.Robert Tvorogal5.57.70013.200
18.Norbert Dudás5.87.35013.150
19.Alen Dimic6.17.05013.150
20.Maxime Gentges5.77.25012.950
21.Samuel Piasecky5.37.50012.800
22.Illia Yehorov5.57.20012.700
23.Tiaan Grobler4.97.75012.650
24.Fellipe Arakawa5.66.95012.550
25.Dimitris Krasias6.06.20012.200
26.Tabo Mkandawire4.57.65012.150
27.Aleksejs Pajada4.77.35012.050
28.Joel Plata5.86.00011.800
29.Eduard Shaulov5.85.80011.600

High Bar QualificationDENDScore
1.Pablo Brägger7.08.15015.150
2.Christian Baumann6.48.45014.850
3.Andreas Toba6.88.00014.800
4.Nicolas Cordoba6.28.35014.550
5.Adria Vera6.08.50014.500
6.Oleg Vernyayev6.38.20014.500
7.Robert Tvorogal5.78.55014.250
8.Kevin Cerda6.08.25014.250
9.Nikolaos Iliopoulos5.38.80014.100
*Lukas Dauser5.88.30014.100
10.Pietro Giachino5.78.35014.050
11.Matthias Schwab6.08.05014.050
12.Joel Plata6.17.95014.050
13.Dávid Vecsernyés6.67.35013.950
14.Fabian Leimlehner6.07.85013.850
15.Marcel Nguyen6.67.25013.850
16.Samuel Piasecky5.48.35013.750
17.Tomas Kuzmickas5.68.15013.750
18.Norbert Dudás5.68.10013.700
19.Igor Radivilov6.07.70013.700
20.Alen Dimic6.27.45013.650
21.Ashley Watson6.27.40013.600
22.Tabo Mkandawire5.38.25013.550
23.Dimitris Krasias6.37.25013.550
24.Aleksejs Pajada5.28.20013.400
25.Sebastian Cecot5.67.80013.400
26.Filip Sasnal5.28.00013.200
27.Angelo Assumpção5.47.80013.200
28.Marcus Conradi4.88.30013.100
29.Maxime Gentges5.87.30013.100
30.Fellipe Arakawa5.67.25012.850
31.Dominick Cunningham5.36.35011.650
*Exhibition
 


Page 4 of 245