Follow Us On
Competition Reports
Competition Reports

Written by Amanda Turner    Sunday, 20 November 2016 12:56    PDF Print
Kovács, Radivilov Win Twice in Cottbus
(1 vote, average 5.00 out of 5)



Olympians Zsófia Kovács (Hungary) and Igor Radivilov (Ukraine) each won two titles at the 41st Tournament of Masters in Cottbus, Germany, an FIG World Cup event that concluded Sunday. Pictured: Kovács with uneven bars medalists Dorina Böczögő (Hungary) and Angelina Kysla (Ukraine)

Olympians Zsófia Kovács (Hungary) and Igor Radivilov (Ukraine) each won two titles at the 41st Tournament of Masters in Cottbus, Germany, an FIG World Cup event that concluded Sunday.

The event is the final FIG competition of 2016, and the second one held in Cottbus following this past spring's World Challenger Cup. In August, during its meeting at the Olympic Games in Rio de Janeiro, the FIG Executive Committee decided to add a final event to the World Cup calendar, awarding a second World Cup to Cottbus. The 2017-2019 events will also take place in the fall in Cottbus.

Kovács was the most successful gymnast of the competition, capping off a very successful 2016. The 16-year-old Kovács qualified to all four finals, winning titles on uneven bars and balance beam and the bronze medal on vault. Her previous best result was the bronze medal on floor exercise at this year's World Challenge Cup in Doha, and qualifying to finals on vault and uneven bars at the European championships in Bern. Kovács is coached by Gabriella Joó at Dunaferr SE in Dunaújváros.

2012 Olympian Emily Little (Australia) won vault, her first World Cup title. Two-time Hungarian Olympian Dorina Böczögő placed second as she had in qualification, and also won a silver behind Kovács on uneven bars, ahead of Ukrainian Olympian Angelina Kysla.

Germany's Carina Kröll, the youngest gymnast in the meet, won the silver on beam ahead of Böczögő, who picked up her third medal with the bronze. On women's floor exercise, Kröll won the floor title over teammate Leah Griesser, who had been disappointed after falls on bars and beam.

In the men's competition, Japan's Naoto Hayasaka defeated top qualifier Rayderley Zapata (Spain), who landed his new skill, a 1 1/2-twisting double front. Slovenia's Rok Klavora finished third.

Former world and Olympic champion Krisztián Berki (Hungary) was outstanding on pommel horse for 15.766, showing outstanding scissor work. Croatia's Robert Seligman, the top qualifier, finished third.

Two-time Ukrainian Olympian Igor Radivilov, who married Angelina Kysla after the Olympic Games, won both still rings and vault. On rings, he topped Japan's Yuya Kamoto and Germany's Nick Klessing, the Junior European champion on rings.

On vault, Radivilov easily won the title, landed two clean 6.0-Difficulty vaults to take the title over Spain's Adrià Vera and Finland's Tomi Tuuha. Japan's Yusuke Saito appeared to suffer a serious knee injury on his first vault.

Kamoto brought a second title for Japan on parallel bars, topping Slovenia's Alen Dimic and Hayasaka.

Andreas Bretschneider ended things on a high note for Germany with the gold on high bar, playing it safe by not trying his ulta-difficult H-element (double-twisting Kovacs). Kamoto placed second, winning his third medal of the competition, while Dimic took bronze.

The 42nd Tournament of Masters is scheduled for next fall, November 23-26. The DTB-Pokal in Stuttgart, an FIG All-Around World Cup, is scheduled for March. The FIG World Cup season for 2017 kicks off in February in Melbourne.

External Link: Official Website

41st Tournament of Masters/FIG World Cup
November 19-20, Cottbus, Germany

Women's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Emily Little5.88.96614.76614.299
5.28.7330.113.833
2.Dorina Böczögő5.09.06614.06613.899
4.69.13313.733
3.Zsófia Kovács5.09.23314.23313.866
4.68.90013.500
4.Pauline Tratz5.09.13314.13313.783
4.49.03313.433
5.Angelina Kysla5.08.83313.83313.716
4.69.00013.600
6.Valērija Grišāne4.69.13313.73313.683
4.69.03313.633
7.Irina Sazonova5.08.86613.86613.049
4.67.63312.233
8.Sigridur Bergthorsdottir5.08.5330.313.23312.916
4.28.5000.112.600

Uneven Bars FinalDENDScore
1.Zsófia Kovács6.18.03314.133
2.Dorina Böczögő5.08.23313.233
3.Angelina Kysla5.77.26612.966
4.Leah Griesser5.87.06612.866
5.Ivana Kamnikar4.96.73311.633
6.Irina Sazonova5.15.50010.600
7.Agnes Suto3.46.2669.666

Balance Beam FinalDENDScore
1.Zsófia Kovács5.68.33313.933
2.Carina Kröll5.18.16613.266
3.Dorina Böczögő4.68.46613.066
4.Leah Griesser5.67.20012.800
5.Angelina Kysla5.96.76612.666
6.Sigridur Bergthorsdottir4.46.50010.900
7.Emily Little5.25.56610.766
8.Valērija Grišāne4.36.33310.633

Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Carina Kröll5.48.30013.700
2.Leah Griesser5.28.43313.633
3.Emily Little5.58.03313.533
4.Dorina Böczögő5.57.9330.413.033
5.Zsófia Kovács5.47.8660.412.866
6.Angelina Kysla5.37.53312.833
7.Tinna Odinsdottir4.47.5660.311.666
8.Ágnes Sütő3.87.70011.500

Men's Floor Exercise FinalDENDScore
1.Naoto Hayasaka6.88.63315.433
2.Rayderley Zapata6.68.56615.166
3.Rok Klavora6.18.80014.900
4.Žiga Šilc5.98.53314.433
5.Igor Radivilov6.18.30014.400
6.Botond Kardos5.98.43314.333
7.Łukasz Borkowski5.68.36613.966
7.Andrej Korosteljev6.08.2660.313.966

Pommel Horse FinalDENDScore
1.Krisztián Berki6.79.06615.766
2.Naoto Hayasaka6.09.00015.000
3.Robert Seligman6.08.83314.833
4.Sašo Bertoncelj6.38.50014.800
5.Dmitrijs Trefilovs6.08.43314.433
6.Zoltán Kállai6.18.16614.266
7.Juho Kanerva5.97.86613.766
8.Yusuke Saito6.27.20013.400

Still Rings FinalDENDScore
1.Igor Radivilov6.58.93315.433
2.Yuya Kamoto6.88.26615.066
3.Nick Klessing6.18.43314.533
4.Rokas Guščinas6.18.33314.433
5.Nestor Abad5.88.53314.333
6.Yusuke Saito5.88.30014.100
7.Tomi Tuuha5.77.83313.533
8.Nils Dunkel5.96.40012.300

Men's Vault FinalDENDScoreAverage
1.Igor Radivilov6.09.36615.36615.266
6.09.16615.166
2.Adrià Vera5.69.23314.83314.633
5.29.23314.433
3.Tomi Tuuha5.69.36614.96614.583
5.29.1000.114.200
4.Vitālijs Kardašovs5.67.83313.43313.899
5.29.16614.366
5.Rayderley Zapata6.08.8000.114.70013.883
5.27.86613.066
6.Botond Kardos5.29.06614.26613.499
3.69.13312.733
7.Sebastian Gawronski5.67.90013.50013.400
5.28.2000.113.300
8.Yusuke Saito5.67.5000.113.0006.500
0.00.0000.000

Parallel Bars FinalDENDScore
1.Yuya Kamoto6.58.86615.366
2.Alen Dimic5.98.73314.633
3.Naoto Hayasaka6.38.26614.566
4.Lukas Dauser6.47.96614.366
5.Ádám Babos5.58.43313.933
6.Andrés Martín6.07.53313.533
7.Joel Plata5.77.63313.333
8.Botond Kardos5.47.83313.233

High Bar FinalDENDScore
1.Andreas Bretschneider6.68.56615.166
2.Yuya Kamoto6.98.20015.100
3.Alen Dimic6.38.26614.566
4.Dávid Vecsernyés6.67.90014.500
5.Nestor Abad5.98.43314.333
6.Rokas Guščinas5.58.56614.066
7.Christopher Jursch6.36.93313.233
8.Adrià Vera5.27.53312.733
 
Written by Amanda Turner    Friday, 18 November 2016 16:10    PDF Print
41st Tournament of Masters Begins
(4 votes, average 5.00 out of 5)



Qualification was held Thursday and Friday at the 41st Tournament of Masters in Cottbus, Germany, an FIG World Cup event that follows the World Challenge edition held last spring. Pictured: Germany's Leah Griesser led qualification on women's floor exercise.

Qualification was held Thursday and Friday at the 41st Tournament of Masters in Cottbus, Germany, an FIG World Cup event that follows the World Challenge edition held last spring.

In August, during its meeting at the Olympic Games in Rio de Janeiro, the FIG Executive Committee decided to add a final event to the World Cup calendar, awarding a second World Cup to Cottbus. The 2017-2019 events will also take place in the fall in Cottbus, which has for many years played host to one of the earliest events on the FIG calendar.

Hungarian Olympian Zsófia Kovács was the top gymnast in the women's qualification, and will be in all four finals this weekend. Kovács qualified first on uneven bars and balance beam, and third on vault and floor exercise.

2012 Olympian Emily Little (Australia) topped the qualification on vault over two-time Hungarian Olympian Dorina Böczögő.

The host team shined with the German women qualifying two gymnasts to finals on three of the four events, with Pauline Tratz qualifying as the only German entrant on vault. Leah Griesser and Carina Kröll qualified 1-2 on women's floor exercise.

However, Kim Janas, who qualified second on uneven bars, has been forced to withdraw after suffering a knee injury.

In the men's competition, Spain's Rayderley Zapata wowed on floor exercise, debuting his new skill, a 1 1/2-twisting double front.

Croatia's Robert Seligman tied world and Olympic champion Krisztián Berki (Hungary) on pommel horse with 15.066, though Berki was bumped to second because of a tie-break.

Two-time Ukrainian Olympian Igor Radivilov qualified first on both still rings and vault. On vault, he played it safe with his two 6.0-Difficulty vaults (Dragulescu and Tsukahara double pike). The FIG Men's Technical Committee recently announced that the vault Radivilov attempted in Rio, the extremely difficult handspring triple front, will not be permitted in the next quadrennium.

2010 Youth Olympic Games champion Yuya Kamoto (Japan) qualified first on parallel bars. Andreas Bretschneider ended qualification on top for Germany on high bar, electing not to try his ulta-difficult H-element (double-twisting Kovacs).

Competition continues Saturday with the first day of apparatus finals.

External Link: Official Website

41st Tournament of Masters/FIG World Cup
November 17-18, 2016, Cottbus, Germany

Women's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Emily Little5.89.06614.86614.433
5.28.80014.000
2.Dorina Böczögő5.08.96613.96613.766
4.68.96613.566
3.Zsófia Kovács5.09.00014.00013.750
4.68.90013.500
4.Pauline Tratz5.08.86613.86613.583
4.48.90013.300
5.Irina Sazonova5.08.70013.70013.516
4.68.73313.333
6.Sigridur Bergthorsdottir5.08.63313.63313.183
4.28.53312.733
7.Valērija Grišāne4.68.93313.53313.166
4.28.60012.800
8.Angelina Kysla5.08.83313.83312.999
4.67.56612.166

Uneven Bars QualificationDENDScore
1.Zsófia Kovács6.18.23314.333
2.Kim Janas5.48.60014.000
3.Leah Griesser5.87.86613.666
4.Dorina Böczögő5.07.76612.766
5.Ivana Kamnikar4.97.73312.633
6.Irina Sazonova5.17.50012.600
7.Agnes Suto4.27.43311.633
8.Angelina Kysla5.75.50011.200

Balance Beam QualificationDENDScore
1.Zsófia Kovács5.78.50014.200
2.Dorina Böczögő5.28.46613.666
3.Carina Kröll5.18.10013.200
4.Leah Griesser5.57.00012.500
5.Emily Little5.36.50011.800
6.Angelina Kysla5.46.3000.111.600
7.Sigridur Bergthorsdottir4.86.53311.333
8.Valērija Grišāne4.76.43311.133
9.Tinna Odinsdottir4.74.8339.533

Women's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Leah Griesser5.38.30013.600
2.Carina Kröll5.38.13313.433
3.Zsófia Kovács5.57.93313.433
4.Angelina Kysla5.27.86613.066
5.Dorina Böczögő5.57.8330.313.033
6.Emily Little5.57.0660.312.266
7.Tinna Odinsdottir3.77.46611.166
8.Agnes Suto3.87.2660.110.966

Men's Floor Exercise QualificationDENDScore
1.Rayderley Zapata6.68.80015.400
2.Naoto Hayasaka6.88.46615.266
3.Rok Klavora6.18.66614.766
4.Žiga Šilc5.98.76614.666
5.Andrej Korosteljev6.08.53314.533
6.Botond Kardos5.98.2330.114.033
7.Igor Radivilov5.98.3660.313.966
8.Łukasz Borkowski5.68.30013.900
9.Alberto Tallón6.07.53313.533
10.Nick Klessing6.07.26613.266
11.Sebastian Gawronski5.56.4660.111.866
12.Bánk Selmeczi5.56.36611.866
13.Sakari Vekki2.51.6000.14.000

Pommel Horse QualificationDENDScore
1.Robert Seligman5.99.16615.066
2.Krisztián Berki6.68.46615.066
3.Sašo Bertoncelj5.88.83314.633
4.Yusuke Saito6.28.43314.633
5.Naoto Hayasaka6.08.53314.533
6.Dmitrijs Trefilovs5.88.36614.166
7.Zoltán Kállai5.98.10014.000
8.Juho Kanerva5.97.96613.866
9.Joel Plata5.57.76613.266
10.Leonardo Kušan5.77.20012.900
11.Nils Dunkel6.06.80012.800
12.Rokas Guščinas5.27.53312.733
13.Andrés Martín5.96.06611.966
14.Patryk Rabstajn5.55.90011.400
15.Piotr Wieczorek4.75.56610.266

Still Rings QualificationDENDScore
1.Igor Radivilov6.59.00015.500
2.Nick Klessing6.18.60014.700
3.Yuya Kamoto6.18.56614.666
4.Nestor Abad5.88.80014.600
5.Yusuke Saito5.88.70014.500
6.Rokas Guščinas5.98.40014.300
7.Tomi Tuuha5.78.10013.800
8.Nils Dunkel5.78.00013.700
9.Alberto Tallón5.87.86613.666
10.Ádám Babos5.48.16613.566

Men's Vault QualificationDENDScoreAverage
1.Igor Radivilov6.09.16615.16615.183
6.09.20015.200
2.Yusuke Saito6.09.10015.10014.666
5.29.03314.233
3.Adrià Vera5.69.23314.83314.549
5.29.06614.266
4.Vitālijs Kardašovs5.68.76614.36614.266
5.28.96614.166
5.Rayderley Zapata6.07.9000.113.80014.016
5.29.03314.233
6.Tomi Tuuha5.68.2660.313.56613.799
5.29.1330.314.033
7.Sebastian Gawronski5.68.06613.66613.783
5.28.70013.900
8.Botond Kardos5.28.90014.10013.133
3.68.6660.112.166

Parallel Bars QualificationDENDScore
1.Yuya Kamoto6.48.73315.133
2.Lukas Dauser6.38.16614.466
3.Alen Dimic5.98.50014.400
4.Naoto Hayasaka6.18.13314.233
5.Ádám Babos5.48.46613.866
6.Botond Kardos5.48.40013.800
7.Andrés Martín5.68.03313.633
8.Joel Plata5.77.56613.266
9.Patryk Rabstajn5.37.56612.866
10.Piotr Wieczorek5.27.10012.300

High Bar QualificationDENDScore
1.Andreas Bretschneider6.68.40015.000
2.Yusuke Saito6.88.10014.900
3.Christopher Jursch6.48.16614.566
4.Alen Dimic6.38.23314.533
5.Dávid Vecsernyés6.67.93314.533
6.Nestor Abad5.98.33314.233
7.Yuya Kamoto6.27.70013.900
8.Adrià Vera5.78.10013.800
9.Rokas Guščinas5.27.43312.633
10.Bánk Selmeczi4.87.73312.533
11.Sebastian Gawronski5.16.56611.666
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 13 November 2016 18:58    PDF Print
Ilyankova Wins Master Elite Gym Massilia
(3 votes, average 5.00 out of 5)



Russian junior Anastasia Ilyankova won the Master portion of the 2016 Elite Gym Massilia, which ended Sunday in Marseille, France.

Russian junior Anastasia Ilyankova won the Master portion of the 2016 Elite Gym Massilia, which ended Sunday in Marseille, France.

Ilyankova scored 56.550 to top teammate Yelena Yeryomina (55.250) and France's Mélanie de Jesus dos Santos (54.450). Ilyankova earned her high mark on uneven bars, 14.950, for an original routine (Hindorff to Pak to Maloney uprise blind to Yezhova; Maloney-half; free hip-full to full-twisting double; 6.4D). She also had the highest score on floor exercise, 13.950, for a routine set to Russian folk music (tucked full-in; 2 1/2 punch front; double pike; double tuck).


Yeryomina, the 2016 Junior European champion, also had her top mark on uneven bars (Maloney-half; inside-Stalder blind to piked Jaeger; Pak; Maloney uprise to giant; full-twisting double; 14.450, 6.3D). Both Ilyankova and Yeryomina turn senior in 2017.

Russia won the team competition, with Olympians Daria Spiridonova and Seda Tutkhalyan filling out the squad. Spiridonova fell over on a handstand on uneven bars, while Tutkhalyan had a disastrous routine on balance beam, falling twice and dismounting with only a layout.

De Jesus dos Santos, 16, led the French team to second behind Russia and ahead of a second French squad. A native of Martinique, De Jesus dos Santos moved to France in 2012 to train at Pôle de Saint-Etienne. She suffered a torn ACL on vault in August 2015 and was unable to return 100 percent in time to challenge for the French Olympic team in Rio, but is targeting the 2020 Olympics in Tokyo.

Sunday's apparatus finals featured the top gymnasts from Friday's Open competition and Saturday's Master's division. Open champion Irina Alexeeva, representing the U.S. club WOGA, won the gold on uneven bars and bronze medals on balance beam and floor exercise. Alexeeva was coached in Marseille by French native Laurent Landi, who guided Madison Kocian to a gold with the team and silver on uneven bars at the recent Olympics.

France's Coline Devillard, 16, won vault. De Jesus dos Santos brought a second gold for France on balance beam (punch front mount; punch front; ff, layout; RO, double tuck).

Ilyankova won floor exercise and picked up silver medals on uneven bars and balance beam.

Great Britain's Taeja James, a senior in 2018, won the silver on floor exercise (double tuck; triple twist; 1 1/2 front layout, 2 1/2). Canada's Victoria Jurca of Gym-Fly in Quebec won the bronze (piked full-in; tucked full-in; double tuck; double pike).

Yeryomina won the silver on vault ahead of Australia's Naomi Lee of Woden Valley Gymnastics Club.

External Link: Official Website

2016 Elite Gym Massilia
November 12-13, Marseille, France

Master TeamVTUBBBFXTotal
1.Russia41.90043.30040.40041.250166.850
2.France43.25039.60039.70039.150161.700
3.France Open41.45040.15036.15039.950157.700
4.Québec42.45036.85037.05041.100157.450
5.Great Britain41.35036.55039.55039.250156.700
6.Australia41.75037.40035.65040.000154.800
7.GymnastiekFederatie Vlaanderen40.30035.80036.60037.300150.000
8.W.A.I.S40.85037.00031.25037.500146.600

Master All-AroundVTUBBBFXTotal
1.Anastasia IlyankovaRussia14.1006.414.9505.713.5505.513.95056.550
2.Yelena YeryominaRussia13.9005.814.4505.213.3505.213.55055.250
3.Mélanie de Jesus dos SantosFrance14.2505.913.9505.313.5505.412.70054.450
4.Lorette CharpyFrance13.9005.812.9505.413.3505.113.40053.600
5.Sophie MaroisQuébec14.0504.512.7504.913.0005.313.50053.300
6.Daria SpiridonovaRussia13.5006.113.9005.613.5005.112.25053.150
7.Alice KinsellaGreat Britain13.8505.112.2005.614.0005.412.90052.950
8.Taeja JamesGreat Britain13.5005.013.0005.412.4005.413.80052.700
9.Mélissa PoitreauFrance Open13.9004.912.4505.512.8004.913.30052.450
10.Laurie DenomméeQuébec14.3504.411.9005.512.3505.413.70052.300
11.Morgane OssysekFrance13.7005.012.7005.312.8005.213.05052.250
12.Alison LepinFrance Open13.7006.614.3005.211.1005.012.90052.000
13.Seda TutkhalyanRussia13.9006.013.8504.810.4005.613.75051.900
14.Victoria JurcaQuébec14.0505.112.2005.611.7005.613.90051.850
15.Assia KhnifassFrance Open13.6505.412.4505.312.2505.013.40051.750
16.Erin ModaroAustralia13.9004.912.4004.812.5504.712.90051.750
17.Emi WattersonAustralia13.9005.612.8004.411.3005.313.05051.050
18.Lucy StanhopeGreat Britain14.0005.111.3505.113.1504.812.55051.050
19.Janna MouffokFrance Open13.8505.313.4005.610.2504.813.25050.750
20.Darcy NormanWestern Australian Institute of Sport13.8005.412.7504.511.9004.912.25050.700
21.Manon MullerGymnastiekFederatie Vlaanderen13.0504.612.0005.012.4004.812.50049.950
22.Rinke SantyGymnastiekFederatie Vlaanderen13.6505.213.2004.910.7504.611.80049.400
23.Coline DevillardFrance15.1004.89.5505.612.0005.312.65049.300
24.Marjory BastienQuébec13.7505.311.1004.610.4005.112.85048.100
25.Julie VandammeGymnastiekFederatie Vlaanderen13.6004.110.6004.911.4504.712.20047.850
26.Yasmin CollierWestern Australian Institute of Sport13.9001.710.4004.810.4505.212.60047.350
27.Margaux DavelooseGymnastiekFederatie Vlaanderen12.7503.98.6504.912.7504.912.60046.750
28.Aya MeggsWestern Australian Institute of Sport12.7003.812.2502.98.9005.012.65046.500
29.Georgia GodwinAustralia5.512.2006.011.8005.413.55037.550
30.Sidney StephensWestern Australian Institute of Sport13.1503.712.0005.011.20036.350
31.Naomi LeeAustralia13.9505.413.40027.350
32.Georgia-Mae FentonGreat Britain13.2000.11.00014.200

Vault FinalVault 1Vault 1Average
1.Coline DevillardFrance13.96714.30014.133
2.Yelena YeryominaRussia13.90014.13314.017
3.Naomi LeeAustralia14.10013.93314.017
4.Victoria JurcaQuébec14.13313.70013.917
5.Emi WattersonAustralia14.13313.70013.917
6.Seda TutkhalyanRussia13.03314.43313.733

Uneven Bars FinalDENDScore
1.Irina AlexeevaWOGA6.38.43314.733
2.Anastasia IlyankovaRussia6.38.10014.400
3.Alison LepinFrance6.57.90014.400
4.Mélanie de Jesus dos SantosFrance6.07.50013.500
5.Taeja JamesGreat Britain5.08.20013.200
6.Yelena YeryominaRussia5.87.23313.033
7.Emi WattersonAustralia5.67.00012.600

Balance Beam FinalDENDScore
1.Mélanie de Jesus dos SantosFrance5.78.46714.167
2.Anastasia IlyankovaRussia5.78.43314.133
3.Irina AlexeevaWOGA6.47.56713.967
4.Lorette CharpyFrance5.57.90013.400
5.Daria SpiridonovaRussia5.77.1670.112.767
6.Alice KinsellaGreat Britain5.66.93312.533
7.Lucy StanhopeGreat Britain5.16.93312.033

Floor Exercise FinalDENDScore
1.Anastasia IlyankovaRussia5.48.43313.833
2.Taeja JamesGreat Britain5.48.36713.767
3.Victoria JurcaQuébec5.67.90013.500
4.Iness Ben RhoumaFrance5.28.2000.213.200
5.Georgia GodwinAustralia5.47.46712.867
6.Laurie DenomméeQuébec4.77.8330.112.433
7.Seda TutkhalyanRussia5.46.16711.567

 
Written by Amanda Turner    Friday, 11 November 2016 21:05    PDF Print
Alexeeva Wins Open Division at Elite Gym Massilia
(2 votes, average 5.00 out of 5)

Russian-born Irina Alexeeva won the open division at the 2016 Elite Gym Massilia, which began Friday in Marseille, France.


Irina Alexeeva (WOGA) in Marseille

Alexeeva, a Moscow native who has trained at WOGA in Texas for several years, easily captured the all-around title with 57.099, topping French gymnasts Alison Lepin of Avoine Beaumont (53.166) and Mélissa Poitreau of Pôle Dijon (52.916)

Alexeeva had the top score on all but vault, showing off beautiful lines and execution throughout. She took her high score on uneven bars with a toe-full, Maloney-half; toe-blind to full to elgrip to layout Jaeger; Pak; Maloney to Gienger between the bars; double front (14.833/6.2). She impressed on balance beam as well with a risky mount (layout on to second layout), but had a few wobbles on her double wolf turn and ff, ff, two-foot layout, but finished solidly with an Onodi; front aerial to Yang Bo; and ff, ff double pike dismount (14.333/6.3) On floor exercise – performed to Prokofiev's "Dance of the Knights" – she tumbled a stuck double layout, 2 1/2 to layout front full; double twist; and double pike (13.933/5.9). Alexeeva, who will turn 16 in April 2018, is awaiting U.S. citizenship.

Lepin, a member of France's bronze medal-winning team from the 2016 European Championships, tied Alexeeva for the high mark on uneven bars (inside Stalder full, Komova II, uprise Ricna, inside Stalder-Tkatchev; stalder-full to stuck full-twisting double; 14.833/6.6), but dropped off beam on a full turn. Poitreau, who will be a senior in 2017, had the third-best score on balance beam (ff, ff, two-foot layout; side somi; ff, ff double twist)

Canada's Laurie Denommée (West Island Montreal Gymnastics) had the top score on vault (14.150), followed by fellow Quebec gymnast Victoria Jurca (Gym-Fly) with 14.100.

France Open 3 won the team competition over Québec 2 and France Open 1.

The competition continues Saturday with the international elite division. Russian Olympians Daria Spiridonova and Seda Tutkhalyan headline the field, which also includes teams from Great Britain and Australia.

External Link: Official Website

2016 Elite Gym Massilia
November 11, Marseille, France

Open TeamVTUBBBFXTotal
1.France Open 341.20041.26738.16737.433158.067
2.Québec 242.10036.43338.33338.400155.267
3.France Open 140.95037.26738.43337.900154.550
4.France Open 240.35036.33338.10039.367154.150
5.GymnastiekFederatie Vlaanderen39.95037.10036.90036.600150.550
6.Western Australian Institute of Sport39.35036.60034.53337.667148.150
7.Québec 138.70034.26736.93337.433147.333
8.Saint-Étienne38.95038.10034.43335.600147.083
9.Dynamo Gymnastics40.55032.26736.40037.433146.650
10.TJ Bohemians Praha / Montauban38.45033.60035.26738.167145.483
11.Mixed 139.45033.10036.20036.300145.050
12.Gymnix39.80031.63334.36738.767144.567
13.Australia Open39.10032.93333.33336.833142.200
14.Mixed 337.55033.83334.06735.533140.983
15.Federation Francophone de Gymnastique39.80031.36732.06735.867139.100
16.Haguenau38.25032.90030.10036.433137.683
17.Gym Flip Beaucaire Tarascon38.95027.46735.43334.867136.717
18.ASCM Toulon37.95027.50034.76735.733135.950
19.Waverley/W.A.I.S Australia36.95031.06734.60033.133135.750
20.Futures Gymnastics38.50029.13333.16733.800134.600
21.Elite Gymnastics Mexico39.35025.76731.46734.523131.107
22.Étoile Gymnique de Colomiers38.45027.53332.33332.633130.950
23.Saint Loise Gymnastique39.20026.20030.80033.967130.167
24.Dunkerque Gym37.35027.80029.26733.700128.117
25.Waverley Gymnastics24.90036.46722.10022.733106.200
26.Mixed 225.25020.03320.13321.50086.917

Open All-AroundVTUBBBFXTotal
1.Irina AlexeevaMixed 15.014.0006.214.8336.314.3335.913.93357.099
2.Alison LepinFrance Open 35.013.8006.614.8335.412.2335.212.30053.166
3.Mélissa PoitreauFrance Open 35.013.8504.912.8005.713.8334.812.43352.916
4.Alisson LappFrance Open 15.013.6003.911.6335.713.9335.013.50052.666
5.Victoria JurcaQuébec 25.214.1005.212.0675.712.7675.613.03351.967
6.Laurie DenomméeQuébec 35.014.1504.412.1336.112.6335.112.96751.883
7.Célia SerberFrance Open 25.013.5005.112.5335.213.0005.212.53351.566
8.Manon MullerGymnastiekFederatie Vlaanderen4.413.1004.712.7005.013.0005.012.33351.133
9.Sophie MaroisQuébec 45.013.5004.512.2334.912.9335.212.40051.066
10.Assia KhnifassFrance Open 35.013.5505.412.7005.812.0335.012.56750.850
11.Grâce CharpySaint-Étienne4.012.8505.312.9335.212.5334.812.53350.849
12.Janna MouffokFrance Open 34.012.6005.313.6335.412.1004.812.43350.766
13.Léanne BourgeoisFrance Open 15.013.6505.312.1335.012.9004.611.73350.416
14.Inès Ben RhoumaFrance Open 25.013.5504.610.7675.212.1335.213.73350.183
15.Clara GandreyFrance Open 25.013.3004.911.2335.712.9334.712.70050.166
16.Alix ScandellaFrance Open 14.613.7005.013.0334.811.3005.112.06750.100
17.Brooklyn MoorsDynamo Gymnastics5.013.5504.811.6005.211.5334.913.20049.883
18.Megan PhillipsGymnix4.613.4004.711.9335.011.1335.013.40049.866
19.Darcy NormanWestern Australian Institute Of S5.013.0505.313.0334.511.0335.312.73349.849
20.Laurie-Lou VézinaQuébec 14.012.2005.212.9335.312.8674.911.80049.800
21.Tzuf FeldonMixed 34.012.6004.712.5005.413.2674.411.13349.500
22.Léa MarquesFrance Open 15.013.4004.912.1004.811.6004.712.33349.433
23.Yasmin CollierWestern Australian Institute Of S5.013.7002.510.8675.112.1005.212.60049.267
24.Aline FriessFrance Open 24.411.5505.212.5675.712.1674.612.93349.217
25.Vendula MěrkováTJ Bohemians Praha / Montauban4.212.8004.912.3335.311.3004.512.76749.200
26.Jessica DowlingDynamo Gymnastics5.013.7505.510.0335.312.9675.012.30049.050
27.Adela MěrkováTJ Bohemians Praha / Montauban4.413.0504.99.9335.213.1674.412.36748.517
28.Rinke SantyGymnastiekFederatie Vlaanderen5.013.6005.012.3674.79.8334.912.53348.333
29.Myrelle MorinGymnix4.012.8503.110.8004.812.0004.412.53348.183
30.Caitlyn MontgomeryWaverley Gymnastics4.412.2504.611.3675.611.8005.012.60048.017
31.Marjory BastienQuébec 55.013.8505.210.0334.911.7335.012.33347.949
32.Julie VandammeGymnastiekFederatie Vlaanderen4.413.2504.112.0334.910.8334.711.73347.849
33.Anna GardeASCM Toulon4.012.6504.010.2004.812.7334.612.23347.816
34.Audrey FoucaultQuébec 24.012.6502.010.0335.113.0004.212.13347.816
35.Kristýna BrabcováTJ Bohemians Praha / Montauban4.012.6004.811.3335.010.8004.913.03347.766
36.Ercole CassidyAustralia Open5.013.8003.610.9334.710.9004.612.10047.733
37.Mélissa PariesMixed 14.212.8503.411.2674.910.9004.612.53347.550
38.Violetta Sanchez AlonsoGym Flip Beaucaire Tarascon5.013.6004.510.3334.712.0674.511.53347.533
39.Anaïs GerbronSaint-Étienne4.212.8003.511.0675.011.9334.711.56747.367
40.Aya MeggsWestern Australian Institute Of S4.211.8003.811.7333.211.4005.012.33347.266
41.Annie-Pierre ThériaultQuébec 35.012.9503.510.4334.611.0675.012.70047.150
42.Sophie PrinceWaverley / W.A.I.S Australia4.413.0003.510.9334.011.6674.111.43347.033
43.Ofir KremerMixed 34.613.4003.110.2004.811.3674.611.96746.934
44.Romi BrownAustralia Open3.812.5503.611.4674.111.8334.510.93346.783
45.Hope MoxamFutures Gymnastics4.212.9503.29.2674.713.1004.511.33346.650
46.Mathilde BithorelHaguenau4.012.6004.111.3004.810.4004.912.26746.567
47.Luna CassartFederation Francophone de Gymnastique4.413.1002.810.2004.810.9674.612.10046.367
48.Jade Vella-WrightAustralia Open4.012.7505.610.5335.210.6005.112.43346.316
49.Mia Saint-PierreQuébec 44.413.1003.510.9004.99.7005.012.60046.300
50.Niamh CollinsWaverley / W.A.I.S Australia4.212.7002.610.6674.411.8003.211.10046.267
51.Sidney StephensWestern Australian Institute Of S4.012.6003.711.8334.09.2334.812.30045.966
52.Eva BreneyHaguenau4.012.4004.912.0004.410.1334.411.30045.833
53.Alba PetiscoGym Flip Beaucaire Tarascon4.012.8503.48.3674.412.4674.412.13345.817
54.Chloé LorangeGymnix4.413.2002.78.9004.610.4334.612.83345.366
55.Romane FontaineDunkerque Gym4.412.8503.410.3674.111.0674.311.06745.351
56.Rachel LavalWaverley Gymnastics4.012.6505.412.2004.910.3004.610.13345.283
57.Margo van LindenFederation Francophone de Gymnastique4.012.4504.711.6673.49.8333.311.13345.083
58.Mey-Line AntonÉtoile Gymnique de Colomiers3.812.2501.29.7334.312.2004.010.53344.716
59.Vanessa BrykFutures Gymnastics4.212.8503.510.3004.510.5004.710.83344.483
60.Tess CuntzHaguenau5.013.2504.69.4005.09.5674.912.06744.284
61.Bárbara Doddoli LankenauElite Gymnastics Mexico4.212.7002.28.5334.811.1334.611.80044.166
62.Fien VandebergMixed 24.012.2004.311.0333.810.8003.410.13344.166
63.Chloé StoreyFederation Francophone de Gymnastique4.613.4003.29.5004.59.5334.311.66744.100
64.Loecia PorteSaint Loise Gymnastique5.013.3004.29.6674.610.4004.910.70044.067
65.Alizée AicardiASCM Toulon4.412.9003.67.2335.212.0005.211.93344.066
66.Margaux DavelooseGymnastiekFederatie Vlaanderen4.012.5003.46.7674.913.0674.911.70044.034
67.Avery RosalesMixed 34.011.1003.111.1335.29.4335.112.23343.899
68.Sophia KolaFederation Francophone de Gymnastique4.413.3002.37.0674.911.2674.412.10043.734
69.Madison HuguesDynamo Gymnastics4.613.2504.810.3333.99.5674.810.56743.717
70.Clémence BehierÉtoile Gymnique de Colomiers4.613.4501.89.4334.49.6334.411.10043.616
71.Alba AscencioGym Flip Beaucaire Tarascon4.012.5003.58.7674.910.9004.511.20043.367
72.Axelle WolfHaguenau4.012.3502.49.6004.69.2675.012.10043.317
73.Agathe DeshayesSaint Loise Gymnastique4.212.7002.49.2004.310.2674.210.96743.134
74.Ana Paula Chávez LozanoMixed 24.413.0503.89.0004.59.3334.511.36742.750
75.Carly AuFutures Gymnastics4.212.5003.29.5674.19.5674.411.10042.734
76.Elly BayesAustralia Open4.411.8004.18.6334.49.9674.612.30042.700
77.Gabriella Lazo VillarealElite Gymnastics Mexico4.012.6503.810.4334.69.4003.910.03342.516
78.Lily GreseleWaverley / W.A.I.S Australia2.411.2503.59.4672.711.1333.110.60042.450
79.Adélaide ChallesSaint Loise Gymnastique4.413.2003.27.3334.710.1334.511.76742.433
80.Paulina Guerra ValdezElite Gymnastics Mexico5.013.5004.06.8005.010.5004.911.62342.423
81.Charlyne DenisDunkerque Gym4.211.8501.68.6003.510.2003.711.66742.317
82.Alisson TruchardASCM Toulon4.012.4003.110.0674.38.0335.011.56742.067
83.Skylar EllisFutures Gymnastics4.212.7002.08.8673.58.8334.211.36741.767
84.Clara BeugnonSaint-Étienne4.413.3002.27.0335.19.8673.911.50041.700
85.Maëlle BuretÉtoile Gymnique de Colomiers4.212.7501.78.3673.99.9673.610.46741.551
86.Alice LesaffreDunkerque Gym4.012.2002.68.8334.58.0004.610.63339.666
87.Emma LenoirDunkerque Gym4.212.3003.58.4673.57.7674.410.96739.501
88.Eugenia Barbosa CantúElite Gymnastics Mexico4.413.1502.74.6005.09.8334.611.10038.683
89.Emeline VançonMixed 14.012.6001.27.0003.07.7003.69.83337.133
90.Marta GilcedoGym Flip Beaucaire Tarascon4.011.2501.96.2003.38.6333.29.46735.550
91.Emma SpenceDynamo Gymnastics5.510.3335.111.9005.111.93334.166
92.Clémentine ToulorgeSaint Loise Gymnastique2.410.1500.94.0674.38.1674.411.23333.617
93.Juliette ChapmanMixed 34.011.5503.39.5005.111.33332.383
94.Louna DozonASCM Toulon4.012.2504.510.0333.810.06732.350
95.Alexandra LensÉtoile Gymnique de Colomiers2.58.0003.410.1673.211.00029.167
96.Xuân PatenaudeGymnix4.413.2004.611.23324.433
97.Juliette BossuSaint-Étienne6.214.1004.69.96724.067
98.Kate McDonaldWaverley Gymnastics4.812.90012.900
99.Maëlle DelourmelMixed 13.810.96710.967
 
Written by Amanda Turner    Sunday, 06 November 2016 14:54    PDF Print
Kysla, Vernyayev Repeat as Swiss Cup Champs
(2 votes, average 5.00 out of 5)



Ukrainian Olympians Angelina Kysla and Oleg Vernyayev captured the Swiss Cup on Sunday in Zurich, becoming the first pair to win back-to-back titles at the long-running event.

Ukrainian Olympians Angelina Kysla and Oleg Vernyayev captured the Swiss Cup on Sunday in Zurich, becoming the first pair to win back-to-back titles at the long-running event.

The Swiss Cup pairs a female and male gymnast, each competing one event per round. Six teams advance to the semifinal and three teams advance to the final. The gymnasts cannot compete the same event through the first three rounds of competition, but can compete any event in the three-team final. (Gymnasts who choose to compete on vault must show two different vaults for an average of the two scores.)

Third after the first round, the Ukrainian duo saved their best for last, putting up the top total of the day in the finale (29.575). Kysla averaged 13.775 on vault and Olympic champion Vernyayev earned 15.800 on parallel bars.

Germany's Kim Bui and Marcel Nguyen grabbed the early lead in the first round, but ultimately finished second (28.925) in the finale, where Bui earned 13.875 on vault and Nguyen 15.050 on still rings.

Russians Angelina Melnikova and Nikita Ignatyev qualified second to the finale, but wound up third (27.800) after Melnikova fell off uneven bars on her Jaeger (12.900).

Kysla, who recently married fellow Olympian Igor Radivilov, and Vernyayev will split the $30,000 prize money for finishing first. The runners-up take home $15,000 and the third-place team $10,000.

The Swiss pair of Ilaria Käslin and Pablo Brägger finished fourth, missing the cutoff for the finale. The mixed-pair of Jessica López (Venezuela) and Arthur Nory Mariano (Brazil) finished fifth over a second Swiss team of Caterina Barloggio and Eddy Yusof.

A second German team of Leah Griesser and Lukas Dauser finished seventh ahead of France's Anne Kuhm and Julien Gobaux. Dutch pair Eythora Thorsdottir and Bart Deurloo and Canada's Victoria-Kayen Woo and René Cournoyer rounded out the lineup.

The only other double winners of the Swiss Cup are Germans Elisabeth Seitz and Fabian Hambüchen, who won in 2010 and 2012.

External Link: Official website

34th Swiss Cup
Nov. 6, 2016, Zurich

TeamRound 1Round 2SemifinalFinale
1. Ukraine 28.700 58.050 86.050 29.575
Angelina Kysla 5.6 13.800 13.650 5.8 13.000 13.775
Oleg Vernyayev 6.9 14.900 7.0 15.700 6.5 15.000 7.1 15.800
2. Germany 1 29.050 57.950 85.550 28.925
Kim Bui 5.7 14.150 13.950 5.2 13.550 13.875
Marcel Nguyen 6.4 14.900 6.1 14.950 5.9 14.050 6.4 15.050
3. Russia 28.800 56.750 85.750 27.800
Angelina Melnikova 6.1 14.000 6.2 13.600 5.8 14.300 5.4 12.900
Nikita Ignatyev 6.2 14.800 5.9 14.350 6.2 14.700 6.4 14.900
4. Switzerland 1 28.500 57.400 84.650
Ilaria Käslin 5.4 13.400 5.3 13.700 5.3 13.450
Pablo Brägger 6.5 15.100 6.9 15.200 6.5 13.800
5. Venezuela/Brazil 28.875 56.375 84.575
Jessica López 6.1 14.250 5.1 13.450 5.4 13.900
Arthur Nory Mariano 14.625 5.9 14.050 6.3 14.300
6. Switzerland 2 26.900 55.000 82.350
Caterina Barloggio 5.2 12.350 5.1 13.350 5.0 12.950
Eddy Yusof 6.1 14.550 6.0 14.750 6.3 14.400
7. Germany 2 27.700 54.700
Leah Griesser 5.4 12.350 4.9 13.200
Lukas Dauser 6.7 15.350 5.7 13.800
8. France 26.300 54.050
Anne Kuhm 5.2 12.350 5.1 13.300
Julien Gobaux 5.8 13.950 5.9 14.450
9. Netherlands 27.900 53.950
Eythora Thorsdottir 5.8 13.300 5.2 12.550
Bart Deurloo 6.4 14.600 5.9 13.500
10. Canada 27.500 53.950
Victoria-Kayen Woo 5.5 13.700 4.5 12.350
René Cournoyer 5.8 13.800 5.6 14.100

Swiss Cup Champions, 1982-2015

2015 Angelina Kysla Oleg Vernyayev
2014 Daria Spiridonova Nikita Ignatyev
2013 Larisa Iordache Andrei V. Muntean
2012 Elisabeth Seitz Fabian Hambüchen
2011 Giulia Steingruber Claudio Capelli
2010 Elisabeth Seitz Fabian Hambüchen
2009 Kim Bui Matthias Fahrig
2008 He Ning Lu Bo
2007 Steliana Nistor Flavius Koczi
2006 Oksana Chusovitina Jordan Jovtchev
2005 Han Bing Teng Haibin
2004 Catalina Ponor Marius Urzica
2003 Oana Ban Marian Dragulescu
2002 Monica Rosu Philippe Rizzo
2001 Silvia Stroescu Marian Dragulescu
2000 Yelena Zamolodchikova Alexei Bondarenko
1994-1999 Individual event competition
1993 Yelena Piskun Vitaly Scherbo
1992 Svetlana Boginskaya Vitaly Scherbo
1991 Shannon Miller Scott Keswick
1990 Natalia Laschenova Valery Belenky
1989 Kim Zmeskal Lance Ringnald
1988 Gabriela Potorac Marius Toba
1987 Daniela Silivas Nicusor Pascu
1986 Ecaterina Szabo Marian Rizan
1985 Yang Yanli Li Ning
1984 Simona Pauca Daniel Wunderlin
1983 Not Held
1982 Natalia Soloveya Dmitry Bilozerchev

International Gymnast Magazine Related Features:
"Heaven Sent" - Melnikova profile (June 2016)
"Dutch Master" - Thorsdottir interview (April 2016)
"Aging Beauty" - López cover story (March 2015)
"Front and Centered" - Vernyayev profile (January/February 2014)

To order back issues, or subscribe to the print and/or digital edition of International Gymnast magazine, click here.

 
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  4 
  •  5 
  •  6 
  •  7 
  •  8 
  •  9 
  •  10 
  •  Next 
  •  End 
  • »


Page 1 of 255