Follow Us On
Australia Names Commonwealth Games Squads
(3 votes, average 5.00 out of 5)

Australia named its squads to the upcoming Commonwealth Games, following the conclusion of the Australian gymnastics championships on Sunday in Melbourne.


Georgia-Rose Brown

The women's team headed to Glasgow this summer will be Georgia-Rose Brown, Larrissa Miller, Lauren Mitchell, Mary-Anne Monckton and Olivia Vivian.

The men's team named is Jayden Bull, Michael Mercieca, Mitchell Morgans, Naoya Tsukahara and Luke Wadsworth.

During Sunday's apparatus finals, Miller won uneven bars with 15.175, while two-time Olympian Mitchell took the floor title and was third on balance beam. Monckton won balance beam and Vivian, a 2008 Olympian, was second on uneven bars and third on floor exercise.

Brown led the competition after the first day, but scratched the meet on day two after tweaking her ankle on floor. She successfully petitioned to the team.

Tsukahara – who obtained Australian citizenship after representing Japan at three Olympic Games – won his fifth national all-around title on Friday. In Sunday's finals, he won still rings and parallel bars.

Mark Rendell, Gymnastics Australia's chief executive officer, said the selection was a difficult but designed to give Australia the best chance to win medals in Glasgow.

"There is a total of 11 medals that can be won by any one nation in women’s artistic gymnastics and 15 in men’s artistic gymnastics," Rendell said. "The team selected for the 2014 Commonwealth Games will give Australia the best possible chance of winning the most of those medals available."

External Link: Gymnastics Australia

2014 Australian/New Zealand Gymnastics Championships
May 24, Melbourne

Senior Women's Vault FinalDENDScore
1. Isis Lowery VIC 5.3 9.125 14.125
4.6 9.225
2. Kiara Munteanu VIC 5.0 9.025 13.862
4.8 8.900
3. Grace Flood VIC 5.0 9.025 13.762
4.4 9.100
3. Georgia Godwin QLD 5.0 8.900 13.762
4.6 9.025
5. Emma Jane Nedov NSW 5.0 8.800 12.312
4.0 8.825 2.0
6. Kirsten Overton NSW 4.6 7.450 6.025
0.0 0.000

Senior Uneven Bars FinalDENDScore
1. Larrissa Miller VIC 6.1 9.075 15.175
2. Olivia Vivian WA 5.6 8.675 14.275
3. Madelaine Leydin VIC 5.7 8.525 14.225
4. Kiara Munteanu VIC 5.7 8.225 13.925
5. Desnee Richter NSW 3.9 7.600 11.500
6. Isis Lowery VIC 4.2 6.550 10.750
6. Georgia Godwin QLD 5.6 5.150 10.750

Senior Balance Beam FinalDENDScore
1. Mary-Anne Monckton VIC 5.9 8.300 14.200
2. Emma Jane Nedov NSW 6.2 8.050 0.1 14.150
3. Lauren Mitchell WA 6.2 7.700 13.900
4. Madelaine Leydin VIC 5.3 7.875 0.1 13.075
5. Isis Lowery VIC 5.3 7.500 12.800
6. Olivia Vivian WA 5.0 7.575 12.575
7. Georgia Godwin QLD 5.7 6.775 12.475
8. Kiara Munteanu VIC 5.7 6.325 0.1 11.925

Senior Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1. Lauren Mitchell WA 6.0 8.550 14.550
2. Georgia Godwin QLD 5.9 7.700 13.600
3. Olivia Vivian WA 5.4 7.950 13.350
4. Larrissa Miller VIC 5.7 7.125 0.1 12.725
5. Isis Lowery VIC 5.4 7.350 0.4 12.350
6. Grace Flood VIC 5.0 6.950 11.950
7. Kiara Munteanu VIC 5.3 6.175 0.1 11.375
8. Desnee Richter NSW 4.4 6.750 11.150

Junior Women's Vault FinalDENDScore
1. Alysha Djuric VIC 5.0 9.175 13.887
4.4 9.200
2. Eden Tarvit QLD 5.3 8.450 13.625
5.0 8.500
3. Paige James WA 5.0 8.925 13.525
4.4 8.725
4. Darcy Norman WA 4.4 9.000 13.312
4.0 9.225
5. Emily Whitehead VIC 5.0 8.775 13.300
4.4 8.425
6. Eliza Freeman VIC 4.0 8.725 12.787
3.8 9.050

Junior Uneven Bars FinalDENDScore
1. Darcy Norman WA 5.7 8.375 14.075
2. Eden Tarvit QLD 5.2 8.100 13.300
3. Aya Meggs WA 5.2 7.900 13.100
4. Emily Whitehead VIC 4.8 7.975 12.775
5. Rianna Mizzen QLD 4.6 7.425 12.025
6. Alysha Djuric VIC 4.5 7.250 11.750
7. Eliza Freeman VIC 4.7 6.850 11.550

Junior Balance Beam FinalDENDScore
1. Emily Whitehead VIC 5.4 7.825 0.1 13.125
2. Darcy Norman WA 4.5 8.325 12.825
3. Yasmin Collier WA 4.4 8.175 12.575
4. Alysha Djuric VIC 5.6 6.175 11.775
5. Eliza Freeman VIC 5.5 6.100 0.1 11.500
6. Eden Tarvit QLD 5.1 5.600 10.700

Junior Women's Floor Exercise FinalDENDScore
1. Paige James WA 5.5 7.600 13.100
2. Alysha Djuric VIC 5.0 7.550 12.550
3. Emily Whitehead VIC 4.8 7.650 12.450
4. Eden Tarvit QLD 4.9 7.225 0.1 12.025
5. Eliza Freeman VIC 5.1 6.725 11.825
6. Yasmin Collier WA 4.7 6.475 11.175
7. Darcy Norman WA 4.8 6.100 10.900

Men's Floor Exercise FinalDENDScore
1. David Bishop NZL 5.7 8.800 14.500
2. Jayden Bull VIC 5.7 8.800 0.1 14.400
3. Kent Pieterse VIC 6.0 8.150 0.1 14.050
4. Brandon Field NZL 5.7 7.650 0.2 13.150
5. Michael Mercieca QLD 5.4 7.450 12.850
6. Caelan Bacon VIC 4.5 8.000 12.500
7. Corey Morton VIC 4.4 6.800 0.4 10.800
8. Sean O'Hara VIC 5.9 4.650 0.3 10.250

Pommel Horse FinalDENDScore
1. Reid McGowan NZL 5.6 8.300 13.900
2. Naoya Tsukahara QLD 4.8 9.050 13.850
3. Christopher Remkes SA 5.1 7.100 12.200
3. Misha Koudinov NZL 5.5 6.700 12.200
3. Jack Rickards VIC 5.5 6.700 12.200
6. Sean O'Hara VIC 5.2 5.300 10.500
7. Luke Wadsworth VIC 5.8 4.300 10.100
8. Jimmy Macarios VIC 3.6 5.050 4.0 4.650

Still Rings FinalDENDScore
1. Naoya Tsukahara QLD 6.0 8.950 14.950
2. Matthew Palmer NZL 5.8 8.950 14.750
3. Alexander Caulfield QLD 5.1 9.300 14.400
4. Michael Mercieca QLD 6.0 8.350 14.350
5. Mitchell Morgans QLD 5.4 8.650 14.050
6. Luke Wadsworth VIC 5.2 8.800 14.000
7. Mitchell Jones QLD 5.7 7.450 13.150
8. Ben Congedi SA 5.3 7.800 13.100

Men's Vault FinalDENDScore
1*. Kyleab Ellis NZL 5.2 9.200 14.350
4.8 9.500
1. Christopher Remkes SA 5.6 8.350 14.275
5.2 9.400
2. Kent Pieterse VIC 5.6 8.300 14.150
4.8 9.600
3. Luke Wadsworth VIC 5.2 9.300 14.075
4.4 9.250

Parallel Bars FinalDENDScore
1. Naoya Tsukahara QLD 5.7 9.100 14.800
2. Michael Mercieca QLD 6.1 8.400 14.500
3*. Misha Koudinov NZL 5.8 8.000 13.800
3. Luke Wadsworth VIC 6.2 7.500 13.700
4. Sean O'Hara VIC 5.4 8.150 13.550
5. Max Woloszyn WA 5.3 8.200 13.500
5. Mitchell Morgans QLD 6.1 7.400 13.500
7. Jimmy Macarios VIC 4.1 5.850 9.950

High Bar FinalDENDScore
1. Mitchell Morgans QLD 6.3 7.900 14.200
2*. David Bishop NZL 5.3 8.750 14.050
2. Luke Wadsworth VIC 5.2 8.650 13.850
3. Sean O'Hara VIC 5.3 8.450 13.750
4. Michael Mercieca QLD 6.0 7.650 13.650
5*. Kristofer Done NZL 5.5 7.900 13.400
5. Jayden Bull VIC 6.2 6.050 12.250
6. Max Woloszyn WA 4.9 6.950 11.850

* New Zealand competitor

Comments (0)add comment

Write comment

security image
Write the displayed characters


busy